Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UWOLNIĆ SONDĘ! Petycja do TVP w rocznicę śmierci Kurka i Kamińskiego!
#1
Bardzo ważne!!!
Rozpoczyna się (owszem, już trwa  Wink) wielka akcja zbierania podpisów pod petycją do TVP.

Niezbędna będzie pomoc fanów SONDY.

Aby wszystko stało się jasne, na początek zacytuję fragmenty listu sprzed paru dni, do mnie od red. Jarosława Chrostowskiego, którego znamy z forum Sondy.

Cytat:Jestem redaktorem i dziennikarzem zajmującym się popularyzacją nauk ścisłych i techniki, współpracuję m.in. z "Wiedzą i Życiem". Co jednak dla tego maila bardziej istotne, jestem inicjatorem listu, jaki Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych wysłało do zarządu TVP w sprawie udostęnienia archiwalnych nagrań "Sondy" (dostępny na stronie naukowi.pl). Naturalnie list pozostał bez odzewu. Nie zdziwiło mnie to specjalnie. Nie zamierzam jednak pozostawić tej sprawy w takim stanie. Nie toleruję ignorowania spraw ważnych.

W swoim czasie na forum "Sondy" składałem propozycję, aby osoby z różnych miast postarały się skontaktować z organizatorami lokalnych festiwali nauki w sprawie gromadzenia podpisów pod petycją do zarządu TVP o udostępnienie archiwów "Sondy". (...)

W zeszłym roku zmarł Tomasz Pyć. Czuję się już jedynym, któremu wciąż zależy na udostępnieniu "Sondy" - naturalnie jedynym z tych, którzy mogą jeszcze coś zrobić, bo przecież oboje zdajemy sobie sprawę, że zwolenników przywrócenia tych archiwów ogółowi jest wielu.

W tym roku we wrześniu przypadnie 20 rocznica śmierci redaktorów Kamińskiego i Kurka. Dla mnie sprawa jest absolutnie jasna: to jest ostatni moment, kiedy można jakoś sensownie zawalczyć o udostępnienie archiwów "Sondy". Za kolejnych 10 lat te archiwa będą miały naprawdę już tylko znaczenie archiwalne. Albo teraz, albo nigdy. Nigdy nie poznałem redaktorów "Sondy" - z wyjątkiem pana Pycia - ale jestem im sporo winny i nie zamierzam zaprzepaścić tej okazji.

Rozmawiałem wstępnie z prof. Hanną Męczyńską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ona zaś z szefostwem tamtejszego festiwalu nauki, który odbędzie się pod koniec kwietnia. Otrzymałem już teraz wstępną zgodę na przeprowadzenie akcji zbierania podpisów - stolik w Instytucie Fizyki plus student, który będzie te podpisy zbierał. W poniedziałek/wtorek wysyłam pismo do kierownictwa toruńskiego festiwalu (prosiła o to prof. Męczyńska), aby taki sam stoliczek mógł się pojawić w innych miejscach, gdzie będzie organizowany festiwal.

Wysłałem maila z prośbą o podobną zgodę do prof. Magdaleny Fikus, która ma ogromny wpływ na warszawski Festiwal Nauki. Czekam na odpowiedź, spodziewam się na dniach i sądzę, że - zwłaszcza dzięki już istniejącej zgodzie ze strony prof. Męczyńskiej - będzie ona pozytywna. Festiwal warszawski odbywa się pod koniec września.

Planuję skontaktować się w ciągu kwietnia z organizatorami festiwali nauki w innych miastach. Zamierzam również skorzystać ze współpracy Centrum Nauki Kopernik, gdzie chciałbym - niezależnie od prób zbierania podpisów pod petycjami - złożyć oficjalne pismo w sprawie uhonorowania twórców "Sondy" tablicą pamiątkową.

Zebrane podpisy planuję przekazać we wrześniu do zarządu TVP wraz ze stosowną akcją propagandową przeprowadzoną w mediach. Robię to pod swoim własnym nazwiskiem. Chcę, żeby to było jasne: nie dla sławy. Spłacam dług.

(...) Potrzebuję pomocy (...) w zaktywizowaniu pasjonatów "Sondy". (...)

Byłbym w stanie przekazać w odpowiednim czasie informacje, do kogo i gdzie można byłoby się zgłosić, aby np. przygotować plansze informujące o zbieraniu podpisów pod petycjami. Bardzo pomocne byłoby, gdyby udało się któregoś z fanów namówić do wykonania projektu takiej planszy. To nie musi być nic wielkiego i drogiego, zwłaszcza że trzeba byłoby taką planszkę wydrukować we własnym zakresie, a nie chcę nikogo namawiać do wielkich wydatków. Ale byłaby to rzecz naprawdę bardzo wskazana. Podobnie jak ewentualne pojawienie się na takim stoisku osoby "z kręgu Sondy" w dniu festiwalu, aby zobaczyć, czy organizator przygotował wszystko w odpowiedni sposób.

(...) Naprawdę, nie wierzę, żebyśmy mieli kiedykolwiek podobną szansę za zwrócenie uwagi na tematykę "Sondy".

W tej chwili już dograno sprawę petycji na Festiwalu Nauki w Toruniu. Zbieranie podpisów rozpoczęło się dziś. Pan Jarosław pisze, że dziś zebrano 30 podpisów. Organizatorzy liczą szczególnie na weekend, gdy przyjdą nieco starsi ludzie z dziećmi. Jak można się spodziewać, nie ma co liczyć na studentów, gdyż są za młodzi! Podpisy będą również zbierane wśród pracowników UMK.
#2
Podsumowując: podpisy będą zbierane na festiwalach nauki w różnych miastach Polski. W dzień 29 września 2009 gotowe petycje mają zostać przekazane do rąk władz TVP. Pan Jarek postara się o nagłośnienie medialne tego wydarzenia, powiadamiając media z odpowiednim wyprzedzeniem.

Potrzeba ludzi - fanów Sondy - do następującej pomocy:

1. Przyjść na festiwal i dopilnować, czy ankieta wystawiona i czy wisi plakat akcji.

2. Cyfrowy projekt plakatu przygotuję ja. Potrzeba jednak, aby ktoś z fanów z danego miasta wydrukował plakat we własnym zakresie - nawet A4 na kolorowej drukarce będzie OK, choć oczywiście im większy, tym lepszy.

Festiwale Nauki w różnych miastach w Polsce: http://www.festiwalnauki.edu.pl/linki
Wrocław, Lublin, Kraków, Szczecin, Opole, Kielce, Toruń, Poznań, Łódź, Nysa, Bielsko-Biała, Białystok, Gdańsk, Dąbrowa Górnicza, Siedlce, Zielona Góra, Olecko. Sprawdźcie pod tym linkiem daty festiwali.

3. Potrzebna będzie grupa fanów w Warszawie, która wręczy petycję władzom TVP. Im większa, tym lepiej. Pan Jarek jest tylko inicjatorem akcji z racji tego, że już podobną organizował wśród dziennikarzy popularno-naukowych. Lecz wręczać musi grupa fanów.
#3
Odbyliśmy z panem Jarkiem dłuższą rozmowę na temat tej akcji społecznej. Jest jeszcze kilka pomysłów do ewentualnego zrealizowania dla wzmocnienia siły akcji. Napiszę o nich później, bo dziś już nie mam czasu.
#4
Oczywiście gorąco popieram.
Jutro - bo dziś już późno - postaram się coś więcej napisać o możliwościach z mojej strony. Ewentualne moje miejsce akcji - Trójmiasto.
#5
Dziś krótko, bo znów mam mało czasu:
Na plakacie mógłby znaleźć się adres forum fanów Sondy.

Wręcz powinien.

Problem: adres jest zbyt skomplikowany. Czy ktoś z was dysponuje prostą w nazwie domeną, gdzie można by umieścić przekierowanie?
Coś w rodzaju: sonda-forum.* , gdzie *=jakiś prosty adres.
#6
Festiwale Nauki w Polsce - terminy

Wrocław 18-23 września 2009
Legnica 24-25 września 2009
Te już za późno:
Wałbrzych 8-9 października 2009
Ząbkowice Śląskie 8-9 października 2009
Jelenia Góra 15-16 października 2009
Bystrzyca Kłodzka 15-16 października 2009

http://www.festiwal.wroc.pl

Lublin 19-25 września 2009
http://www.festiwal.lublin.pl/

Kraków 13-16 maja 2009
http://www.festiwalnauki.krakow.pl/

Szczecin ???
http://www.us.szc.pl/festiwal/

Opole 24-25 maja 2009
http://www.festiwal.po.opole.pl/

Kielce ???
http://www.festiwal-nauki.kielce.pl/

Toruń 23-26 kwietnia 2009 (trwa)
http://www.festiwal.torun.pl/

Poznań ???
http://www.festiwal.trylion.com

Łódź ???

Nysa ???
http://www.pwsz.nysa.pl/~promocja/nfn2008/index.html

Bielsko-Biała 25-30 maja 2009
http://www.festiwal.ath.bielsko.pl/

Białystok ???
http://www.festiwal.biaman.pl

Gdańsk 28-31 maja 2009
http://www.festiwal.pg.gda.pl/

Dąbrowa Górnicza ???
http://willow.wsb.edu.pl/~fn/

Siedlce 15-18 października 2009 - za późno
http://www.festiwal.ap.siedlce.pl/festiw..._2009.html

Zielona Góra 7-8 czerwca 2009
http://www.fn.uz.zgora.pl/

Olecko ???
http://www.wm.olecko.pl/fest/
#7
Jeszcze jedno: Od niedawna mieszkam w Warszawie, już nie w Krakowie!
#8
(25.04.09, 21:37)aom (Ania) link napisał(a): Dziś krótko, bo znów mam mało czasu:
Na plakacie mógłby znaleźć się adres forum fanów Sondy.

Wręcz powinien.

Problem: adres jest zbyt skomplikowany. Czy ktoś z was dysponuje prostą w nazwie domeną, gdzie można by umieścić przekierowanie?
Coś w rodzaju: sonda-forum.* , gdzie *=jakiś prosty adres.

Nie może być sonda-forum.astro4u.net ?? Moim zdaniem astro4u.net jest bardzo prostym adresem.
Wtedy i sonda.astro4u.net byłby prostym adresem, a pewnie administrator będzie mógł załatwić takie przekierowanie. Smile
#9
Co do adresu, są możliwości skrócenia a wręcz zastąpienia (np. tnij.org) - zobacz np.
http://tnij.org/tvsonda

ale mi bardzo podoba się
sonda.astro4u.net
jesli są takie mozliwosci.
#10
Znaczy w Jaśle na "Dogonić Kosmos' Was nie będzie?  ???


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości