Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synta 10" + okular
Witam

Warto jako pierwszy okular zakupić oto taki: http://deltaoptical.pl/okular-skywatcher...,d972.html

A może poradzicie coś innego w okolicach 500 zł ? Szukam czegoś do planet póki co.
Odpowiedz
Jak dla mnie to zdecydowanie za duża ogniskowa. Da Ci to powiększenie 240x. Niektórzy lubią takiego powera. Jednak przy naszych typowych warunkach obserwacyjnych rzadko zdarza się dogodny seeing i przejrzystość, by w pełni wykorzystać takie powiększenie, chyba że do Księżyca.
Ja bym raczej celował w ogniskową około 7mm.
pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
A co byście polecili z większa ogniskową?
Odpowiedz
Jeżeli nie przeszkadza Ci malutka soczewka wyjściowa i krótki ER (trzeba bardzo przybliżyć oko) to możesz kupić ortho 7mm. Da bardzo ostre i dobre obrazy planet w centrum pola widzenia. Ortho po prostu "jest stworzone do planet".
Jeżeli wolisz wygodę użycia to możesz kupić LV (NLV) 7mm. Także da ładne i kontrastowe obrazy i przy okazji ma dłuższy ER.
Niektórzy preferują też do planet plossla Tele Vue 8mm. Mówią, że jest dobry. Ale nie mogę potwierdzić, bo nie zaglądałem przezeń.
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Witam

A więc w tygodniu kupuję któryś z tych. Narazie jestem nastawiony na:

http://deltaoptical.pl/okular-sky-watche...,d973.html

A zastanawiam się też nad:

http://deltaoptical.pl/okular-vixen-nlv-7-mm,d1274.html

A może jeszcze coś innego. Biore pod uwagę tylko Deltę jako sklep.

Co wy byście wybrali z ogniskową 7-8 mm ?
Odpowiedz
Słyszałem, że te Sky-Watchery są niezłe. Jednak nie miałem okazji tego sprawdzić. Warto by zapytać kogoś, kto ma taki okular. NLV to sprawdzone okulary. Ludzi sobie chwalą. Jednak pole widzenia znacznie mniejsze.
Popytaj, poszukaj informacji. Kto wie, może ten sky-watcher byłby dobrym zakupem.
pzdr
Odpowiedz
(11.07.09, 00:58)wimmer link napisał(a): Słyszałem, że te Sky-Watchery są niezłe. Jednak nie miałem okazji tego sprawdzić. Warto by zapytać kogoś, kto ma taki okular.
widziałem 13mm, można pominąć, że istnieje.

rozważ powermate
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Witam

Do deep sky Bader hyperion 17 lub 21 ? + Filtr np. ten http://deltaoptical.pl/filtr-wskopasmowy...,d415.html

Czy może lepiej droższy okular ale z filtrem się wstrzymac?

Poproszę o opinie. Chciałbym zmieścic się w 700 złotych.
Odpowiedz
Przy doborze krótkiego okularu do newtona na dobsonie miałbyś zawsze w kalkulacjach mieć na uwadze, że obserwujesz bez mechanicznego prowadzenia optyki za obiektem. Rurę musisz popychać, tym częściej, im mniejsze jest pole okularu i większe powiększenie.

Dla dobrego komfortu obserwacji są więc dwie drogi : albo dobry okular z szerokim polem widzenia z ogniskową  6 - 7 - 8 mm /  ryzyko,że rzadziej go wykorzystasz ze względu na seeing jest większe przy 6-tce, niż przy ósemce /, albo kupujesz okular średnio- ogniskowy i dobrego barlowa 2x czy powermate - jak sugeruje McArti.

Z tego względu krótkoogniskowe plossle czy ortho nie są wygodne na dobsonie / małe pole i małe ER - oko przylepione do soczewki /, aczkolwiek dają b. dobre obrazy planet - jest to więc sprawa gustu, kieszeni  i indywidualnych decyzji.

Ale to są już większe wydatki, jednak warto to przemyśleć, jeśli założył byś sobie koncepcję okularów docelowych a nie kupowanie - sprzedawanie, oczywiście ze stratą...

Do wyliczenia czasu, w jakim dany obiekt przejdzie przez okular w zależności od pola okularu i powiększenia powtórzę wzór, który dobrze uzmysławia, co to znaczy na dobsonie mieć szerokokątny okular, najlepiej ethosa  Wink

T / w sek / = / 240 x pole okularu / : / powiększenie x deklinacja obiektu/

Smile

Odpowiedz
Witam

Ale ja pytam o okularki z dłuższą ogniskową :-) 21 mm do deep sky będzie chyba ok ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości