Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Falcon 1 / RazakSAT, 13/14 lipiec 2009
Wyznaczono okno startowe dla rakiety Falcon 1, która będzie miała za zadanie wyniesienie satelity RazakSAT, należącego do ATSB (Astronautic Technology (M) Sdn Bhd). Okno to otwiera się w poniedziałek 20'go kwietnia o godzinie 16:00 czasu PDT i kończy się trzy godziny później (u nas będzie 21 kwietnia jeśli się nie mylę). Będzie to piąta misja rakiety tego typu.

Miejscem startu będzie atol Kwajalein leżący w centralnej części Pacyfiku, oddalony od Hawajów o około 2500 mil, a konkretnie wyspa Omelek stanowiąca część RTS (Reagan Test Site). Satelita RazakSAT jest konstrukcją zbudowaną w Malezji, wyposażoną w kamerę MAC (medium-sized aperture camera), której zadaniem będzie wykonywanie dokładnych zdjęć powierzchni Ziemi z dokładnością do 2,5 metra.

Satelita jest w stanie wykonywać obserwacje w paśmie o szerokości 800 kilometrów, przy czym największą rozdzielczość uzyskuje w wąskim pasie 20 kilometrowej szerokości.

Charakterystyka satelity:

zdolność wykonywania obrazów powierzchni z rozdzielczośćią do 2.5m w przypadku zastosowania filtrów panchromatycznych i do 5 metrów w przypadku rejestracji multispektralnych w dwukilometrowym pasie. Pozwala to na mapowanie w skalach 1:25000 oraz 1:50000

zdolność rejestracji w świetle widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni

możliwość rejestracji obrazu w 256 poziomach (8 bitów)

do czternastu możliwych przelotów w ciągu doby nad rejonem o szerokości geograficznej oddalonej o +-9 stopni od równika; istnieje możliwość zmiany nachylenia do 30 stropni

Prawdopodobnie będzie to również pierwszy start rakiety, w którym podjęte będą próby odzyskania pierwszego stopnia. Doświadczenia zdobyte przy akcji znajdą zastosowanie w przyszłych misjach rakiety Falcon-9.

Załączone pliki
.jpg   razaksat.jpg (Rozmiar: 13.71 KB / Pobrań: 279)
Odpowiedz
Sama słodycz!
(Tak, ten post, w miarę wydarzeń zamieni się w spis treści).
Odpowiedz
Chyba jedna z pierwszych misji SpaceX z tak drogim ładunkiem na orbitę, co?  Wink
Już się nie mogę doczekać..

Maquis - to oni będą się starać wyłowić pierwszy stopień jak NASA robi z SRB, tak?
Ciekawe jak daleko będą spadać.. hyhy to teraz pan Musk musiał zainwestować jeszcze w jakiś stateczek co to będzie ściągał ten stopień (i ciekawe dokąd, z powrotem na atol?).

Start dokładnie za 3 tygodnie!  Smile
Odpowiedz
Mnie ciekawi jak zachowa się Falcon-1, oby powtórzył sukces lotu nr: 4 Smile
Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz
(30.03.09, 21:31)Air Q link napisał(a): Mnie ciekawi jak zachowa się Falcon-1, oby powtórzył sukces lotu nr: 4 Smile

Ja znów ciekaw jestem - bez złośliwości - jaki jest koszt tego satelity i na ile jest ubezpieczony?
Odpowiedz
ciekawe jak duze ryzyko straty satelity wyliczyl ubezpieczyciel - daloby to nam wiedze, jak oceniaja fachowcy niezawodnosc tej rakiety.

Sorry JSz, nie widzialem Twojego posta.
Odpowiedz
Z drugiej strony rzeczywiście ciekawe jaki stosunek ceny jest do ryzyka o którym tu piszmy, czy np. realnym jest by w razie utraty satelity, ubezpieczyciel wypłacił 100 % kwoty jaka firma zainwestowała w projekt...?? Inna sprawa ze straconego czasu nikt nie wróci.
Co w zasadzie przekonuje konkretna firmę do tego by wysłać swój drogi sprzęt w kosmos, przez firmę o tak małym doświadczeniu? Musza mieć naprawdę niskie ceny w porównaniu do"konkurencji" Tylko jak to jest właśnie przy tych niepowodzeniach, wszystko idzie z dymem, i co? Ni ma satelity, kasa z ubezpieczenia załóżmy "marniutka" , a można było wysłać drożej i bezpieczniej. Ja bym był za tym by przez pierwszych kilka misji, wysyłali np puszki po piwie Smile
Choć z drugiej strony to hamowało by rozwój a o to nam wszystkim chodzi... Mam mieszane uczucia Wink
Odpowiedz
(30.03.09, 23:33)mauzer link napisał(a): Choć z drugiej strony to hamowało by rozwój a o to nam wszystkim chodzi... Mam mieszane uczucia Wink

P.s: ta moja druga, druga strona to w zasadzie trzecia strona Smile
Odpowiedz
Może po prostu wybrali SpaceX bo z Malezji gdzie zbudowali satelitę jest właśnie najbliżej do firmy która wynosi ładunek na orbitę. Zawsze też jakaś oszczędność  ;D
Odpowiedz
(30.03.09, 20:53)Maquis link napisał(a): Wyznaczono okno startowe dla rakiety Falcon 1, ktуra bкdzie miaіa za zadanie wyniesienie satelity RazakSAT, naleї±cego do ATSB (Astronautic Technology (M) Sdn Bhd). Okno to otwiera siк w poniedziaіek 20'go kwietnia o godzinie 16:00 czasu PDT i koсczy siк trzy godziny pујniej (u nas bкdzie 21 je¶li siк nie mylк).

Co do przeliczenia czasu mylisz się i to bardzo. To po co ja robiłem tabelkę z przeliczaniem czasów? Smile

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14325.0

Wystarczy zerknąć w ostatnią rubrykę i wszystko będzie jasne...
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości