Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolektywne obserwacje zmiennych typu Algola
Szanowni koledzy! Smile
Pomny zeszłorocznych obserwacji RZ Scuti (zakończonych bardzo przyzwoitym wykresem i bardzo ciekawymi wnioskami), proponuję odświeżyć wątek wspólnych obserwacji gwiazd zaćmieniowych.
Mamy za sobą całkiem udane obserwacje minimum Zeta Aur, można więc wyznaczyć kolejny obiekt do obserwacji. Tym bardziej, że sporo jest gwiazd o minimach głównych trwających po kilkanaście godzin, które w pojedynkę ciężko jest skutecznie obserwować. Proponuję poszukać jakiegoś ciekawego, trochę zaniedbanego obiektu, który w najbliższych miesiącach warto kolektywnie pooceniać. Oto kilka gwiazd, pierwszych z brzegu, które mi się nasuwają na myśl: Delta Lib, WW Dra, RS Vul. Może ktoś jeszcze ma pomysł, jaki może być cel kolejnej ukierunkowanej akcji?
Odpowiedz
Popieram inicjatywę Adama.
Osobiście optowałbym za RS Vul gdyż, jak dotąd, nie udało mi się jeszcze wyznaczyć minimum tej zmiennej. Przy okazji sugeruję obserwację położonej w tym samym rejonie nieba bardzo interesującej zmiennej zaćmieniowej V889 Aql (ampilituda 8.50 - 9.1 magV. okres ok 11 dni, minimum wtórne prawie tak głębokie jak pierwotne ale w fazie nie 0.5 a 0.35) mającej w projekcie GZZ wagę 2.

[Obrazek: rsvula.png]
                              mapka dojścia do RS Vul i V889 Aql

W przypadku zaakceptowania tego pomysłu przygotuję mapki szczegółowe z gwiazdami porównania.  Wink

Odpowiedz
V889 Aql to rzeczywiście ciekawa zmienna i łatwo ją znaleźć. Długi okres między zaćmieniami powoduje, że nie ma zbyt wielu okazji do ich obserwacji. Mi pomysł zbadania tych dwóch zmiennych bardzo się podoba. Zmienną z Orła miałem obserwować już w zeszłym roku, ale jakoś nie wyszło. Nadeszła widać pora, żeby to naprawić  Wink
Odpowiedz
Też jestem jak najbardziej za  Wink Bardzo zachęcająco brzmi ta V889 Aql, oba minima głębokie Wink
Obie zmienne blisko siebie są więc za jednym zamachem można je poobserwować Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Witam. Chętnie przyłączę się do akcji, o ile pogoda pozwoli.
Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości