Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety: Hyakutake i Hale-Bopp, dawnych wspomnień czar...
Widziałam hyakutake3, Halle Bopp, Holmesa i dzisiaj Lulin. Komety są super. Fajnie, że ktoś o nich wspomniał.
Odpowiedz
Rozpocząłem w dziale Astrofotografii wątek ze wspomnienniem komety Hale-Boppa - zapraszam tam także do obejrzenia fotek i wspomnień, a tutaj już umieszczę fotkę komety sprzed 7-miu lat. Kometa Ikea-Zhang przeleciała blisko galaktyki M31, co udało mi się uwiecznić:

[Obrazek: ikea_zhang_jawil_m.jpg]

Duża fotka jest tutaj:

http://www.astrojawil.pl/foto10/ikea_zhang_jawil.jpg

3 kwietnia 2002 roku razem z Hermesem, Agnieszką i Grażyną byliśmy w Puszczy Kampinoskiej.

Na szczęście Hermes uwiecznił mnie w akcji fotografowania. Teren był lekko podmokły. Pamiętam miałem mokre kolana, ale czego to się nie robi dla zdjęcia. Obok była poduszka, ale w ciemnościach nie widziałem jej.

[Obrazek: 2002_04_03_aga_grazyna_jawil.jpg]

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Witam,

skoro mamy "dawnych wspomnień czar" ;D, to dodam reprodukcję ilustracji przedstawiającej jedną ze słynnych komet XIX wieku (podobnych ilustracji mam jeszcze "trochę").

[Obrazek: 35_04_03_09_10_53_21.jpg]

Co to za kometa?  Proponuję mała zgadywankę... Big Grin  (może być "jawna", nie na PW). Ciekaw jestem, kiedy otrzymamy prawidłową odpowiedź. Big Grin

Hermes
Odpowiedz
(04.03.09, 22:58)Hermes link napisał(a):Co to za kometa?  Proponuję mała zgadywankę... Big Grin  (może być "jawna", nie na PW). Ciekaw jestem, kiedy otrzymamy prawidłową odpowiedź. Big Grin

Prawdopodobnie jest to Kometa Donatiego.

Za Wikipedią:
Została odkryta przez włoskiego astronoma Giovanniego Battistę Donatiego 2 czerwca 1858 roku. Kometa Donatiego wykształciła jasną głowę oraz dwa warkocze; jeden wąski, prosty i długi jonowy, a drugi szeroki gazowo-pyłowy. Warkocze miały na nieboskłonie długość do 60˚ :o, a warkocz pyłowy dodatkowo 10˚ szerokości.

Pozdrawiam
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
Jak już wspominamy to wspomnę tu moje pierwsze zdjęcie komety a było to stosunkowo niedawno maj 2006
73P Schwassmann-Wachmann

Załączone pliki
.jpg   Sw.jpg (Rozmiar: 125.76 KB / Pobrań: 250)
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Witam,

(04.03.09, 23:23)Tomi link napisał(a):Prawdopodobnie jest to Kometa Donatiego.
(...)
Pozdrawiam

kometa "trafiona" w pół godziny - zagadka nie była trudna, gdyż podobne ilustracje są publikowane w wielu dawnych książkach.

Niektóre dane orbitalne komety:
  q = 0.578
  e = 0.996
  i = 116.9 st

W przeciwieństwie do komety Lulina, której okres obiegu Słońca jest rzędu milionów lat, ta ma nawet "dość" krótki, jak na kometę jednopojawieniową - tylko 1950 lat... ;D
  Na początku października 1858 roku miała jasność ok. 0 mag,a jej odległość od Ziemi 0.55 AU.

Dodam pewną ciekawostkę związaną z kometą Hale-Boppa:
odległość peryhelium wynosi 0.916, a więc jest bliskie odległości Ziemi od Słońca. Nachylenie orbity (i) = 89.2 stopnia (prawie prostodadle do orbity Ziemi !). W momencie przejścia przez peryhelium - 31 marca, była równocześnie najbliżej Ziemi = 1.31 AU, czyli prawie 200 mln km !!! :o  I z tej odległości miała jasność prawie -2 mag, a długość warkoczy przekraczała 25-30 stopni.
  Co by było, gdyby data przejścia przez peryhelium była inna, np. wcześniejsza o kilka miesięcy ?  Wtedy była by również bliżej Ziemi w tym momencie. Korzystając z Guide'a znalazłem taką ciekawostkę:  jeśli kometa przeszła by przez peryhelium 2 grudnia 1996 r, to ok. 1 stycznia 1997 r jej odległość od Ziemi wyniosła by tylko 0.11 AU ;D (prawie 12 razy bliżej Ziemi !), jasnośc -6.5 mag  :o (lub więcej - nawet do -8 mag!), a jaka była by wówczas długość warkoczy z tak bliska ??

Hermes
Odpowiedz
(04.03.09, 23:50)emde link napisał(a):Jak już wspominamy to wspomnę tu moje pierwsze zdjęcie komety a było to stosunkowo niedawno maj 2006 73P Schwassmann-Wachmann

Piękna fotka. Na kliszy byłoby trudno takie zdjęcie uzyskać Smile
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Zdjęcie Janusza przypomniało mi kometę C/2004 F4 (Bradfield) z 2004. Z Bartoszem ustrzeliliśmy ją również obok M31:
[Obrazek: Bradfield_29_IV_04x.jpg]
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
No Panie, trochę tych komet zaliczyliśmy  ;D. Dla wyjaśnienia - "kometa" to obiekt astronomiczny  Wink
Pozdrawiam, Bartosz Leszno  51° 50'  , 16° 33'
Odpowiedz
Rok później w styczniu 2005 była C/2004 Q2 (Machholz) - też całkiem ładna sztuka Smile

[Obrazek: machholz6_01_05_1.jpg]

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości