Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy PTMA jeszcze działa?
Witam serdecznie wszystkich astromaniaków.

Pytanie w temacie może nieco rozpaczliwe, ale prawdziwe.

Postanowiłem zapisać się do PTMA. Mieszkam w Redzie (15 km od Gdyni, woj. Pomorskie).
Po lekturze strony ptma.astronomia.pl dowiedziałem się, że załatwię to w Oddziale Pomorskim PTMA.

Odwiedziłem witrynę oddziału - niestety, strona jest mocno nieaktualna (ostatnie wiadomości z początku 2008 roku), do tego zamieszczona jest informacja o zawieszeniu spotkań członkowskich. Ja jednak niezrażony dzwonię do prezesa oddziału i ...  nikt nie odbiera ... (tel. komórkowy). Nadal niezrażony, napisałem e-maila.

Uf... już następnego dnia dostałem odpowiedź, że ... oddział Pomorski de facto nie działa. I że w sprawie zapisania się muszę zgłosić się bezpośrednio do Zarządu Głównego PTMA. Cóż, zdarza się... Zatem dzwonię do ZG PTM (tym razem telefon stacjonarny) - niestety - tam też nikt nie podnosi słuchawki... Więc wysyłam e-maila z prośbą o jakąkolwiek informację - echo... minęła doba... nic...

Zatem może robię coś nie tak? Pomoże mi ktoś? A może powstała inna organizacja zrzeszająca miłośników astronomii?

Pozdrawiam wszystkich,

Leszek. 
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
To prawda. PTMA kuleje na obie nogi. A Oddział Pomorski PTMA został rozbity od wewnątrz, rozdrobniony i zawiesił działalność. Nie został jednak rozwiązany, co Prezes OP PTMA uzgodnił bezpośrednio z Prezesem PTMA w Krakowie. Działalność zostanie odwieszona gdy tylko uzbiera się odpowiednia ilość odpowiedzialnych ludzi. Niestety, z tym jest poważny problem. Działa tu złośliwa reguła słomianego zapału.
Inną rzeczą jest to, że przynależność do PTMA nie daje dzisiaj już nic poza "splendorem" wynikającym z przynależności do zacnej, choć niemal obumarłej, organizacji i możliwością płacenia składek.

Rozwiązanie: przyłączaj się do lokalnych inicjatyw na Pomorzu. Zwłaszcza w Trójmieście. Będziesz mógł poobserwować, pooglądać, posłuchać, pograć w piłkarzyki i takie tam. Do tego nie trzeba legitymacji członkowskiej. Ja jestem w PTMA od ok. trzydziestu lat, a nigdy takiej legitymacji od ZG PTMA nie otrzymałem. To też o czymś świadczy.

Najbliższe spotkanie obserwacyjne zostanie na dniach opisane w dziale "zloty i spotkania". Już teraz mogę zdradzić, że chodzi o wspólne obserwacje nieba zimowego z Księżycem w atrakcyjnej fazie i z Wenus w pobliżu, które bedą miały miejsce na Oksywiu w dniu 4 lutego, od ok. 17:00. Zaproszę wszystkich chętnych posiadaczy sprzętu, ale nie spodziewam się wielkiej frekwencji "dawców", bo organizowane przeze mnie imprezy są często w naszym środowisku bojkotowane. Zawsze jednak liczyć mogę na kilka oddanych tej idei osób. "Biorcy", czyli bezsprzętowi oglądacze nieba zapewne nie zawiodą. Jak zawsze. Chyba, że odstręczy ich pogoda.

Pozdrawiam,
Dariusz Żołnieruk
Wiceprezes OP PTMA (w zamrożeniu)

P.S. Zapewne niebawem otrzymasz jakieś wiadomości prywatne od osób, które zaproszą Cię na jakieś wspólne inicjatywy, a nie chciałyby tego robić publicznie w tym wątku. Cierpliwości.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Ja niestety 4 lutego się nie pojawię, bowiem przebywam obecnie w egzotycznym zamorskim kraju, gdzie większość studentów to Chińczycy (czyli w Anglii).

Jednakowoż, jeśli uda mi się przyjechać w późniejszym terminie, np Wielkanoc albo przyjemny do obserwacji astronomicznych sierpień - to nie omieszkam przyłączyć się do atrakcji organizowanych przez Pana Dariusza. Obiecuję również wspomóc sprzętowo - albo koronadem PeSTką do obserwacji dziennych albo refraktorem do gwiazd nocnych. Smile
Odpowiedz
Jak mawiają starzy komandorzy na kursach języka angielskiego: Thank You from the mountain
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Szkoda, że tak się to skończyło.
Jak jest na południu, chodzi mi o Małopolskę lub Śląsk?
Pytam bo jestem z Bielska-Białej.
Może wiecie coś nt spotkania astronomów amatorów tu na południu?
Odpowiedz
Jeśli chodzi o PTMA, to możesz sobie wybrać pomiędzy oddziałami gliwickim, śląskim i krakowskim:
http://www.ptma.astronomia.pl/

Jeżeli nie chodzi koniecznie o PTMA, to z całą pewnością jest tam parę grup lokalnych. Poczytaj dział dotyczący spotkań lokalnych i zlotów. Nawiasem mówiąc, szkoda, że na Forum nie ma już mapy Polski z "rozkładem" forowiczów.
Odpowiedz
U mnie ta sama sytuacja.Pisałem drogą mailowa i nie odpisują mi już z 2 tygodnie,a przecież to Zarząd Główny PTMA. :-\
Chciałbym bardzo należeć do takiego stowarzyszenia,tylko właśnie jak się tam zapisać...Kiedyś mój wujek interesował się astronomią,to należał,ale to dawno temu...
Mieszkam w województwie Warmińsko-Mazurskim,ale tam nie ma żadnego oddziału.
Poradźcie kochani co mam robić.
Odpowiedz
A napisz, co dokładnie Ciebie interesuje. Smile Może w ten sposób znajdzie się coś innego, co by bardziej pasowało do Twoich zainteresowań.

Może PTA - Polskie Towarzystwo Astronautyczne
( http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14020.0 ) byłoby czymś, co Cię interesuje??

A może gwiazdy zmienne? Wtedy akcje obserwacyjne, omawiane na tym forum ( http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=17.0 ) organizowane przez SSW byłyby dla Ciebie czymś ciekawym??

Kilka opcji istnieje - trzeba tylko wiedzieć, co tak naprawdę jest interesujące dla Ciebie.
Odpowiedz
No tak,astronautyka interesuje mnie na pewno bardziej niż gwiazdy zmienne,ale mam takie pytanko,Czy można poprzez takie należenie do grupy astronautycznej prenumerować Uranię?Są jakieś spotkania,zloty pod gołym niebem?Jestem tego ciekawy.
Szkoda że PTMA zapomina o swoich ludziach. :-\
Interesuje mnie głównie,obserwacje nieba,to co się dzieje na niebie. Wink
Pozdrawiam
Odpowiedz
Członkowie PTMA, emeryci i młodzież szkolna prenumerują "Postępy Astronomii - Uranię" ze zniżką. Z tego co wiem, to redakcji zależy na jak największym nakładzie, więc prenumerować może każdy - jak "Playboya", czy "Gościa niedzielnego".

Informacji o spotkaniach lokalnych szukaj w działach "PTMA na Forum" oraz "Zloty, spotkania i imprezy obserwacyjne".

Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości