Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazda zmienna?
Kilkanaście minut kątowych na południe od Izara w Wolarzu jest gwiazdą zmienną? Według moich obserwacji jasność zmniejszyła się trochę w ciągu 10 dni. Może mi się myliło, ale chciałbym mieć pewność czy jest to gwiazda zmienna.  Wink
Odpowiedz
Może chodzi o W Bootis?

Maximum magnitude: 4.73
Minimum magnitude: 5.4
Type of variability: SRB:
Spectral type: M3III 

Ostatnio wg AAVSO ma około 5.3 mag.
Od Izara jest oddalona o niecałe 40' kątowych.
Może być? Smile
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
OOOO! Tak! Dzięki!  Wink
Odpowiedz
Bardzo ciekawa zmienna tak na marginesie. Mimo że jest jasna to niewielu obserwatorów ją regularnie ocenia, gdyż dla gołego oka (zwłaszcza w mieście) jest słaba, a dla lornetki za jasna i w dodatku gwiazdy porównania rozrzucone na sporym obszarze, tak więc trudno ją zmieścić z nimi w polu widzenia. Regularne oceny tej gwiazdy to na pewno dobry pomysł  Wink
Odpowiedz
Czekaj, czekaj. 40'?  ??? A myślałem, że 20'. Weźcie pokażcie mapkę gdzie ta gwiazda jest.
Odpowiedz
Tak, tak! To jednak ta gwiazda - 34 Bootis / W Bootis. A myślałem, że jest trochę jaśniejsza - około 4 mag.
Odpowiedz
Tu jest mapka AAVSO dla W Boo
Odpowiedz
Tak! to jest na pewno to!  Smile
Odpowiedz
W Bootis jest jedną z bardziej jasnych gwiazd zmiennych i lepiej widocznych ,ze względu na swoją intensywną czerwoną barwę
sam ostatnio w tym miesiącu przeprowadziłem dla niej kilka ocen jasności,mimo tego że dla gwiazd o barwie czerwonej takie oceny mogą być trochę błędne z  względu na tzw; efekt Purkiniego;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_Purkiniego

w tym miejscu nie ma mowy o pomyłce z inną gwiazdą bo w tej okolicy nie ma równie jasnych gwiazd jak W Boo (w niedalekiej odległości od gwiazdy Izar)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości