Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus 2009
OK, niech będzie nowy wątek:
[Obrazek: IDh36E0TY61cOQM4sB.jpg]
Dodam jeszcze mapke widocznosci dla wschodu Slonca:

[Obrazek: 09-04-20_Wenus1.gif]

Obliczenia tabelaryczne:

[Obrazek: 09-04-20_Wenus2.gif]

Dzisiaj dopisala pogoda o godz 13°° widzialem Wenuske golym okiem  8) , w lornetce przy 20x to naprawde sliczny sierpik. Mozna powiedziec, ze planete mozna obserwowac od jej wschodu do zachodu, przy dobrej pogodzie nawet bez sprzetu optycznego  ;D

W srode 22 kwietnia o czym wspominal Krzysztof mamy bliska koniunkcje planety z Ksiezycem. Z terenow PL odleglosc od tarczy wyniesie od 16' do 20'.
Do najblizszej koniunkcji dojdzie o godz. 17°° kiedy Ksiezyc bedzie juz pod horyzontem, obserwacje trzeba wiec rozpoczac przynajmniej godzinke wczesniej czyli o 16°°. Wprawny obserwator bez problemu zlapie ta koniunkcje nawet w srodku dnia przy dobrej pogodzie bedzie to widoczne nawet golym okiem - udanych obserwacji !

Ksiezyc i Wenus w najblizszej koniunkcji 22 kwietnia 17°°
[Obrazek: 09-04-20_Wenus3.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Oto Wenus na tle dziennego nieba (już po wschodzie Słońca):

[Obrazek: 20O0bk5oetk0shRjMB.jpg]

21 IV 2009 5:49 Ognisko główne MAK 127 f=1500
Czy o tej godzinie (9:40 rano) można oglądać przy takim słońcu Wenus? Czy można ją znaleźć i jakoś sensownie pooglądać?
Planeta jest widoczna obecnie od jej wschodu 04:07 az do jej zachodu 16:38.
Wenus znajduje sie teraz w kierunku poludniowym mniej wiecej na podobnej wysokosci co Slonce. Mam dobra pogode tak wiec widoczna jest bardzo dobrze.

Tu moja fotka zrobiona kilka dni temu o 13:50
Zdjecie robione z reki kiepskiej jakosci ale chodzi o sam fakt, ze planetka jest bez problemu widoczna w dzien i mozna przeprowadzac jej obserwacje  Wink

Załączone pliki
.gif   2009-04-21_13.50_WENUS.gif (Rozmiar: 77.63 KB / Pobrań: 551)
KRZYSIEK .... !!!
Pytanie. Podobno w ciągu 8 lat tworzy ona pentagram na nieboskłonie. Jak? Jak wyznaczyć punkty tego pentagramu? pozdrawiam
Synta 8''
Wenus 2 lipca 2009 o 3:35
Ładnie widoczna faza
[Obrazek: MTUsODYsMCx3ZW51c18yXzdfMjAwOS5qcGc=]
Sony alfa 200 plus MAK127
I jeszcze znalazłem fotkę Wenus przed koniunkcją dolną (marzec 2009):

[Obrazek: aaaaaaaaaaalcb.png]

Wyraźnie widać jej fazę... A zdjęcie robione od ręki ;D
"Kiedy ranne wstają zorze..."
A ja własnie kładłem się spać, kilkanaście minut po 3 nad ranem Smilewyjżałem przez okno i...
Gwiazda zaranna - niestety przez szybę i małpą 6Mpix, ale ciekawe towarzystwo.
http://foto.onet.pl/1ee4w,clwfn4jmk3j0,k...?D=1#k5o3k
http://foto.onet.pl/1ee4w,clwfn4jmk3j0,k...?D=1#k5o3l
Venus and friends: przyklejony do niej chyba Ain (?) po prawej Mars przy samej ramie okna, poniżej Aldebaran, powyżej resztka dogasających Plejad, po lewej Capella poniżej niej Melkaninan a jeszcze niżej pod pasmem chmur Alnath - tak by wynikało z CyberSky i Stellarium. Ale Venus w chmurkach porannych i zorzy wschodzącego słońca piękna jak zawsze Smile

Pozdrawiam
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Dzięki uprzejmości Teleskopy.pl mogę testować 2" filtr Ha-alfa.

Tym razem skierowałem teleskop na Wenus , zdjęcie w ognisku gł. (2m) , resize 400%.

Wesoła , 13 lipca 4:07, seeing trudny do określenia , jakieś 1/10  Sad , ale coś tam się ukazało , być może chmurki , jeszcze potestuję na Wenus ten filtr , wówczas się okaże czy to możliwe , mam też filtr pożyczony od Domka ultrafiolet , ale jest cholernie ciemny , mam chyba za małą aperturę jak na tak ciemny filtr ale też jeszcze z nim powalczę może się uda złapać jakąś chmurkę  :Smile, moja kamerka DBK ma gołą matrycę , dzięki temu mogę wkręcać do niej różne filtry i uzyskiwać dość dobre rezultaty.

[Obrazek: ec97cd494f09e696.jpg]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości