Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podkładki antywibracyjne
Cześć
Wczoraj w pracy miałem trochę wolnego czasu, więc postanowiłem wykonać sobie podkładki antywibracyjne pod teleskop, a w zasadzie pod nogi montażu. Był to raczej eksperyment, niż zaplanowany projekt, ale udał się na prawdę dobrze. Wibracje zostały zredukowane.

[Obrazek: podkladka1.jpg]

Do zrobienia podkładek antywibracyjnych wykorzystałem (3 sztuki):

1. Plastikowe, głębokie zaślepki do tekturowych rur, na które nawinięte są zwoje papieru drukarskiego. Walają się u mnie w pracy. I tak zawsze je wyrzucamy. Są twarde i bardzo wytrzymałe.

2. Krążki z miękkiej gąbki (około 5mm grubości), wykorzystywanej przy zabezpieczaniu paczek.

3. Krążki ze sztywnej, twardej pianki (około 5mm grubości). Nie wiem, do czego dokładnie służy ta pianka, ale jest zbita, sztywna - prawdopodobnie wykorzystywana w budownictwie.

4. Krążki z elastycznej gumy - prasowane wióry gumowe (około 4mm grubości). Także mam tego pod dostatkiem, przedzielone są nią rolki papieru w dostawie.

[Obrazek: podkladka2.jpg]

Jestem pewien, że do zrobienia podobnych podkładek można użyć innych produktów o podobnych właściwościach plastycznych, a może i jeszcze lepszych.

Plastikowe zaślepki mają wgłębienie do około połowy całej swojej wysokości. Innymi słowy - ich ścianki są wyższe niż dna. Prócz tego dno ma otwór oraz jego powierzchnia jest pokryta plastikowymi żebrami (widać to na zdjęciu).
Na plastikowy spód położyłem krążek z gąbki, na niego krążek z białej, sztywnej pianki, a na samą górę krążek gumy. Otwór jest po to, aby weszły w nie szpiczaste końcówki nóg statywu.

[Obrazek: podkladka4.jpg]
[Obrazek: podkladka5.jpg]

Po przetestowaniu zostałem miło zaskoczony, gdyż jak wspomniałem, podkładki były to czystym eksperymentem dla zabicia czasu Wink

Test przeprowadziłem przy użyciu mojego teleskopu, czyli Schmidta-Cassegraina 127/1250 na montażu SLT GoTo ze stalowym statywem. Teleskop był zwyczajowo obciążony akumulatorem żelowym, który zawsze stoi u mnie na półeczce pomiędzy nogami tripoda.
Użyłem barlowa 2x oraz okularu Antares W70 25mm (pow. 100x), do którego podłączyłem złączkę Baader MicroStage z podczepionym kompaktowym aparatem HP PhotoSmart 750.
Celem była litera "X" w nazwie sklepu mięsnego po drugiej stronie ulicy Smile

Wibracje zostały wywołane poprzez uderzenie w teleskop grubą, obszytą gumką od lampki czołowej. Powtarzałem eksperyment 6 razy i uwieczniłem na 3 filmach. Uderzenia odbywały się z tej samej strony teleskopu, w ten sam punkt (korpus w okolicy lustra głównego na wysokości visualbacka) poprzez maksymalne naciągnięcie gumki z takiej samej odległości około 1cm. Jeżeli wystąpiły różnice, a pewnie takie były, bo komputerem nie jestem, to były to różnice minimalne.
Za każdym razem eksperymentalne podkładki wykazywały efekt dobrego tłumienia drgań, jak na moje oko o połowę mniejsze w intensywności i o połowę krótsze w czasie.

Drgania bez podkładek antywibracyjnych:
http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/przed1.avi

Drgania z podkładkami antywibracyjnymi:
http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/po1.avi

Drgania z podkładkami antywibracyjnymi - drugi raz:
http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/po2.avi

pozdrawiam Smile
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Bardzo ciekawy pomysł będę musiał coś takiego zrobić
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości