Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009
W GZZ nie podali żadnej jednostki, więc jesteśmy skazani na domysły... Ja też się ciągle zastanawiam, czy to zaćmienie takie krótkie, czy jest wprost przeciwnie. Bywa, że podają w swoich materiałach, że czas zaćmienia wynosi 102.2 godziny, a czasem, że 40 dni... nie widzę w tym jakiejś konsekwencji. Wyjdzie, niestety, w praniu Smile
Odpowiedz
Po skomplikowanym dodawaniu, możeniu i dzieleniu  Smile muszę stwierdzić, że gdyby było to 0,6 dnia to mielibyśmy stosunek okresu do zaćmienia podobny jak u Zeta Aur (tj. ok. 0,04 P, gdyby było to 0.6 godziny to byłoby to zaledwie 0,002 P!). Pewnie ten scenariusz z czternastogodzinnym zaćmieniem jest najbardziej prawdopodobny.
Inna rzecz że przy tak długim zaćmieniu (niemal tak długim jak ma RS Vul, 15,1 godziny, gdzie- tak na marginesie-  ten stosunek zaćmienia do okresu wynosi już 0,14) byłoby stosunkowo łatwo je zaobserwować przynajmniej w dużej części, a przecież wiemy, że na razie na wspólnym wykresie jakoś specjalnie tego nie widać. Oby pogoda dopisała, to będziemy wkrótce wiedzieć znacznie więcej.
Odpowiedz
Według GCVS czas trwania zaćmienia (D) V889 Aql wynosi 0.03P czyli 0.03*11.12 d = 0.33 d = 8.0 h.

U mnie póki co niebo niestety zasnute cirrusami.  Wink
Odpowiedz
No i wszystko jasne. Już wiemy ile trwa minimum, tylko skąd ten dziwny zapis w GZZ? No i dziwię, dlaczego nie znalazłem tych danych w GCVS? Skorzystałem z możliwości podglądu GCVS na stronie PTOGZ. Zaraz tam muszę zajrzeć jeszcze raz... U mnie niestety także pojawiły się chmury.
Odpowiedz
Zgadza się, wszystko jest, zwracam honor GCVS Smile muszę chyba sobie sprawdzić mocniejsze szkła na nos Smile
Odpowiedz
Też już teraz to widzę Wink  "M-m/D " za pierwszym razem nie dojrzałem D Wink czyli jak dobrze liczę to gwiazda weszła w zaćmienie po godzinie 18 Wink
Też mam narazie cirrusy, ale zaraz idę teleskop na balkon wystawić, ale chyba będę musiał wdrapać się na dach żeby mi dom nie zasłaniał Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
(15.09.09, 18:25)cxb link napisał(a): Też już teraz to widzę Wink  "M-m/D " za pierwszym razem nie dojrzałem D Wink

W tej rubryce M-m (odstęp czasu, wyrażony w ułamku okresu, jaki upływa do minimum do maksimum) dotyczy mir, cefeid itp., zaś D dotyczy gwiazd zaćmieniowych i oznacza czas trwania (wyrażony w ułamku okresu) zaćmienia głównego.  Wink

Niebo mi się poprawia!
Odpowiedz
U mnie zaś coraz gorzej  :-[ Biorąc pod uwagę, jak długo trwa minimum, można jednak liczyć, że czasem trafi się jakieś "okienko" między chmurami. Jako, że dzieło będzie wspólne, więc liczy się każda ocena, niezależnie w którym momencie "dołka" się ją zrobi Smile tak więc zaraz biorę 15x70 i zobaczymy Wink
Odpowiedz
A u mnie historia z cyklu dobrze żarło ale zdechło. Niebo mam już w tej chwili idealnie zachmurzone, choć Mozilla twierdzi że jest pogodnie. Pewnie nad ranem nie będzie żadnej chmurki Sad
Ale tak jak Adam spróbuje jakąś dziurę w chmurach wyłapać  Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Witam. Ja od kilku dni szykowałem sprzęt na dzisiejsze zaćmienie, choć prognozy pogodowe nie były optymistyczne. Niestety się potwierdziły  Sad niebo zachmurzone.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości