Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapa dla U Cas?
#1
Czy ktoś ma dobra mapkę dla U Cas? Wydaje mi się że ta z AAVSO nie jest najlepsza ale mogę się mylić

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Tu tylko SSW może Ci pomóc. Wstępnie proponuję poszukać mapy na stronach brytyjskiego stowarzyszenia astronomicznego (BAA).
Oskar
Odpowiedz
#3
Problem map okolic gwiazd zmiennych i zaznaczonych na nich gwiazd porównania jest dość złożony z uwagi na to, że różne katalogi podają nieco różne jasności tej samej gwiazdy, w skrajnych przypadkach różnice mogą dochodzić naewt do 0.3-0.4 mag. Również niektóre gwiazdy porównania mogą być same gwiazdami zmiennymi o niewielkiej amplitudzie. Wynika stąd, że mapy przygotowane przez różne organizacje mogą nieco różnić się między sobą.
Wykonując obserwacje dla AAVSO winniśmy posługiwać się ich mapami. Chodzi oto by obserwatorzy posługiwali się tym samym zestawem gwiazd porównania (ciągłośc metody, jednorodność danych). W raporcie oprócz oszacowanej jasności podaje gwiazdy porównania (poprzez podanie ich jasności) a także symbol mapy. W oparciu o dane nadsyłane do AAVSO powstaje dla danej gwiazdy krzywa jasności AAVSO.
Dla miryd, które charakteryzują się bardzo dużą amplitudą zmian jasności, np. U Cas zmienia jasność w przedziale (8.1 - 15.8) mag, niewielkie różnice pomiędzy różnymi mapami nie mają istotnego znaczenia.
Odpowiedz
#4
dzięki za informacje jednak mapa AAVSO dla U Cas jest wydrukowana odwrotnie tzn wg odbicia lustrzanego - takiego odkrycia dokonałem następnego dnia Wink
spróbuję odwiedzić Oskarze BAA...
Odpowiedz
#5
AAVSO oferuje mapy w różnych skalach: A, B, D... oraz mapy "reversed" (lustrzane odbicie) BR, DR...
Spróbuj pobrać i wydrukować mapę B dla U Cas.
Na stronie BAA nie ma mapy dla tej gwiazdy. Wink
Odpowiedz
#6
Podaję jeszcze link do katalogu AAVSO dla U Cas:

http://www.aavso.org/charts/CAS/U_CAS/ Wink
Odpowiedz
#7
Dzieki bardzo; teraz już wiem co oznacza hasło Reversed !! hahahahaha Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości