Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taśma i Ruch lokalny czyli 262 i 455
Ciekawa sprawa z tymi odcinkami.

Jeśli udało mi się poprawnie dojść, to wygląda to następująco:
Najpierw nakręcono (w roku 1983) odcinek p.t. "Taśma" a następnie 5 -6 lat później, w roku 1988 (lub na początku 1989) odcinek z identycznym scenariuszem i felietonami jak odc. 262 - (czyli 047) Taśma.

Dość ciekawe...
Odpowiedz
Bardzo ciekawe i pouczające. Pokazuje, że duch w narodzie nie ginął na przestrzeni dziejów  Smile Ponowna sprzedaż tego samego produktu, w sytuacji kiedy pierwszy leżał już na półce u klienta to potwierdzenie prawa Parkinsona odnośnie wielkich, niekontrolowanych molochów, takich jak TVP. To tak tytułem żartu, a bardziej serio, dzięki takiemu przypadkowi mamy okazję podejrzeć pracę Kurka i Kamińskiego niejako od kuchni - operacja na tym samym scenariuszu pozwala zaobserwować zakres manewru prowadzących, miejsce na improwizację i inwencję, rzadko obecną w dzisiejszym świecie teleprompterów i emocjonalnych dialogów zapisanych tydzień wcześniej przez scenarzystów. Szkoda, że to nie odcinek 'w pełni premierowy' (tych wiele już nie będzie), ale może to i lepiej (patrz uwagi powyżej).

OT. ponad połowa Sond w 1989 roku to powtórki i (prawdpodobnie dwa) remaki. czy to mógł być symptom kryzysu jaki przechodził ten program?
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Do offtopa - tego pewnie się już nie dowiemy. Niewykluczone że w TV, po zmianach ustrojowych w naszym kraju, zaczęto liczyć kasę i  ktoś doszedł do wniosku że redakcja Sondy robi za drogi program? 
Codziennie o 18:30 nie tylko oglądam ale i nagrywam Sondę.
Odpowiedz
Kryzys jesli można tak to nazwać zaczął sie w SONDZIE chyba wscześniej.
Od 1988 granice się lekko otworzyły wieć chłopaki zaczeli tworzyć programy na zasadzie reportażu.
Jedny się to podobało innym nie (mnie średnio).
No cóż zmiany zmiany.
Co było by dalej tego się już nie dowiemy.
Odpowiedz
(06.03.12, 13:48)Radek68 link napisał(a):Jeśli TVP się nie pomyli i faktycznie dziś nada odcinek p.t. "Taśma" to osoby, które widziały odcinek "Ruch lokalny" (nadany w TVP Historia 6 września 2011 i 21 lutego 2012 roku) nakręcony w 1989 roku zobaczą dziś... taki sam odcinek, ale z roku 1983!
Ciekawa sprawa z tymi odcinkami - naprawdę różnią się tylko w szczegółach, w końcu dzieli je ponad 5 lat.

Faktycznie różnice są bardzo niewielkie, należy więc zadać pytanie: dlaczego zrealizowano program różniący się tylko w szczegółach i nie wnoszący nic nowego? Z chwilowego braku pomysłów? A może za nowy program autorzy dostawali premie a za powtórki nie? Tego już się pewnie nie dowiemy. Pozostaje nam tylko zabawa w odnajdywanie szczegółów różniących oba odcinki.
Odpowiedz
(07.03.12, 08:24)Jagos65 link napisał(a):Faktycznie różnice są bardzo niewielkie, należy więc zadać pytanie: dlaczego zrealizowano program różniący się tylko w szczegółach i nie wnoszący nic nowego? Z chwilowego braku pomysłów? A może za nowy program autorzy dostawali premie a za powtórki nie? Tego już się pewnie nie dowiemy. Pozostaje nam tylko zabawa w odnajdywanie szczegółów różniących oba odcinki.

Pytanie które mi się nasuwa jest takie -- czy rzeczywiście kręcono drugą wersję 5 lat później? A może było tak, że mieli różne pomysły na odcinek, nakręcili sporo materiału w różnych wersjach  i program zrobili w dwóch wariantach (bo trochę różnic jednak jest - ubrania, teksty, detale w scenografii itp). Trzebaby porównać ich samych -- 5 lat to jednak sporo :-)
Odpowiedz
Nie ma żadnych wątpliwości, że odcinki były realizowane w odstępie tych pięciu lat.
Zresztą pisaliśmy już o tych odcinkach jakiś czas temu: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,13905.0.html
Odpowiedz
(07.03.12, 20:37)tom ash link napisał(a):Nie ma żadnych wątpliwości, że odcinki były realizowane w odstępie tych pięciu lat.
Zresztą pisaliśmy już o tych odcinkach jakiś czas temu: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,13905.0.html

Sugerujesz, że mija pięć lat, podejmują tą samą tematykę i kręcą bardzo podobny odcinek? Nie mają pomysłów na nową scenografię, inne dialogi,
inne wstawki filmowe, ba, powtarzają nawet te same zachowania na planie?  Trochę nie chce mi się w to wierzyć.
Ale aż  z ciekawości się przyjrzę tym odcinkom dokładnie, jak tylko  znajdę  dłuższą chwilę.
Odpowiedz
Magiczne słowo: scenariusz.
Odpowiedz
Wystarczy porównać autorów. Poniżej - dwa ujęcia z Taśmy z 83 i dwa z Ruchu lokalnego z 89:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości