Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze próby obróbki Pix M42
Pozwalam sobie zamieścić fotkę żeby wysłuchac miażdzącej krytyki kolegów SmileSmileSmile.
Zazanczam ze to pierwsza próba obróbki testowego materiału zrobiona po to aby nauczyć sie obsługi Irisa i Pixa. Tu przy okazji podziekowania Grzegorzowi Czechowskiemu i Grzegorzowi_P za cierpliwość.
Setup: R127S w ognisku głównym Nikon D60, HEQ5 Pro, bez guidingu, RAW 5X120 sekund, 800 ASA. Obróbka wstępna i stackowanie w Irisie, odszumianie i crop - PixInsight LE.
Materiał był bardzo zaszumiony, bo 120 sek na M42 przy kiepskim seeingu to za mało.
Nie usuwałem gradientów.
Pozdrawiam
[Obrazek: 2812565c80ef4d7f.jpg][/URL][/img]

-----
moherator edit: korekta nazwiska Grzegorza Smile
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
myślę, że jak na początek to wcale nie jest aż tak źle.
Najpoważniejszy zarzut jaki moge wytoczyć, to powiedział bym dość nietypowa interpretacja koloru Smile
Gdzieś zwiała czerwień a ta mocniejsze (generalnie delikatnie niebieskawe) części stały się zielonkawe...

Przypuszczam, iż wynika to z prób usunięcia silnej aberacji, którą posiada rurka R127S.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
No niestety z tymi kolorkami nie dało sie w pierwszym podejsciu nic więcej zrobić. W końcu zostawiłem coś co bardziej mi sie podobało niż było bliskie rzeczywistości. To chyba bardziej wynika z charakterystyki Nikona i transferu RAW z rozszerzeniem NEF do CFA w Irisie. Nie ruszałem tam balansu RBG, pozostawiłem  ustawienia defaultowe ,a nie specyficzne dla Nikona. Ale walka trwa.
No a poza tym qbanos wczoraj stwiedził i oczywiście ma rację że 120 sekund na M42 przy Księzycu w pierwszej kwadrze to zdecydowanie za mało.
Dzieki.
MK
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Troszkę inna próbka. Chyba jest gorzej, chociaz kolorystyka bardziej zblizona do rzeczywistości. Zbyt ostra maska spowodowała wyraźne odcięcie krawędzi centrum.
Pozdrawiam
[Obrazek: 799f72333fc7e734.jpg][/URL][/img]
Odpowiedz
Pokaż jakąś surową klatkę z Nikona? Obie wersje kolorystycznie odbiegają od "normy"  Wink Myślę trzeba dłużej i przy lepszej pogodzie a będzie ciekawie.
Nie wiem jak a Nikonach ale w przerobionych Canonach zachowuje się odpowiednią barwę stosując zabieg wyboru "custom balance" ustawionego na zdjęcie białej, dobrze oświetlonej kartki. To powodowało że przerobiony Canon kolorystycznie zbliżał się do nieprzerobionego... Może spróbuj tego samego z Nikonem...
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Ha , no będzie problem bo surówka i tak będzie przetworzona bo jak obejrzysz tu na forum RAWa? No ale wkleję jutro rano, zobaczycie przynajmniej w JPEGu jak to wygląda. A co to balansu bieli to aż mi wstyd że sam na to nie wpadłem po tylu latach pracy w branżySmile. Dzięki emde!
Pozdr.MK
Odpowiedz
No to załączam RAWa - bez obróbki tylko przekonwertowany na JPEG
[Obrazek: 471938d45fd393cd.jpg][/URL][/img]
A dodatkowo ostatnia próba i innego materiału o róznych czasach naświetlania i chyba lkekko nieostrego: stack 6 x jakiś czas. Meade[Obrazek: 3ccfe0928688f7f7.jpg][/URL][/img]
Odpowiedz
nie pozostaje nic innego jak spróbować z balansem...
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Czarna Twarzy ma rację.  Big Grin Big Grin Big Grin  Wink
Będę musiał zrobić tutorial jak szybko pozbyć się dominaty kolorów i dobrze je zbalansować w Pixie LE. Robi się to bardzo szybko i bezboleśnie.
Sam się dopiero ostatnio prawidłowo tego nauczyłem to teraz mogę pocwaniakować, a co  ;D

Zapodaj jakiegoś Tiffa przyjacielu bo z jpg to wiesz...tak nie bardzo Smile.
Odpowiedz
Nie bardzo mam gdzie tego TIFFa włozyć. Fotosik nie przyjmuje tiffów, swojej strony nie mam. Ma Pan jakis pomysł? Może podrzuce na maila?
Pozdrawiam
MK
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości