Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Flary Irydium - rok 2009
2 wczorajsze w Bliźniętach (obie -5.4 mag).
To jeszcze nie to ale może kiedyś.
98
[Obrazek: th__DSC3506copy.jpg]
81
[Obrazek: th__DSC3508copy.jpg]
A to moje zdjęcie flarki o jasności -3 mag. Zdjęcie sprzed 2 miesięcy Wink ;D

[Obrazek: flarairidium.png]
Witam, to mój pierwszy post na tym forum Smile
Dzisiaj przeczytałam na stronie calsky, iż ma wystąpić flara o godzinie 22:42, w perseuszu. Wyszłam więc z domu nieco wcześniej i przy okazji zaobserwowałam 3 meteory (nie mam pojęcia, jak określić jasność). Już miałam się zbierać (22:45), gdy zobaczyłam błysk właśnie między perseuszem a kasjopeja. Czy godziny podane na stronie www.calsky.com są bardzo precyzyjne? Bo dwa inne "meteory" wystąpiły w tej samej okolicy, tyle, że przed 22:40. Nie jestem do końca pewna, czy widzialam 4 meteory, a jeśli nie, to ktora była ta flara. Najdłużej było widać tego ostatniego (nieco ponad sekundę...)
Meteor jest bardzo szybki, zazwyczaj nie trwa dłużej niż sekundę.
Flara Iridium natomiast - jasność rośnie stopniowo przez kilka-kilkanaście sekund do błysku (który jest właśnie flarą) i potem znów przez podobny czas gaśnie.

Podane dane nigdy nie są precyzyjne - pomiar jest obarczony błędem pomiaru. Trzeba być gotowym na to, że satelita może się pojawić nieco wcześniej lub później.
no cóż, czyli widziałam 4 meteory Smile i tak nieźle, bo zeszłej nocy w ciągu 4 godzin widziałam również 4 (częściowe zachmurzenie). Ale nie poddaję się.
Pojawiła się kolejna wątpliwość - dzisiejsza flara miała mieć jasność -3mag, czy w ogóle możliwe było dostrzeżenie jej gołym okiem? Jutro ma być -2,5mag (czyli jaśniejsza?)
(16.08.09, 22:37)dariamkl link napisał(a): no cóż, czyli widziałam 4 meteory Smile i tak nieźle, bo zeszłej nocy w ciągu 4 godzin widziałam również 4 (częściowe zachmurzenie). Ale nie poddaję się.
Pojawiła się kolejna wątpliwość - dzisiejsza flara miała mieć jasność -3mag, czy w ogóle możliwe było dostrzeżenie jej gołym okiem? Jutro ma być -2,5mag (czyli jaśniejsza?)

Człowiek widzi gwiazdy do około +6 mag (bywa, że więcej, bywa, że mniej - zależnie od obserwatora i miejsca obserwacji). Obiekty o jasności -2,5 mag są już bardzo jasne - blisko dwa i pół tysiąca razy jaśniejsze od gwiazd 6 wielkości. Im niższa jest ta wartość, tym obiekt jaśniejszy.
dziękuję bardzo za wyjaśnienie Smile
czyli za 3 dni bardzo jasna flara irydium  -6.8mag - oby nie było chmur..
Witam jestem początkujący.Mam pytanie dotyczace Flary Iridium.Wszedłem na strone dzieki ktorej wiem kiedy bedzie przelatywac nad moim miastem.Wszystko rozumiem ale mam problem z jedna rzecza.

Azimuth= 68.7° ENE

W którym kierunku mam patrzec???Nie rozumiem tych oznaczen ENE ,NE.Z góry dzieki za pomoc Smile
(17.08.09, 11:34)krisss91 link napisał(a): Witam jestem początkujący.Mam pytanie dotyczace Flary Iridium.Wszedłem na strone dzieki ktorej wiem kiedy bedzie przelatywac nad moim miastem.Wszystko rozumiem ale mam problem z jedna rzecza.

Azimuth= 68.7° ENE

W którym kierunku mam patrzec???Nie rozumiem tych oznaczen ENE ,NE.Z góry dzieki za pomoc Smile

ENE to między E a NE czyli między wschodem a północnym wschodem.

Północny kierunek to 0° więc jeśli masz kompas to może być pomocny.

[Obrazek: roza.gif]

PS. Taka mała uwaga, lepiej w CalSky wygenerować mapki i od razu widać w jakim miejscu nastąpi błysk i w którym kierunku satelita będzie leciała.
Adam Hurcewicz Newton Uniwresał 150/900 lorneta 20x80 - uszkodzona :'( aparat cyfrowy Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m http://adamhurcewicz.wordpress.com
Dzieki bardzoSmile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości