Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus 2009
Ogniskowa 2m

[Obrazek: f34b760848b49172.jpg]
Woow, świetne, wcale nie przybliżenie jak widać najważniejsze. Z tylko 2m a mimo to najbardziej mi się ta podoba z dotychczasowych fotek. Seeing był lepszy niż zwykle?
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Tak , ale też kręciłem z pod Warszawy.

Jak znajdę czas to zamieszczę dwa filmy na Youtube , porównujące warunki kręcenia w centrum miasta i pod , a co dopiero mówić na wsi czy w górach  :Smile.
[Obrazek: 1124a0ae0fddc3e3.jpg]
Fajne te fotki Astrokosmo....tylko pozazdroscic, czy to sobie mozna wyobrazic, ze ja od miesiacza po zachodzie Slonca nie mialem pogody zeby zobaczyc Wenuske......... :-\
No chyba mozna bo jak sobie dobrze przypominam to w zeszlym roku przez miesiac nie bylo widac Slonca  :'(  Smile
KRZYSIEK .... !!!
Malutka już Wenus, do tego nisko nad horyzontem po zachodzie. Seeing dzisiaj dobry nie był, ale i tak chciałem zrobić zdjęcie, w końcu może ostatnie Wenus jako gwiazdy wieczornej Wink.

[Obrazek: wenus12b.jpg]
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Do Roberta Bodzonia - założyciela wątku, ale i dla ogółu...

Na sąsiednim forum namawiałeś do prób "wyłowienia" na Wenus chociażby naznaków popielatego koloru nieoświetlonej części.

Temat ten wyskoczył w związku z podaniem na czeskim forum fotki niejakiego Christophera Pelliera, bez podania szczegółów. Jest tam ten popielaty kolor...

Rozgorzała dyskusja a autorytety jednoznacznie stwierdziły, że to jest absolutnie niemożliwe!
Jeden z nich pisał, że Ziemia widziana z Księżyca ma cca -16mag, natomiast widziana z Wenus - cca -2mag. Z tego wynika, że Ziemia oświetla Wenus cca 400000x słabiej, niż Księżyc.
Tu nie chodzi o dokładne dane, ale o rząd wielkości, bo w innym tekście / o czym później /, pisze się, że Ziemia widziana z Wenus ma -6mag.

Inny dyskutant z kolei przypuścił możliwość, że ten popielaty kolor mogłaby uwidocznić kamera bez filtru IR. I rzeczywiście, ten, który podał fotkę poszperał w danych i potwierdził, że było to robione bez tego blokującego filtru.
Uzupełnił jeszcze wypowiedź zacytowaniem urywku z książki Martina Mobberley'a "Lunar and Planetary Webcam Users's" / 2006/ - w angielskim / który znam piąte przez dziesiąte :-\ /, w którym jest te -6mag Ziemi z Wenus, ale jest tam jeszcze wzmianka o tym, że przy obserwacjach może dojść do optycznego złudzenia...

Ewentualnych zainteresowanych odsyłam na  http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/Y...1161634/60  Na stronie 4, post 58 jest ta fotka Wenus bez filtru IR, na piątej w poście 74 ten urywek w angielskim.

Smile

Zeby było ciekawiej, w międzyczasie na astro-forum org podana fotka  http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk09/v090310z.htm , tym razem z jakimś filtrem IR 96

Też fociłem bez filtra , sprawdzę czy coś wyjdzie , z pobieżnych oględzin wyglądało to tak jak by sierp Wenus wykraczał swoimi końcami nieco dalej niż przy zwykłych ustawieniach-zobaczymy
Dowiedziałem się jeszcze, że ten filtr IR 96 jest selektywny w tym sensie, że obetnie krótsze fale z zakresu podczerwieni. Ma to dwa efekty: mniejszy wpływ seeingu i przepuszczenie niemal tylko cieplnego promieniowania; widzialne i bliskie podczerwone jest odcięte.

Ale całą sprawę może skomplikować...własne promieniowanie teleskopu

Smile

No dobrze, ale co sprawia, że Wenus mogłaby mieć popielate? Ustalmy przyczynę, a potem dyskutujmy czy widać.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości