Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Noc Muzeów" 16-05-2009 r - pokaz nieba prowadzony przez PTMA w Muzeum Techniki
Witam,

tak jak w poprzednich latach, podczas tegorocznej "Nocy Muzeów" w sobotę 16 maja 2008 r,  Oddział PTMA w Warszawie (wspólnie z Muzeum Techniki) będzie prowadził pokaz nieba (w Muzeum Techniki, PKiN).

Głównym naszym instrumentem będzie ponownie Dobson 250/1400; możliwe będzie także użycie innych, mniejszych przyrządów (najprawdopodobniej będzie to 8” "Synta").  Planujemy użycie kamery CCD - na ekranie w sali wewnątrz Muzeum będziemy pokazywać zarówno taras obserwacyjny, jak i niektóre obiekty, będące celem pokazu (w tym roku głównie Saturn oraz jaśniejsze obiekty Messiera).
Będziemy również demonstrować astronomiczne programy komputerowe.

"Noc Muzeów" trwa od godziny 19 do 1 w nocy (już 17 maja), ale ze względu na porę zachodu Słońca, nasze pokazy nieba zaczną się ok. godz. 21 (wcześniej można pokazywać tylko budynki stolicy).

Przypomnę zdjęcia z poprzedniej "Nocy Muzeów" w 2008 r:

[Obrazek: 35_18_05_08_8_23_59.jpg]

Poniższe zdjęcie wykonał Janusz Wiland na ostatnim pokazie nieba w PTMA, 4 maja 2009
[Obrazek: 2009_05_04_ptma_gr1.jpg]
  właśnie tym teleskopem także pewnie będziemy teraz prowadzić pokaz nieba.

Hermes
Odpowiedz
Witam,

pół godziny temu wróciłem z "Nocy Muzeów" w Warszawie, czyli dla mnie - nocy w "Muzeum Techniki". Porobiłem "trochę" zdjęć, niektóre - tak oceniam "na gorąco" - wyszły nieźle. Może później jakieś pokażę (nie wiem, czy zdecyduję się na bardziej szczegółową relację z imprezy (z pewnych względów...).
Mimo kiepskiej pogody (zachmurzone niebo i niewielki deszcz) przez Muzeum przeszła rekordowa ilość osób w historii Muzeum - ponad 10000 w 6 godzin !!!
Mimo braku możliwości pokazywania "na żywo" nieba (pogoda...) nasza sala z teleskopami, wyjątkowymi zdjęciami i astronomicznymi programami komputerowymi, była oblężona...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości