Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr ani-light pollution do Maka 102/1300
Witam!

Zastanawiam się nad kupnem filtra anti-light pollution do mojego SW Maka 102. Dużą część obserwacji prowadzę z balkonu, gdzie niestety mam fatalne warunki oświetleniowe. Bliskość centrum miasta, okoliczne lampy uliczne i te oświetlające billboardy - wszystko to sprawia, że zanieczyszczenie światłem jest spore.

Jako że jestem początkującym astroamatorem zmuszony jestem poprosić Was o pomoc w wyborze filtra, który w jakimś stopniu poprawi komfort obserwacji.
Odpowiedz
Już Ci odpisałem na innym forum Smile
W sumie możesz kupić filtr Baadera Moon&SkyGlow, Oriona SkyGlow lub Antaresa ALP. Lumicon DeepSky jest strasznie drogi.

Masz faktycznie tak rozjaśnione obrazy w okularze, że taki filtr byłby przydatny?
Odpowiedz
Zanieczyszczenie światłem jest na pewno spore. Jak na razie miałem tylko jedną okazję na obserwacje (wiadomo - pogoda).
Obserwowałem Księżyc i Saturna. Saturn miał zarówno w okularze 20mm, jak i 10mm ładny kształt (wyraźna tracza z dwoma "kreskami" po obu stronach). Jednak poza samym kształtem nie było widać nic innego - Satrun był intensywnie złoty na całej swojej powierzchni. Sam złoty kształt, nic więcej.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z ograniczeń (mała apertura, kiepski seeing) i nie spodziewam się obrazów rodem z Hubble'a, ale szczerze mówiąc liczyłem na ciut więcej (choć parę minimalnie widocznych szczegółów).
Księżyc- poza tym tym, że strasznie "pływał" - prezentował się naprawdę okazale. Momentami (ułamki sekund pomiędzy tym falowaniem) łapał niesamowitą ostrość. W okularze 10mm już lekko dawał po oczach (ale tylko najbardziej jasna cześć).
Odpowiedz
Mam wrażenie, że jednak za dużo się spodziewasz po tym malutkim Maku Smile Tak czy inaczej, jeśli odczuwasz potrzebę takiego filtra i ma Ci on posłużyć zarówno do DS jak i Księżyca i planet to zastanowił bym się nad Neodymem Moon&SkyGlow Baadera.

To moja sugestia, ale poczekaj na opinie innych Smile
Odpowiedz
Polaris ma racje! Do tego maka filtr typu ALP to nieporozumienie (za mała apertura)!
Miałem maka 127mm i kupilem do niego Baadera UHC-S i moge powiedzieć, że to nie tędy droga.
Skup się na filtrach poprawiających wygląd planet i księżyca, a DS-y zostaw sobie pod naprawde ciemne niebo.
Pod jasnym niebem, ta apertura nie wyciągnie nic ciekawego, nawet a zwłaszcza z filtrami typu ALP czy UHC.
Do księżyca możesz sobie kupić filtr polaryzacyjny, który pozwoli komfortowo prowadzić obserwacje przy mniejszych powiększeniach.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Nie, nie spodziewam się wiele po tak małym teleskopie. Ma wrażenie, że Saturn był za jasny podczas obserwacji, za mocno świecił. Dlatego myślę o czymś, co by go trochę przyciemniło, a jednocześnie "powalczyło" z dużym zaświetleniem.

Czy Neodym za bardzo nie przyciemni obrazów DS-ów? (chodzi o to, że ten Mak i tak już jest bardzo "ciemny").
Odpowiedz
Ok, a jaki filtr do planet?

PS Przepraszam za post pod postem, ale nie widzę nigdzie edycji <ślepy>
Odpowiedz
Na pewno nieco przyciemni, dlatego staram się jak najdelikatniej odwieść Cię od wydania kasy na filtr typu ALP Wink

Co do tego Saturna - łatwiej będzie się nam rozmawiało jak napiszesz jakiego okularu użyłeś Smile
Odpowiedz
Okulary - Kellnery ("kitowce") 10mm i 25mm. W obu Saturn mocno świecił.
Swój zestaw okularów powiększyłem ostatnio o Plossle Antaresa (10mm i 20mm), ale ich niestety jeszcze nie miałem okazji przetestować na nocnym niebie (pogoda nie jest łaskawa).
Odpowiedz
To poczekaj na pogodę, potrenuj te Plossle i wtedy zacznij myśleć o filtrze Smile
Dokup Plossla 32mm (ew. 40mm), a Kellnerami poćwicz rzut w krzoki na odległość (oczywiście żartuję, ten 25mm jest pewnie coś wart, a 10mm nada się na kieliszek, choć klasykiem kieliszkowym jest Kellner 4mm...).

Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości