Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 stycznia - ISS blisko Wenus
Cześć
Jak tak patrzę na heavens-above, to widzę, że dla mojej lokacji 20 stycznia ISS w jasności 0,2mag przeleci bardzo bliziutko Wenus po czym wejdzie w cień tuż obok niej.
Jak to wygląda dla Waszych miast? Z pewnością ciekawe to zjawisko to fotografii, obserwacji i nawet szkicowania.

http://esa.heavens-above.com/esa/iss_ste...0064&Mouse=

pozdrawiam!
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
W sumie nieistotna różnica, ale u mnie przeleci wyżej, Wink szkoda że już niewidoczna.
Smile

Odpowiedz
Ten przelocik nie bedzie taki latwy do obserwacji bo Wenus bedzie juz nisko nad horyzontem. Ponadto szerokosc takiego pasa trafienia to tylko 170m, trzeba sie dobrze ustawic na taki przelot!!! Jakies 2 lata temu widzialem takie trafienie stacji w tarcze Wenus. Byc moze pomylil sie troche program, ktory to wyliczal, byc moze troche ja w wyborze miejsca obserwacji bo ISS trafila w tarcze kawalkiem korpusu i jedna bateria sloneczna tak wiec trafienie mozna uznac Smile. To sa niezapomniane widoczki, ktore pamieta sie do konca zycia - tak wiec warto sprobowac. O tym ze programiki sie czasami myla w takich obliczeniach swiadczy ponizsza mapka. CalSky wyliczyl przelot na 19:10 natomiast HeavensAbove podaje przelot ok.godz 19°°. Przeliczylem to jeszcze innym programem i wychodzi jednak blizej godz. 19°°. Dobry kompas i mapa i troche szczescia i wrazenia moga byc wspaniale, choc samo trafienie trwa tylko ulamek sekundy  Big Grin

[Obrazek: 09-01-20_ISS_VENUS.gif]

8) powodzenia
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
(11.01.09, 23:39)KRZYSZTOF_M. link napisał(a):... choc samo trafienie trwa tylko ulamek sekundy  Big Grin

Czyli o naszkicowaniu mowy nie będzie.
Tom się porwał z motyką na Słońce! hehe
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Ja tuż przed świętami miałem ze swego miejsca zamieszkania przebicie Saturna Wink przez ISS. Sytuacja dosłownie jeden na milion! Nie musiałem się nigdzie ruszać! Byłem idealnie w środku pasa.

Niestety, na kilka dni przed tym przelotem nastąpiła zmiana orbity ISS (odpalenie silników Progressa) i 'zaćmienie' zaczęło przechodzić przez teren, gdzie w ogóle nie mógłbym się rozstawić.

A już sobie ząbki ostrzyłem...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości