Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apollo 9
#1
40 lat temu, 3 marca 1969 roku, rakieta Saturn V wyniosła kapsułę załogową oraz lądownik księżycowy na orbitę wokółziemską. Celem tej misji były testy lądownika księżycowego przed spodziewanym lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie w drugiej połowie 1969 roku.

[Obrazek: s6918569.jpg]
Logo misji Apollo 9. Źródło: http://spaceflight.nasa.gov/gallery/imag...18569.html

Lot Apollo 9 był trzecim lotem załogowym programu Apollo oraz drugim lotem załogowym z wykorzystaniem potężnej rakiety Saturn. Był to też pierwszy lot w historii ludzkości, w trakcie którego człowiek "przesiadł się" do statku kosmicznego zaprojektowanego wyłącznie do działania poza atmosferą Ziemi - lądownika księżycowego.

Załogę stanowili:
- James A. McDivitt - Dowódca
- David R. Scott - Pilot kapsuły załogowej
- Russell L. Schweickart - pilot lądownika księżycowego

[Obrazek: s6856621.jpg]
Załoga Apollo 9 - od lewej - James A. McDivitt, David R. Scott i Russell L. Schweickart.
Źródło: http://spaceflight.nasa.gov/gallery/imag...56621.html

Start odbył się 3 marca 1969 roku o godzinie 16:00.00 UT. Lądowanie - 13 marca o godzinie 17:00:54 UT. W ciągu dziesięciu dni trwania misji załoga sprawdzała działanie lądownika, symulując różne elementy planowanej misji księżycowej - dokowania, transferu załogi, rozłączenia, indywidualnych testów oraz - ponownego połączenia statków. Wszystkie te testy dokonano na różnych orbitach wokółziemskich. Od ich powodzenia zależały ewentualne późniejsze misje z lądownikiem na orbitę oraz powierzchnię Srebrnego Globu.

6 marca 1969 roku astronauci Schweickart i Scott dokonali spaceru kosmicznego, w trakcie którego przetestowano po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej skafander kosmiczny dla misji Apollo. Skafander ten posiadał własny, niezależny system podtrzymywania życia - ważny element planowanych misji księżycowych.

[Obrazek: as09192983.jpg]
Astronauta Schweickart w trakcie spaceru kosmicznego. Źródło:
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/imag...-2983.html

Po tym spacerze nastąpiło rozłączenie i oddzielne testy. W trakcie tych testów astronauci McDivitt i Schweickart dokonali między innymi rozłączenia stopnia lądującego i wznoszącego lądownika, symulując lądowanie i powrót z powierzchni Księżyca. Po ponownym powrocie i dokowaniu, astronauci powrócili do kapsuły załogowej, a następnie odłączyli się od stopnia wznoszącego lądownika.

[Obrazek: as09213212.jpg]
Testy lądownika na orbicie wokółziemskiej. Źródło: http://spaceflight.nasa.gov/gallery/imag...-3212.html

Po rozłączeniu, uruchomiono ponownie silniki członu wznoszącego lądownika, zmieniając orbitę  tego komponentu z kołowej o parametrach około 230 x 230 km na eliptyczną o parametrach 6934,4 × 230,6 km.

13 marca 1969 roku załoga powróciła na Ziemię. Wynik misji pozwolił na kolejne, ostatnie już testy przed lądowaniem na Księżycu - tym razem na orbicie naszego naturalnego satelity. Dokonano tego kilka miesięcy później - podczas misji Apollo 10.

Źródła informacji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_9
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/imag...page1.html
oraz własna głowa (Tongue)
Odpowiedz
#2
(03.03.09, 22:19)kanarkusmaximus link napisał(a): Po rozłączeniu, uruchomiono ponownie silniki członu wznoszącego lądownika, zmieniając orbitę  tego komponentu z kołowej o parametrach około 230 x 230 km na eliptyczną o parametrach 6934,4 × 230,6 km.
Dobrze, że przetestowali taki manewr (użycie LEM do korekty trajektorii) bo rok później przydał się przy okazji feralnego lotu Apollo-13.
Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz
#3
(04.03.09, 16:42)Air Q link napisał(a): Dobrze, że przetestowali taki manewr (użycie LEM do korekty trajektorii) bo rok później przydał się przy okazji feralnego lotu Apollo-13.

Prawda, ciekawe jakby się wtedy potoczyły sprawy z A-13. Improwizacja nie zawsze musi się kończyć szczęśliwie.

Fajne streszczenie ważnej misji Kanarku  Smile
Fajne wtedy mieli tempo tych działań, których celem było zdobycie Księżyca. Co parę miesięcy ważny start, analiza danych, poprawki i kolejny lot..
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości