Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eliksir Królowej Śniegu
Hahaha, właśnie oglądam ten odcinek na youtube i wiecie, co Kurek - po uprzednim zbudowaniu napięcia - robi?

Chlusta po studiu freonem!

No to już wiemy, kto odpowiada za dziurę ozonową!  ;D

Odcinek jest z roku 1984.
Już w 1974 odkryto, że freon rozkłada ozon w obecności światła ultrafioletowego. Zaczęły się nieśmiałe przewidywania, że warstwa ozonowa nad Ziemią może powoli stawać się coraz cieńsza. Jednak prawdziwa skala tego zjawiska zaskoczyła wszystkich. Szczególnie niepokojący ubytek ozonu nad Antarktydą zarejestrowano po raz pierwszy bodajże w 1982. W 1985 opublikowano głośny raport o dziurze ozonowej w przestiżowym czasopiśmie naukowym Nature. To był moment szoku. Od tej chwili chlapanie freonem przed kamerą stało się zdecydowanie politycznie niepoprawne. Przynajmniej na Zachodzie.  Smile
Odpowiedz
Echh... historia... Za chwilę pojawia się wzmianka o pierwszym dziecku z probówki - kwiecień 1984.
Odpowiedz
(10.05.09, 18:10)aom (Ania) link napisał(a): Chlusta po studiu freonem!

No zaraz tam chlusta; ledwo trochę wylewa. Wink
Pamiętam znajomego z lat 90. Technik chłodnictwa. Wtedy mówiło się o freonie już bardzo źle. Zapytałem więc go co się robi z freonem przy naprawch lodówek i tym podobnych.
No i dowiedziałem się:
Oficjalnie są specjalne pojemniki do których się go zbiera, ale tak szczerze mówiąc to NIKT się w to nie bawi: odkręca się rurkę i "w kosmos!"
Odpowiedz
Dziś na TVP Historia leciał właśnie ten odcinek. Obejrzałem go z przyjemnością, gdyż pora dogodna (10:00) i temat ciekawy. To jeden z tych odcinków, który w warstwie historycznej nie zestarzał się w ogóle, natomiast w warstwie współczesnej dość mocno. Dziś można by nakręcić suplement, bo od tamtego czasu zmieniło się bardzo dużo, włącznie z metodami otrzymywania skrajnie niskich temperatur czy urządzeniami je wykorzystującymi.
Do tego wychwyciłem kilka błędów, a raczej lapsusów Kurka (ten odcinek Kurek prowadzi w pojedynkę). To stwierdzenia typu: "profesor skroplił ciekły hel" lub "suchy lód jest to skroplony, ba mało, zestalony dwutlenek węgla, zamieniony w gaz, a później w ciało stałe".
Niemniej jednak polecam (jak prawie każdy odcinek SONDY).

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
W tym odcinku jednak najbardziej szokuje teraz to nonszalanckie obchodzenie się A. Kurka  z freonem. Nie sądzę, aby w roku 1985 wiele osób zwróciło na to uwagę. Lapsusy zdają się wtedy odchodzić w cień.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości