Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Więcej gwiazd niż ziaren piasku
#1
Oto co podał onet.pl pod adresem
http://info.onet.pl/770919,16,item.html
Odpowiedz
#2Astronomowie z Australii obliczyli, że gwiazd we Wszechświecie jest 10 razy więcej niż ziarenek piasku na wszystkich plażach i pustyniach świata - informuje serwis BBC News.


Spiralna galaktyka M51 - zdjęcia wykonane przez Teleskop Hubble'a/AFPZ najciemniejszego miejsca na Ziemi, nieuzbrojone ludzkie oko jest w stanie dostrzec około 5 tysięcy gwiazd. Z oświetlonej ulicy wielkiego miasta zaledwie około 100 - podaje serwis BBC.

Australijscy astronomowie za użyli najsilniejszych urządzeń do zmierzenia jasności wszystkich galaktyk w jednym sektorze kosmosu i policzyli, ile gwiazd mogą one zawierać.

Z tych pomiarów opracowali liczbę dla całego widzialnego Wszechświata, która - jak uważają - jest bardziej prawdopodobna niż wcześniejsze obliczenia.

Ta liczba - zaprezentowana podczas konferencji Międzynarodowej Unii Astronomicznej - z powodzeniem może być nazwana astronomiczną - 70 sekstylionów lub inaczej siódemka i 22 zera.

To jest więcej niż ilość ziarenek piasku na wszystkich plażach i pustyniach Ziemi.

Lecz to są tylko gwiazdy w widzialnym kosmosie, które są w zasięgu naszych teleskopów - zastrzegają naukowcy.

Dr Simon Driver z Australian National University twierdzi, że ta ogromna liczba gwiazd może wciąż i wciąż rosnąć, a w efekcie zmierzać do nieskończoności.

Driver uważa, że wiele z tych gwiazd może mieć swoje planety a na niektórych prawdopodobnie może istnieć życie. Jednak są one w tak ogromnej odległości od Ziemi, że prawdopodobnie nigdy nie uda się nawiązać z nimi kontaktu - informuje BBC.
Odpowiedz
#3
Ciekawe tak dalej Swaldek narazie POZDRAWIAM PAWEŁ z KRAKOWA
Odpowiedz
#4
The page cannot be found ???
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
#5
Po tej informacji istnieje ryzyko, że ktoś zakwestionuje sens jakichkolwiek obserwacji, skoro widzimy tylko niewielką ilość wszystkich gwiazd Wink
Oskar
Odpowiedz
#6
I przy takiej ilości gwiazd ktoś jeszcze uważa ,że jesteśmy sami we wszechświecie?
Odpowiedz
#7
Są i tacy. Jeżeli założymy, że nie jesteśmy sami, to stawia problem "milczenia Wszechświata"...
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
#8
powdy milczenia:
1) oglądają naszą TV i niechce Im eię z nami gadać
2) reszta cywilizacji to prymitywy na poziomie techniczm <18 wiek
3) zaawansowni na tyle że nie potrafimy odebrać sygnalów a nawetjeśli odbieramy to nie wiemy co
Odpowiedz
#9
W/g mnie najwazniejszym powodem jest zbyt duża odległość czasowo-przestrzenna między cywilizacjami zaawansowanymi technologicznie.
Być może cywilizacje do tej pory nie mogły rozwijac się dłużej niż pare milionów lat ( co nie jest długim czasem w skalach geologicznych i kosmologicznych ) ze względu na częste wybuchy hipernowych itp. kataklizmy.

Pzdr
Odpowiedz
#10
Wszystko OK, ale zakres naszej wiedzy w tej mierze jest taki, że możemy postulować właściwie wszystko... :-\
BTW. Osobiście nie sprawdzałem Wink , ponoć Ziemia już teraz jest "jaśniejsza" od Słońca w paśmie fal radiowych, prawda li to?
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości