Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop Spinor Optics N-150/1000 i kamera DFK21AU04
Spinor & DMK Camera Test

Dzięki uprzejmości Aleksandra Kacza ze sklepu Teleskopy.pl (http://www.teleskopy.pl) miałem przyjemność przetestować ciekawy zestaw sprzętu:

1. Teleskop Spinor Optics N-150/1000 
2. Kolorowa kamera CCD DFK21AU04

Zdjęcia z testu:
[Obrazek: Spinor.jpg] [Obrazek: Spinor_1.jpg]

Teleskop przyjechał do mnie w nienaruszonym stanie, dobrze zapakowany i doskonale skolimowany. Prawdopodobnie pomogły w tym dwa kawałki pianki na których teleskop opierał się w kartonie – dobry i prosty pomysł na transport teleskopu. Dostałem też od razu pasujące do teleskopu obejmy, więc bez większych problemów zainstalowałem Spinora na grzbiecie mojego głównego teleskopu, który podczas testów pracował jako guider.

[Obrazek: Tel_1.jpg]
[Obrazek: Tel_2.jpg]
[Obrazek: Tel_3.jpg]

Podczas testów popatrzyłem sobie na Księżyc i Saturna i trochę na różne gwiazdy –  przyznam, że byłem mocno zaskoczony jakością obrazu (użyłem okularu Meade 17mm). Obraz był ostry jak brzytew bez widocznych zniekształceń, nawet przez chwilę zacząłem zastanawiać się po co wydałem tyle kasy na swój astrograf. Okazuje się, że 150 mm lustro też jest całkiem fajne i sporo przez nie widać. Teleskop naprawdę mi się spodobał: ogniskowa 1000 mm, światłosiła porównywalna z Orionem 80ED, spore lustro (6 cali), sztywna tuba, w miarę przyzwoity wyciąg – no i jest leciutki jak piórko (przynajmniej w porównaniu ze znanym mi sprzętem) – no i cena ok. 1000 zł wraz z montażem – to naprawdę jak za taki sprzęt – niedrogo. Ogólne wrażenie pozytywne.

Przyjrzałem się też konstrukcji pająka i wyciągu.

[Obrazek: Tel_4.jpg]

Pająk robi naprawdę dobre wrażenie - sam nie kręciłem śrubkami od kolimacji – ale wydaje się na oko, że będą działać bardzo dobrze, świadczy o tym zresztą doskonała fabryczna kolimacja optyki – naprawdę nie było sensu w tym grzebać, a poza tym i tak nie miałem kolimatora o średnicy 1.25 cala a taki był wyciąg. Wyciąg nie jest może najlepszy, ale działa i w wizualu bez najmniejszych problemów można było ustawić ostrość. Po podłączeniu kamery strasznie brakowało mi motofocusera lub choćby mikroruchów (cóż człowiek łatwo przyzwyczaja się do dobrego) – tym niemniej z grubsza ostrość na kamerze też dało się ustawić bardzo szybko, można było by jeszcze ją dopieścić, ale ja nie lubię marznąć na dachu, więc zadowoliłem się tym co wyszło z palca, bez zbędnych fanaberii. Wydaje mi się, że można by ją jeszcze tak o 30% polepszyć gdyby się do ostrości przyłożyć. Moim zdaniem jak na pierwsze światło i tak wyszło mi nieźle.

Kamera CCD DFK21AU04

[Obrazek: Kamera_1.jpg]

Kamera jest prosta jak drut w instalacji (dwa kliknięcia myszą), podłączamy ją jednym kablem USB - działała nawet na dość długim bo bodaj 4 metrowym kablu. Ostrzy bez większych problemów i nie są do tego potrzebne żadne dodatkowe złączki (tak na marginesie teleskop współpracowałby również bezproblemowo z np. Canonem). Pewien niedosyt pozostawia oprogramowanie do robienia zdjęć – moim zdaniem jest mało intuicyjne, tym niemniej bez czytania instrukcji zrobiłem serie zdjęć – więc chyba nie jest tak źle, a raczej ja za bardzo przyzwyczaiłem się do MaximaDL. Kamera niestety nie chciała mi zadziałać wprost z poziomu Maxima, choć chyba dało by się ją podłączyć jako prosty guider w Maximie. Tyle, że to nie ta klasa sprzętu i chyba nie ma większego sensu badać, czy taki zestaw by zadziałał.
Kamera instaluje się jako zwykłe źródło obrazu w windows – powinna więc zadziałać jako guider w dowolnym sofcie do webcamów. Na sekundowych ekspozycjach łapała gwiazdy o jasności 10 mag – w roli guidera powinna więc sprawdzać się doskonale. Oczywiście mnie najbardziej ciekawiło jak zachowa się przy fotografii obiektów DS. Wypróbowałem ją na trzech obiektach M13, M51 i M57 – wszystkie wręcz idealnie mieszczą się na malutkim przecież chipie kamery przy ogniskowej 1m.

[Obrazek: M13.jpg]
ekspozycja: 35x30s, teleskop: Spinor 150/1000, kamera: DFK21AU04

Okazało się, że już na 30 sekundowych ekspozycjach obiekty zaczynają być widoczne, choć znacznie lepiej wychodzą ekspozycje 3 minutowe. Dłuższych czasów nie próbowałem, choć tak naprawdę M51 i M57 zdecydowanie wymagałaby co najmniej 10 minut ekspozycji. Kamera pomimo, że nie ma chłodzenia dawała zaskakująco mało szumu. Przy dłuższych ekspozycjach widoczny był ampglow w lewym górnym rogu, ale bez problemów można się było go pozbyć przy pomocy darków i flatów. Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie potrzebuje szerokiego kadru, to taka kamerka jest całkiem fajną alternatywą do Canona – szczególnie, że w przeciwieństwie do Canonów, można nią robić długie ekspozycje w mieście i nie dostajemy prześwietlonej przez LP klatki o znanym nam buraczkowym zabarwieniu Smile.

[Obrazek: RingNebula.jpg]
ekspozycja: 10x180s, teleskop: Spinor 150/1000, kamera: DFK21AU04

Po wgraniu darków i flatów, kamera daje bardzo przyzwoite obrazy przepraszam, że trochę nieostre, ale pisałem powyżej czemu – to na pewno nie jest wina teleskopu. Sprawdzałem FWHM na gwiazdach i np. mój astrograf miał tej nocy FWHM na poziomie 1.7- do 2.3, a Spinor z kiepsko ustawioną ostrością dawał w tym samym momencie FWHM na poziomie 3.0 - 3.5. Moim zdaniem jak za 1000 zł to rewelacyjny wynik, zwłaszcza, że po poprawieniu ostrości pewnie wyszło by spokojne 2.5 – wniosek Spinor ma naprawdę niezłą optykę.

[Obrazek: M13_1.jpg]
ekspozycja: 30x60s, teleskop: Spinor 150/1000, kamera: DFK21AU04 (przepraszam za kiepską ostrość - to moja wina, a nie teleskopu)

Podsumowanie

To niezły średniej klasy teleskop, w rękach astroamatora będzie z pewnością źródłem wielu fajnych obserwacji. Jego waga kwalifikuje go do klasy „traweller” – choć wielkość tuby będzie utrudniać piesze wycieczki. Nadaje się również doskonale do rozpoczęcia przygody z astrofotografią. Przy jego pomocy można złożyć całkiem przyzwoity zestaw do astrofotografii w cenie poniżej 4000 zł (1100 zł Spinor wraz z montażem+1500zł kamera+ok. 500zł napęd no i coś na guider) Zaawansowani użytkownicy sięgną pewnie po większy i siłą rzeczy droższy sprzęt.

Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Ciekawy opis!

Jaki to montaż można by zastosować wraz ze Spinorem, tak, aby zmieścić się we wspomnianych 1100 zł??
Odpowiedz
Sprzedawca dodaje w tej cenie do teleskopu montaż EQ 3-2.

(08.04.09, 08:30)kanarkusmaximus link napisał(a):Jaki to montaż można by zastosować wraz ze Spinorem, tak, aby zmieścić się we wspomnianych 1100 zł??
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Moze EQ3-2 to nie jest rewelacja ....... pamietam ze z moja synta 130 to juz mial ciezko Smile a tu jednak aparatura troche wieksza .

Ale mimo to hmm 1100 zl to juz calkiem fajna cena .
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Odpowiedz
a soligor eq3? Wink
.Smile SW MAK127/1500, eq3 soligor , MT800 i takie tam..moze kiedys hEQ5
Odpowiedz
(07.04.09, 21:54)Jacek Pala link napisał(a):, to taka kamerka jest całkiem fajną alternatywą do Canona – szczególnie, że w przeciwieństwie do Canonów, można nią robić długie ekspozycje w mieście i nie dostajemy prześwietlonej przez LP klatki o znanym nam buraczkowym zabarwieniu Smile.

Jacku, prawidłowe ustawienie balansu bieli sprawia, że Canony nie mają buraczkowego zabarwienia. ale to chyba powinienes wiedzeć
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości