Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
THX 1138
THX 1138

[Obrazek: THX1138.jpg]

[Obrazek: 41lYyoKDxML._SL500_AA240_.jpg]

Informacje na podstawie Wikipedii:

THX 1138 jest jednym z pierwszych filmow Geroge Lucasa nakreconym w 1971 roku na podstawie scenariusza George Lucasa i Waltera Murcha. Film pokazuje blizej nie okreslnona, ponura przyszlosc ludzkosci kontrolowanej przez totalitarny rezim. Metodami nacisku sa regulacje prawne egzekwowane przez pozbawionych twarzy policjantow - androidow. Ludzie w tym swiecie nie maja imion, zamiast tego nadane sa im numery. Traktuje sie ich jako zrodlo sily roboczej. Zycie nie ma wiekszego znaczenia a jego wartosc i wage minimalizuje sie do poziomu zdarzenia losowego. Motywacja do coraz bardziej wydajnej pracy ma wynikac glownie z hasel gloszonych przez mechanizm propagandy. Uzyskiwanie wydajnosci jest droga do szczescia, popelnianie najmniejszych bledow przyczyna kar lacznie z neutralizacja. W spoleczenstwie tym okazywanie emocji jest zabronione, ich tlumienie (lacznie z libido) uzyskiwane jest poprzez obowiazkowa aplikacje specjalnych narkotykow (pigulek rozroznianych kolorami). Narkotyki sa rowniez wykorzystywane w systemie promocji pracownika jako element nagrody.

Glownemu bohaterowi, THX 1138 (mezczyzna) udaje sie zerwac z uzleznieniem ale bedac w kryzysie psychicznym szuka mozliwych drog wyjasnienia tego co sie z nim dzieje. W pewnym momencie poznaje LUH 3417 (kobieta), w ktorej znajduje oparcie i milosc. W krotkim czasie LUH 3417 zachodzi w ciaze i grozi jej sterylizacja, THX 1138 zostaje ukarany za dopuszczenie sie zakazanych praktyk.
THX 1138 nie poddaje sie i probuje jednak walczyc o wolnosc.

Info o filmie:

http://en.wikipedia.org/wiki/THX_1138

http://thx-1138.org/

Komentarz po obejrzeniu filmu:

THX 1138 to jeden z tych filmow, o ktorych latwo sie nie zapomina bo daja strasznie duzo do myslenia. Trudno mi ogarnac wszystkie refleksje jakich doswiadczylem ale moze choc kilka z nich.

Przede wszystkim pamietajac fakt iz film zostal nakrecony w 1971 roku scenariusze pozniejszych (doecnionych) filmow SF wydaja mi sie nieco mniej oryginalne. Przez moment bylem niedaleki od stwierdzenia, ze filmy takie jak Matrix, Equilibrium czy Seksmisja tak naprawde posiadaja swoje zrodlo w THX 1138 ale mniejsza o to.

Cos co najbardziej moim zdaniem przykuwa uwage jest wizja przyszlosci jaka zaprezentowano w filme i jej powiazanie z tym czego doswiadczamy teraz. Innymi slowy ogladajac niektore watki filmu czlowiek nie moze odeprzec wrazenia, o jakiejs dziwnej znajomosci tego czy innego tematu. Spoleczenstwo, w ktorym sie poruszamy jest spoleczenstwem informacyjnym. Odbieramy dane, przetwarzamy je wypuszczamy dalej. Podejmujemy decyzje w oparciu o te dane. Na pewnym etapie tego procesu nasze ja, my jako osoba z imienia i nazwiska , cech, wygladu zachowania, osobowosci, przestajemy istniec. Jestemy jedynie ciagiem znakow, numerem pesel, kontem w banku, pozycja na fakturze, saldem na koncie. W filmie jest taka scena gdy lekarze badaja THX 1138 poddajac go roznym testom fizycznym (bez jego zgody i woli niestety) i ekscytuja sie liczbowymi wynikami jakie ich pacjent osiaga w trakcie tych testow. Te maja byc dowodem
skutecznosci leczenia:

- Zobacz on ma 14.5 na LPM .
- tak ale jego QAX wynosi 3.4 musimy zwiekszyc CYZ o 0.7...

Ta rozmowa to kakofonia dla niewtajemniczonego obserwatora ale ilez w tym analogii do naszego obecnego zycia. Czyz nie ekscytujemy sie tak samo liczbami przedkladajac je czasem ponad nasze zdrowie i zycie ?

Kolejna sprawa to sam mechanizm promocji i propagandy jakze podobny do tego, ktory zadrza sie obserwowac w naszym realnym swiecie. Praca daje szczescie, za prace dostajesz nagrode glosza hasla w filmie. Ludzie chcacy nagrody uciekaja w uzaleznienia, narkotyki bo tylko nieliczni sa w stanie faktycznie ta nagrode zdobyc. Na jakims etapie jest to praca za mocniejszy narkotyk. Poprzeczka zawsze stawiana jest coraz wyzej. Mechanizmy propagadny (np TV) popmpuja w nasze umysly jakis obraz doskonalego szczescia, ktore niby to mozemy osiagnac jesli zakupimy coraz to inny produkt. Zakupy, to jedna z form spedzania wolnego czasu. Wpajane przez propagande mechanizmy regulujace etyke, morlanosci zdaja sie byc dopasowane do potrzeb rynkowych nie zas potrzeb samego czlowieka. W przekazie informacyjnym liczy sie sensacja nie tresc. Jesli nie jest sensacja to ze pies pogryzl czlowieka, wiadomosci sie modyfikuje (animuje) przeciez zawsze mozna powedziec, ze czlowiek pogryzl psa, byleby przykuc uwage ogladajacego... Egzystencja na dluzsza mete w takim spoleczenstwie wydaje sie byc nie mozliwa a ucieczka od niego (jakakolwiek by nie byla) nieunikniona.

To wlasnie jest glownym przekazem zawartym w tresci THX 1138. Jakkowliek bysmy sie zinformatyzowali, zrobotyzowali, zamienili nasze zycie na kwanty informacji i danych. Gdzies w tym wszystkim musi jednak byc miejsce dla czlowieka, jego potrzeb, imeinia, rodziny, wartoci w ktore wierzy. Gdzies musi znalezc sie miejsce na wartosci elemntarne szacunek dla zycia i natury milosc, kultura...etc

Polecam naprawde warto obejrzec ten film !
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Qrcze. Nie oglądałem, ale muszę to nadrobić.
Taki klimat mi się podoba. Rzeczywiście pachnie to Equilibrium, a właściwie odwrotnie.
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Warto obejrzeć jeśli ktoś lubi kino SF.
Oglądałem go jakieś 5 lat temu. Film z 1971 więc efekty specjalne dzisiaj nie zachwycają, stopień komputeryzacji przedstawiony w filmie też może wywołać podśmiechuiki. Dzisiaj już wiemy, że nie tak będą wyglądać komputery przyszłości.
Sama fabuła dość trudna w odbiorze. Przypomoina filmy Davida Lyncha, coś się dzieje ale tak zagmatwane, że nie wiadomo co jak i dlaczego.
Mimo wszystko, pozycja obowiązkowa, chyba pierwszy film tego typu.
Harrison Bergeron
Odpowiedz
Hoho Thx na tapecie. Leciał z 12-13 lat temu w Kocham Kino i wtedy go oglądałem, ostatnio jakieś 2 latka wstecz wyszło wznowienie na DVD. Film dość ciężki i zawiedzie się bardzo ten co będzie próbował kojarzyć nazwisko Lukasa i StarWars z THX Smile Uwielbiam gwiezdne wojny, ale żałuję, że Lukas nie pozostał przy raz obranej ścieżce ew. że po latach nie spróbował znów czegoś w klimacie THX1138!
Newton 120/900
Odpowiedz
No. W końcu nadrobiłem zaległości i obejrzałem THX 1138. Oglądałem wersję reżyserską - poprawioną, czyli z odświeżonymi efektami wizualnymi.
Film zrobił na mnie wrażenie. Jest bardzo "ciężki", ale nie w odbiorze, ale w przemyśleniach zeń płynących.
Ustrój jaki pokazuje wprost i bez ogródek pokazuje obecne i minione ustroje w niektórych krajach w fantastyczny, ale czytelny sposób. Jednocześnie bardzo brutalny.
Scena, w której THX ogląda program telewizyjny, na którym oficer namiętnie pałuje obywatela zrodził we mnie dość silne uczucia - trudne do opisania.
Z punktu widzenia s-f podobne opisy miały miejsce w książce "1948 rok" - znam temat, ale nie czytałem. Nieco (a może więcej niż nieco) skapnęło też do filmu Equilibrium - swoją drogą jednej z moich ulubionych i swego rodzaju kultowych pozycji.
W kilku słowach: Dobry i ciężki klimat. Mocny i obrzydliwie prawdziwy. To trzeba obejrzeć.

pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości