Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety: Hyakutake i Hale-Bopp, dawnych wspomnień czar...
Pogoda u mnie nie dopisuje, a dalsze progozy nie nastajają optymistycznie  jeśli chodzi o polowanie na Lulina.
Więc trochę kombatanctwa Wink
Czy komus udało się obserwować kometę Hyakutake w... marcu 1996 ?
Mnie tak:

[Obrazek: MTUsODYsMCxoeWFrdXRha2VfXzFidy5qcGc=]
Ryc. 1. Hyakutake
[Obrazek: MTUsODYsMCxoeWFrdXRha2VfMWNvbC5qcGc=]
Ryc. 2. Hyakutake w kolorze

[Obrazek: MTUsODYsMCxoYWxlX2JvcHAyLmpwZw==]
Ryc. 3. Hale-Bopp 1997

Wszyskie zdjęcia ZENIT TTL + Jupiter 135 mm
Odpowiedz
Dobry pomysł na wątek!

Obserwowałem obie komety! Śliczności! Łezka w oku się kręci... Smile
Odpowiedz
Miło powspominać stare dobre czasy Smile Komety Hyakutake oraz Hale Bopp obserwowałem od czasu gdy były w zasięgu mojego wtedy posiadanego Uniwersała 90/900.Mineło sporo czasu i nie widać godnych kometarnych następców chociażby dla Hale Boppa,gdyby kometa McNaught była widoczna troszke wcześniej po zachodzie słońca mogłaby spokojnie konkurować z Hale Boppem z 1997r.Nie ma jednak co narzekać,w przeciągu tych kilkunastu lat pojawiło się wiele wspaniałych komet ,a teraz mamy Lulina. Czystego Nieba!
Odpowiedz
Niesamowite, fotki na pierwszy rzut oka bliźniaczo podobne do moich Smile
Też Zenit (12S) + 50mm + 300mm, na statywie foto:

Załączone pliki
.jpg   1.jpg (Rozmiar: 81.9 KB / Pobrań: 316)
.jpg   2.jpg (Rozmiar: 85.25 KB / Pobrań: 329)
Odpowiedz
I te:

Załączone pliki
.jpg   3.jpg (Rozmiar: 85.88 KB / Pobrań: 306)
.jpg   4.jpg (Rozmiar: 93.95 KB / Pobrań: 315)
Odpowiedz
Piękne!
NIe spodziewałem się takiego odzewu  Smile
Chyba sobie jeszcze coś zeskanuję, bo archiwum mam głównie fotochemiczne  Smile
Na razie Hale-Bopp (marzec 1997) i samolot. Zdjęcie zrobione w Budziwoju k. Rzeszowa.
Niestety widać głównie LP od świateł Paryża Podkarpacia.
Zenit TTL + Jupiter 135 mm
[Obrazek: VwDiYeEbbzowwL6adB.jpg]
Odpowiedz
Genialna sprawa!
Jestem pod duży wrażeniem a przy okazji strasznie żałuję, że w tamtym czasie nie miałem ani możliwości technicznych ani prawdę mówiąc nie interesowałem się na tyle astronomia, żeby takie zdjęcia wykonać.

Pozdrawiam!

UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Mam wiele fot obu komet.
To były moje pierwsze naświetlania na czasie B w moim nowiutkim wtedy Zenicie 12XP.
Ja nie zapomnę jednego... warkocza Hyakutake na pół nieba oraz Halle Boppa tak jasnego, że na wsi wydawało się jak by rzucał cień.
I te dwa warkocze, których kolor wychodził na 30 sekundowych ekspozycjach na iso 400.
To były piękne, kometarne dni...

Pozdr
Paweł
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Nie robiłem wtedy w ogóle zdjęć, ale pamiętam do dziś własny  opad szczęki: umówiliśmy się ze znajomymi,że pojedziemy za miasto. Zerknąłem z okna kuchni przez małą lornetkę, kometa była ledwo widoczna przez różową miejską łunę w jakiejś mgiełce, do tej pory oglądałem ją wyłącznie z miasta. "Nic z tego pewnie nie będzie" -pomyślałem, ale gdy kolega zadzwonił, mówię: Jedziemy. Stanęliśmy na parkingu tuż za miastem i po prostu podnieśliśmy głowy... Czegoś takiego nie widziałem ani przedtem, ani potem. Warkocz faktycznie ciągnął się ładny kawał nieba, dokładnie tak jak pisze Paweł.
Paradoksalnie Hale-Bopp zrobiła na mnie o wiele mniejsze wrażenie, w okolicach maksimum jasności obserwowałem ją raz, przez dziurę w chmurach -podwójny warkocz był wyraźnie widoczny [ale chyba w lunetce Turist czy małej lornecie, a nie gołym okiem].
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Do dzisiaj pamiętam jak robiłem to zdjęcie. Dodam, że to co widzicie to skan i niestety nie oddaje w pełni oryginału.

Zdjęcie zostało zrobione za pomocą kiedyś bardzo znanego  ;D teleskopu Newtona 150/900 (Szukacz komet).
W przypadku komety Hale-Bopp była ona tak jasna, że oprócz wspaniałej otoczki i ogonów dobrze widoczne było jądro.
Wspomniany teleskop miał szukacz z "gwoździkiem" w środku, w celu ułatwienia centrowania.
Otóż podczas zdjęcia ustawiłem dokłanie montaż, wycelowałem teleskop na kometę i prowadziłem ręcznie (mikroruchy), patrząc przez szukacz na jądro komety. Starałem się robić to płynnie, dzięki czemu udało mi się zrobić trochę zdjęć z czasami 30s-3min.

Niestety komety Hyakutake nie mam zeskanowanej.

Załączone pliki
.jpg   Kopia (2) Kometa Hale-Boop.JPG (Rozmiar: 24.81 KB / Pobrań: 338)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości