Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SBIG 2000XM lekka modyfikacja
Czołem wszystkim.

Cała modyfikacja opiera się na prostym pomyśle, który w zamiarze ma rozszerzyć wachlarz stosowanej optyki z astrokamerą ST2000XM.

Popularne obiektywy z minionej epoki (USRR, DDR) wyposażone są w gwint M42x1, natomiast sama kamera SBIG, jak też koło filtrowe CFW8A posiada gwint M42x0,75 (popularny T2). Oczywiście do samej kamery można podłączyć obiektyw z gwintem M42x1 po zastosowaniu odpowiedniej złączki.

Ale problem pojawia się z chwilą, kiedy chcemy focić przy użyciu wąskopasmowych filtrów i samego koła filtrowego. Niestety, szybko przekonamy się, że zabraknie nam ogniska, po prostu nie będziemy mogli ustawić ostrości.

Postanowiłem temu zaradzić i dorobić pokrywkę koła filtrowego z gwintem M42x1.
Wykonanie pokrywki jest średnio trudne. Największy problem związany jest z wykonaniem gwintu poza środkiem geometrycznym owej pokrywki.

[Obrazek: pokrywakola1.jpg]

[Obrazek: 2pokrywkikola.jpg]

[Obrazek: pokrywakolazlaczka.jpg]

[Obrazek: zalozonapokrywakola.jpg]

[Obrazek: kamerazobiektywem.jpg]

Jutro pokrywkę daję do wyczernienia.

Pierwsze balkonowe testy pokazują, że jest wszystko OK.

Chciałbym wspomnieć, że zleciłem ASTROKRAKOWI wykonanie złączki "jaskółczy ogon" z gwintem M42x1 o wymiarach, które umożliwią właściwą współpracę z Takahashi Sky90 wraz z reduktorem.

A oto ona:
[Obrazek: zlaczka2.jpg]

[Obrazek: zlaczka1.jpg]

Przedmiotowa złączka jest wykonana bardzo starannie, gwinty idealne wyczernienie wręcz książkowe. Oczywiście wyposażona w gwint filtrowy 2``.
Astrokrak jest na tyle "elastyczny", że w czasie realizacji zamówienia zmieniłem nieco skos "ogona jaskółki". Sądziłem, że będzie z tym troszkę problemu, ale nic z tego. Otrzymałem towar naprawdę świetnej jakości.
Dzięki Janusz.

Lotar
Odpowiedz
Ale masełko mniam mniam fajnie wygląda, gratuluję wykonania.
      Włodku, pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz
no proszę, niezły czad i ten napisik.... Smile

Ciekawi mnie jeszcze czy doszedłeś do podobnych wniosków odnośnie mocowania szkieł Canona.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Myślę, że powinieneś już zacząć zbierać zamówienia na zrobienie kolejnych egzemplarzy bo st-2000 w PL jest obfitość Wink .

Świetny pomysł!
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
I tak przeróbek nastał kres.

Oto pokrywka po wyczernieniu oraz zamontowana w CFW-8A.
Pozwoliłem sobie również na niewielkie prace porządkowe. Wyczyściłem filtry płynem Baader Planetarium oraz nieznacznie przesmarowałem oś koła filtrowego. Mam wrażenie że chodzi bezszelestnie, jak nóweczka.

[Obrazek: pokrywakolawyczerniona.jpg]

[Obrazek: pokrywakolawyczernionaf.jpg]

Teraz, po tym zabiegu mogę korzystać ze Sky90 oraz jak zechcę oczywiście z nieograniczonej ilości obiektywów z gwintem M42x1

Lotar

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości