Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniunkcje w 2009 roku
Może trochę wybiegnę w przyszłość, poza rok 2009 ale a propos sierpów planet, to za rok będziemy mieli obok siebie dwa sierpy - Wenus i Merkurego. Obejrzyjcie sobie na komputerach sytuację z przełomu marca i kwietnia 2010. Koniunkcja może nie będzie zbyt bliska ale dwie wewnętrzne planety obok siebie, w dodatku łatwo obserwowalne z uwagi na znaczną ja na Merkurego wysokość nad horyzontem, to już będzie coś!
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
(24.04.09, 23:44)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): No coz jak to w kazdej obserwacji bardzo wiele zalezy od pogody,(...) Wracajac do niedzielnej koniunkcji Ksiezyca z Merkurym to planeta bedzie juz troche dalej od tarczy Ksiezyca bo ~1° do najblizszej koniunkcji dojdzie ~35min. jeszcze przed zachodem Slonca. Tarcza Merkurego jest duzo mniejsza od Wenus ale faza jest juz dostrzegalna nawet w lornetce z troche wiekszym powiekszeniem.
Warto zaczekac z naszymi obserwacjami az do zachodu naszego satelity. Po koniunkcji z Merkurym, Ksiezyc ruszy prosto na Plejady jednak do zakrycia tej gromady dojdzie juz pod horyzontem. Zobaczymy rowniez tylko koniunkcje...... wypada sobie zyczyc tylko dobrej pogody  Smile
Dzięki Krzyśku za wyczerpujaca informację. Na tarczę Merkantego Wink nie liczę specjalnie bo turbulecja atmosferyczna zafunduje nam pewnie "wymaz" z Merkurego. A zatem można liczyć
, przy dobrej pogodzie na piękny obraz. W szerokim planie, na zdjęciu może załapią się Plejady Wink
Ta ostatnia sztuczka udała mi się gdy przy okazji obserwacji Merkurego, sfotografowałem Perseusza i okazało się, że na zdjęcie załoapały się Plejady na tle zorzy wieczornej. I stąd ta fotka "troszkę" OT:

[Obrazek: RbWwdC8YZAKm9bkmQB.jpg]
W lewym dolnym rogu.
Dzisiaj wieczorem Ksiezyc zakrywa Antaresa, zjawisko niewidoczne, pod horyzontem jeszcze przed wschodem naszego naturalnego stelity o 21:30. Polecam jednak jeszcze bliska koniunkcje tej slicznej podwojnej zmiennej gwiazdy zaraz po wschodzie Ksiezyca ok. 23°°. Troche szkoda bo duzo nie braklo zeby to zobaczyc, najblizsze widoczne zakrycie Antaresa jeszcze w tym roku 21 pazdziernika czyli juz calkiem niedlugo  Tongue

[Obrazek: 09-05-10_Moon-Antares.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Dzisiejszej nocy po wschodzie Jowisza mamy koniunkcje z Ksiezycem, ponadto juz blisko tarczy znajduje sie gwiazda Mi Cap 5.2mag., najblizsza koniunkcja 20 maja.
Powinny sie rozpoczynac juz pierwsze obserwacje Neptuna, kto pierwszy upoluje ta najdalsza planete naszego U.S.  Wink w rozpoczynajacym sie nowym sezonie obserwacyjnym.

Okolice Jowisza 4°°
[Obrazek: 09-05-17_Jowisz_Koniunkcja_Moon.gif]
KRZYSIEK .... !!!
A to tak u mnie w Piotrkowie Trubunalskim wyglądało:

[Obrazek: 2009_05_17_kon_ks_jow_1.jpg]

[Obrazek: 2009_05_17_kon_ks_jow_2.jpg]
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Fajne fotki Janusz   Smile Na drugiej widac nawet 4 Galileusze  8)
Fajnie, ze ksiezyce Jowisza juz sa dobrze widoczne, niebawem rozpoczna sie ciekawe zjawiska zwiazane z nimi (wiecej w watku o Jowiszu)
KRZYSIEK .... !!!
(17.05.09, 10:08)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): Fajne fotki Janusz   Smile Na drugiej widac nawet 4 Galileusze  8)
Fajnie, ze ksiezyce Jowisza juz sa dobrze widoczne, niebawem rozpoczna sie ciekawe zjawiska zwiazane z nimi (wiecej w watku o Jowiszu)

Żeby nie było wątpliwości, że widoczne są cztery księżyce Jowisza - pełny zrzut okolic Jowisza.
Nie chcialo mi się ustawiać paralaktyka, dlatego troszkę poruszone zdjęcie.

[Obrazek: 2009_05_17_kon_ks_jow_3.jpg]

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
piękne zdjęcia Smile
w Białymstoku niestety chmury i nic nie wiadć. miałam nadzieję, że też uda mi się sfotografować tę koniunkcję, ale pogoda nie sprzyja.

pozdrawiam!
27 maja mielismy bliska koniunkcje Neptuna z Jowiszem 0°23', hmm.. nikt nie przypomnial a ja przyznam, ze przegapilem  :-\
Neptun znajduje sie nadal blisko tarczy Jowisza, mamy weekend wiec dla nocnych markow polecam odszukanie tej najdalszej planety naszego U.S.
Jowisz wschodzi juz o 01:15 troszke ponad godzine pozniej jest juz prawie 10° ponad horyzontem, warto sprobowac  Wink tym bardziej, ze Sloneczko jest juz na tyle daleko zeby to zlapac.

[Obrazek: 09-05-27_Jowisz-Neptun.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Czemu wszyscy ucichli? Studiuje powoli temat koniunkcji, czytam, czytam i wyczytałam: "Jutro rano można spróbować obejrzeć na wschodzie Marsa, Wenuske i Księżyc dość blisko siebie" oraz: "Pojutrze będzie podobna sytuacja, natomiast Księżyc zbliży się do Plejad" wypowiedź z dnia 18 czerwca z sąsiedniego forum Tongue
Wiola/Islandia 2010

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości