Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus 2009
To co udało się wycisnąć z materiału kręconego na światło popielate to nieco dalej wysunięte końce ku cieniowi .

Użyłem filtra z IrfanView.

[Obrazek: 3884e632cb9ec3b9.jpg]
Mam wrażenie że tzw. światło popielate Księzyca to efekt oświetlenia "nocnej" strefy światłem odbitym od Ziemi Smile . Od czego miałoby powstac takie odbicie w wypadku Wenus?
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
(13.03.09, 11:56)wessel link napisał(a):Mam wrażenie że tzw. światło popielate Księzyca to efekt oświetlenia "nocnej" strefy światłem odbitym od Ziemi Smile .

Proponuję ten link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Earthshine

Cytat:Od czego miałoby powstac takie odbicie w wypadku Wenus?

I tu się zaczynają schody. Wenus nie ma żadnego księżyca. Światło odbite od Ziemi zdecydowanie byłoby za słabe, żeby cokolwiek widocznego wywołać w atmosferze Wenus.

Pozostaje jedynie sama atmosfera wenusjańska i oddziaływanie ze Słońcem.
Oto możliwości:
- błyskawice w chmurach. Venus Express potwierdziła istnienie błyskawic.
- interakcje pomiędzy promieniowaniem UV ze Słońca a atmosferą wenusjańską.

Na wikipedii jest jeden artykuł związany z tym zagadnieniem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ashen_light
...wygląda na to, że są problemy z detekcją tego światła. Z drugiej strony wielu doświadczonych obserwatorów raportowało obserwacje tej poświaty. Pojawiły się nawet publikacje związane z tymi obserwacjami.

Generalnie, poświatę zaobserwowano w okolicach złączenia dolnego Wenus (co ciekawe, większość obserwacji poświaty to obserwacje przed złączeniem, a nie po - choć możliwe, że jest to związane z faktem, że po złączeniu dolnym Wenus wędruje na poranne niebo i liczba obserwacji dramatycznie spada).

Można założyć, że ma to związek z tym, że Wenus wtedy jest blisko Ziemi oraz większa część  widocznej z Ziemi tarczy planety nie jest oświetlona przez Słońce.
Ja tylko wrzucę jeszcze zdjęcie z wczoraj, pogoda niestety była kiepska, a Wenus już nisko nad horyzontem co dodatkowo utrudnia sprawę...

[Obrazek: wenus.png]
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
A poniżej piękna fotka ze spaceweather:

[Obrazek: sadegh-ghomizadeh1.jpg?PHPSESSID=q2np7us...bqk4sqeee6]
Wiola/Islandia 2010
Mamy ostatnie dni na obserwacje Wenus w tej elongacji, to juz ostatni dzwonek na obserwacje tej planety po zachodzie Slonca. Odleglosc katowa od Slonca bardzo szybko maleje, wielkos katowa tarczy jeszcze nieznacznie wzrosnie az do ~59,3" w najblizszych dniach.
Planeta przejdzie obok naszej gwiazdy w odleglosci ~8° tak wiec teoretycznie tarcza bedzie oswietlona w 0,010% nawet w czasie najblizszej koniunkcji ze Sloncem. Nie polecam jednak proby odszukania Wenus w najblizszej koniunkcji z nasza gwiazda, jest to bardzo niebezpieczne a i tak nie wiem czy uda sie cokolwiek zobaczyc. Jeszcze do poniedzialku mozna probowac bezpiecznie obserwowac planete zaraz po zachodzie Slonca juz nisko nad horyzontem, potem zobaczymy Wenus rano przed wschodem Slonca.

...z zycia planety w najblizszych dniach:
2009 Mar 25 13:00 Wenus 9.089 stopni na północ od Słońca  (koniunkcja w rektascensji)
2009 Mar 27 13.12h  Najblizsze zblizenie do Ziemi (0.281 AU)
2009 Mar 27 20.24h  Koniunkcja, 8.2° odleglos od srodka tarczy Slonca. Odleglosc od Ziemi: 0.281 AU

Dzisiejsze parametry planety
[Obrazek: 09-03-18_Wenus.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Ja wczoraj 18 marca miałem idealny seeing. Syntą-10''+lantan 10mm, pow 120x , takiej jeszcze nie widziałem. Poświata jak przy księżycu. Czarny glob jak-by z przodu, a na globie rzucony świecący rogalik. Jedyny taki dzień i jedyna szansa    okroj
Od czasu do czasu przypominam sobie, że gdzieś tam w graciarni kurzy się planetarny SCT. Ostatnio przydarzyło się to 4.04, a dzisiaj zainspirowany APOD-em poskładałem materiał:

[Obrazek: venus-20090404_3-s.jpg]

2009.04.04, 10:08UT
LX200, ALccd5, IR pass, ok. 50 klatek, f/20 (f=4000mm)

Przy każdym złączeniu obiecuję sobie spróbować zrobić fotkę na tyle wcześnie, żeby złapać pełen pierścionek, ale zazwyczaj spóźniam się  Sad.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Fajna jest ta fota Wenuski, wielgachna i cieniutka jak niteczka, Brawo - niejeden chcialby zobaczyc cos takiego na zywo w swoim telepie  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Z tym pełnym pierścionkiem to nie takie proste, Wenus musi być baaaaardzo blisko Słońca - co w ostatniej koniunkcji nie miało miejsca. Pisało się w tym wątku o problemie, więc tylko link do obrączki:

http://www.astrosurf.com/legault/venus-040606.html

Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości