Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synta 10" + okular
Oczywiście!

Taki klasyczny komplet bez barlowa 2x to 8, 13, 21. Ja mam 8,8; 13 i 24 ale postanowiłem dokupić barlowa ultimę 2x, by mieć też przy jakimś lepszym czy b.dobrym seeingu powiększenie
185x i  273x. Niezależnie od tego mam "barlow" 1,6x z nasadki bino, więc wybór powiększeń jeszcze się mi zwiększa.

Smile

Odpowiedz
Witam

ALe ja nie pytałem o barlowa. Chciałbym się poradzic jaki KONKRETNY okular. Lub filtr + okular.
Odpowiedz
Myślę, że wyraziłem się jasno! Edytowałem i wytłuściłem " bez barlowa". "Oczywiście" - to znaczy że 21mm będzie dobry do DS.

Jeśli chodzi o filtr do DS, to dobre są UHC z Baader Planetarium, albo z Lumicona. Ja mam z BP - http://deltaoptical.pl/filtr-mglawicowy-...,d413.html

i jestem zadowolony. Filtry UHC nie pomagają na galaktyki. Bardziej wtajemniczeni mogliby Ci dużo pisać, jakie jeszcze inne i w jakich sytuacjach można czy warto stosować...np. OIII

Smile

Odpowiedz
Witam!
Nie chciałem zakładać nowego tematu bo widzę że takowy już istnieje. Niebawem stanę się posidaczem Synty 10". W dalszej perspektywie chciałbym dokupić do tego teleskopu dwa okulary:
1. 2-calówka do przeglądu nieba o długiej ogniskowej  i szerokim polu widzenia
2. Okular planetarny - być może również 2 calowy - chociaż nie jestem za bardzo zdecydowany w tej kwestii - chodzi mi po głowie:
http://deltaoptical.pl/okular-vixen-lvw-8-mm,d362.html
Ale nie wiem czy warto. Pomóżcie.
Aha - finansowo jestem w stanie na te dwa szkiełka przeznaczyć max. 1500 pln.
Odpowiedz
Pierwszy okular 2" do przeglądu hmmm tu opcji jest wiele np.bader scoops,bader asferic ,NLVW vixena,W.O. swan
Do planet okular który podałeś spełni częśc oczekiwań ale nie da maxmum na planetach natomiast dobrze wypadnie na gromadach kulistych w twoim zestawie , ważne jest abyś określił kryteria co przedkładasz na pierszy plan komfort i duże skorygowane pole czy małe pole mały er ale lepsze widoki planet.
GSO 16".CELESTRON C10N.114/900.refraktor127/1200.LVW5.LVW8.LVW13, LVW22.LVW42.AXIOM34.Brandon8.UNIVERSITY orto 4.5.6.7.9.12,5.ultima 7,5.12,5.18.30.pl20,pl25,SW-SWA13.SW-UWA9.lorn.12x60,VIXEN 20x80,barlow apo2x.filtr polaryzacyjny Orion,LUMICON OIII ,kolimator laserowy,green laser100mW,Nicon Coolpix
Odpowiedz
Polecam Ci okular planetarny TMB PLANETARY II 6mm. Posiada dostatecznie duże pole 58*. Nie jest drogi 200 zł. Dobra odległość źrenicy wyjściowej - 12 mm. Do planet TRZEBA filtrów. Według mnie b. dobrymi filtrami  jest zestaw filtrów planetarnych Celestron 1.

Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości