Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
System GO TO
Wielkie dzięki  za informację! Smile
P.S. Anglikiem to ja nigdy nie będę. Wink
Odpowiedz
A teraz już trzeba używać YES Smile. Mam pytanie o GoTO w SW HEQ5-PRO SynScan, mam najwyraźniej cholerne problemy z dokładnym ustawieniem tego montażu gdyż nie mogę wyciągnąć dłuższych ekspozycji niż 4 min bez poruszenia się gwiazd (bez guideingu). Chodzi mi o to, czy system GoTo nie powinien przypadkiem gdy już prawidłowo się go ustawi (na 3 gwiazdach na przykład) niwelować w prowadzeniu niedokładnego ustawienia na biegun północny? Dalej - na montażu mam tylko obiektyw (spory bo Sigma 300/2.8) oraz aparat, pytanie- czy w związku z tym powinienem już użyć przeciwwagi? Całość waży 3kg (aparat+obiektyw).
Nikon D80, Sigma 300mm/2.8, SW HEQ5-PRO SynScan.
Odpowiedz
W instrukcji obsługi masz szkice jak montaż wyważyć. O ile w deklinacji wyw. nie jest kluczowe to w RA musi to być zrobione. Jeżeli wieszasz z jednaj strony 3kg sprzętu to montaż zdecydowanie nie jest wyważony! Po ustawieniu pręta przeciwwagi w poziomie i zwolnieniu sprzęgiełka całość powinna zostać nieruchoma!
Niektóre systemy goto wprowadzały korektę do niepoprawnego ustawienia na GP, ale czytając to co piszesz powyżej przypuszczam, że problem leży w innym miejscu: napisz proszę jak ustawiasz na polarną...
Jeszcze jedna kwestia dotycząca poruszonych gwiazdek, czy jesteś pewien, że to dryft a nie błąd okresowy montażu?

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Ustawiałem już różnie. Poziomuje na początku montaż, ustawiony już w GP, potem wszystko blokuje aby nic się nie ruszało, no i na końcu ustawiam precyzyjnie po przez śruby azymut i wysokość. Doczytałem, że muszę jeszcze skalibrować lunetkę biegunową z osią :/, ok to nie problem (ważne raczej to jest). Zauważyłem, też ostatniej nocy, że obraz w lunetce jest odwrócony (bo już z desperacji niejako ustawiałem aby gwiazdki pasowały do siatki.Czy ustawianie lunetki tak aby mapka na niej pasowała do konkretnej daty jest konieczna? Chyba nie, wiem dokładnie z której strony GP jest biegun w danym czasie więc to nie jest problem (nie mam tego ustawionego, tej siatki w lunecie). Czy ten błąd okresowy montażu objawia się po przez coś takiego, że np dwie ekspozycje są dobre (gwiazdy punktowe), a następna bez żadnych zmian przedstawia kreski? Bo jeśli to jest to, to gdzieś 25-30% ekspozycji jest rozjechanych (nie dokładnych). Oczywiście cały czas piszę o prowadzeniu bez guidingu. Czy guiding niweluje ten błąd okresowy?

OK, podsumuję - skalibruję tą zakichaną lunetkę z osią, no i pozostanie mi polegać na niej ustawiając na biegun, aha i to wyważenie. Trzeba zrobić. Nie wiedziałem, że przy tak małym obciążeniu już trzeba dać przeciwwagę.
Odpowiedz
innymi słowy nie ustawiasz na polarną i nie wyważasz....
To o czym mówisz to błąd okresowy a odpowiedź na to czy guide go niweluje jest twierdząca.
Myślę, że sporo jeszcze musisz doczytać o podstawach w astrofoto, bo dwa pierwsze błędy które popełniasz są dość poważne, brak wyważenia może nawet uszkodzić mechanicznie montaż. Wierz mi od czasu do czasu warto poczytać instrukcje i opisy....

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Wiem, wiem. Czytałem instrukcje :/. Wiedziałem o wyważeniu ale pomyślałem, że przy takim małym obciążeniu przeciwwaga nie będzie potrzebna (w końcu montaż ma nośność ok 16kg) to mnie zwiodło. Oczywiście też wiem, że jak jest np 10 kg na montaż to na pewno już trzeba wyważać ale nie myślałem, że przy zaledwie trzech też. A z lunetką to faktycznie jakoś przeoczyłem i zapomniałem o niej :/. Najważniejsze, że się uczę i poprawiam błędy. A tak nawiasem mówiąc, przy b.dobrym ustawieniu montażu i wyważeniu itd itd, przy takim obciążeniu ile minut mogę pojechać na pojedynczej ekspozycji aby nie mieć rozjechanego obrazu? Jest to jakoś określone czy to zależy już trochę od szczęścia?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości