Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr ani-light pollution do Maka 102/1300
Ten 25 Kellnerek jest calkiem przyzwoity. 10mm to rzeczywiście kiszka, różnice między tym okularem a Plosslem widoczne są nawet przy obserwacjach dziennych (testowałem na zegarze Ratusza oddalonego ode mnie o jakiś kilometr).

Chcę kupić jeszcze jakiś okular (być może w tym miesiącu jeszcze). Myślałem o 8mm ortoskopie (jak dla mnie to optimum Księżycowo-planetarne), ale niestety w Polsce dostępne są tylko 7mm i 9mm ortoskopy (ósemki nie znalazłem). 7mm to już bardzo mała źrenica wyjściowa, 9mm to z kolei minimalnie większy power niż przy 10mm.
W ósemkach mam wybór między zwykłym Plosslem Vixena (cena ok. 100 zł) a Celstronem X-Cel za ok. 260 zł. Z drugiej strony kusi mnie ten 9mm ortoskop...

Wybór teleskopu nie był trudny (dokładnie przeanalizowałem wszystkie za i przeciw; wybór był wypadkową tych czynników), ale dobór akcesoriów to już istna mordęga - same dylematy  ???
Odpowiedz
Możecie polecić jakiś wymiatacz planetarny do mojego Maka (do 300 zł)?
Odpowiedz
Z łatwo dostępnych to Baader Genuine Ortho 7mm lub Vixen (N)LV 7mm.
Źrenica 0,55mm i powiększenie ok. 186x to myślę optimum na ten sprzęt.

Przy Maku 102mm (4") to raczej apertura da Ci ograniczenie "pałera", a nie seeing.

Jakiś czas temu pokusiliśmy się na porównanie LV i ortho (może Ci to jakoś pomoże):
http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=10
Odpowiedz
Przy obserwacjach z zaświetlonego balkonu podstawa to odciąć się od światła lamp. Najlepiej nałożyć na głowę płachtę z czarnego nieprzepuszczającego światła materiału np aksamit i pozwolić oczom przystosować się do ciemności przez co najmniej kilkanaście minut. Tak samo pomocne może być dodatkowe osłonięcie teleskopu przed światłem lamp. Koszty prawie zerowe, a efekt zadziwiająco dobry.
Jeśli chodzi o filtr anty-pollution light  to mam odmienne doświadczenia niż przedmówcy.
Filtr ALP Antares dobrze sprawdził się w moim MTO (czyli bardzo podobnym do Twojego) na DSach (z balkonu mam zasięg  <4mag ). Pozwolił mi zobaczyć min. charakterystyczny kształt M27  czy M57. Filtry o węższym paśmie jak Ultra-Block faktycznie nie sprawdziły się. Do planet zamiast filtrów  najlepiej nasadka bino choćby mikroskopowa.
Jaki okular do planet, jeśli pozostajesz przy obserwacjach jednoocznych? Sprawdź najpierw czy zobaczysz krążki dyfrakcyjne gwiazd w okularze Plosslu 10mm. Jeśli będziesz je widział (nie będą zaburzone przez turbulencje powietrza) to możesz przymierzać się do krótszych okularów. W moim wypadku dla MTO  okular 9-10mm to max.-  na moim balkonie rządzi jednak seeing, a nie apertura. Tu polecałbym plossla 10mm (już go masz) lub orto 9mm. Bardzo dobry byłby też plossl Tele vue 11mm. Z tańszych i dobrych polecam też rosyjskiego Super Plossla Tal 10mm z drugiej ręki.
12&quot; f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
(08.03.09, 13:45)Piotrek_L link napisał(a): Polaris ma racje! Do tego maka filtr typu ALP to nieporozumienie (za mała apertura)!
Miałem maka 127mm i kupilem do niego Baadera UHC-S i moge powiedzieć, że to nie tędy droga...
Widzę Piotrek, że mamy te same doświadczenia. UHC-S niespecjalnie pomagał przy MAKU 127, a nawet pogarszał sytuację, bo traciło się na świetle, natomiast przy Dobsonie 8" poprawa była istotna.
Filtra ALP nie testowałem więc nie mogę się wypowiadać.
Pozdrawiam,
Piotr Strzelczyk
Odpowiedz
Wygląda na to, że następnym moim zakupem będzie chyba jednak orto 9mm (bezpiecznie), potem - o ile będzie to konieczne - pomyślę nad Neodymem i okularem 32mm, które polecił polaris. 7mm orciak kusi powiększeniem, ale co z tego, jeśli będę mógł go użyć zaledwie parę razy w roku. 80% obserwacji to będzie jednak balkon, na wypady za miasto brakuje czasu (studia dzienna+weekendowa praca), pewnie tylko kilka razy w roku uda mi się wyjechać pod ciemne niebo.
Odpowiedz
No nie wiem... Masz już niezłego Plossla 10mm i pakujesz się w 9mm... To może w ogóle zmień priorytet i kup najpierw coś długiego na wiosenne harce z mgiełkami?
Odpowiedz
No właśnie, też wcześniej pisałem o tym, że przeskok z 10mm na 9mm jest niewielki. Ale z drugiej strony przejrzałem parę testów z ortoskopami i pomyślałem, że taki orciak pobije Plossla nie tyle powerem, co jakością obrazu (czyżbym się mylił?).
A jak 32mm, to w co celować? Jakiś Plossl Antaresa lub Soligora wystarczy, czy może spróbować Celestrona Omni?
Odpowiedz
Ile miałeś godzin obserwacyjnych żeby dobrze ocenić tego Plossla? Wink Zaprawdę powiadam Ci, najpierw poobserwuj tym co masz, a potem świadomie zadecyduj. Orciaki nie uciekną Smile Saturn też nie.

Jakiego byś Plossla 32mm nie kupił, to będzie taka sama chińska optyka w nieco innej obudowie. Jak się wahasz to bierz Vixena - sprawdzony w bojach.

Coś mi się wydaje, że brak pogody sprzyja kombinowaniu Wink
Odpowiedz
Sprzyja, a jakże  ;D
Kupiłeś sobie pierwszy teleskop; za oknem chmury, na Sat24 jeszcze więcej chmur, czasem znikną, ale tylko w ciągu dnia - przed zapadnięciem zmroku i tak niebo znów się nimi zasnuje. Dotykasz teleskopu, który stoi w koncie pokoju. Widzisz drobinki kurzu, które zostały na opuszkach palców. Wzdychasz głęboko, przypominając sobie tę jedną jak na razie noc obserwacyjną, podczas której Księżyc i Saturn narobiły ci wielkiego smaku... Siadasz więc przed komputer i zastanawiasz się, o co by tu uzupełnić swój zestaw astroobserwacyjny  Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości