Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus 29.12.08 - dwiema technikami
Mam SkyGlowa od około pół roku, ale niestety nie miałem żadnej styczności z fotografia przy użyciu tego filtra. W ogóle mam baaardzo niewiele z foto wspólnego. Jestem zatwardziałym "wizualowcem" Smile

Przy okazji powiem coś na temat SkyGlowa i #58, którego tu użyłem.
Sam SkyGlow w moim odczuciu wzmacnia podstawowe barwy: czerwony, zielony, niebieski, żółty. Jest to widoczne nawet poprzez przyłożenie filtra do oka i popatrzenia na świat. Np: Drzewa są tak zielone, że aż nienaturalnie to wygląda Wink
Jednak każdy kij ma dwa końce. Równo z uwydatnianiem barw na planetach SkyGlow uwydatnia tez aberrację atmosferyczną. Zatem oprócz szczegółów widocznych na planetach widać też bardziej kolorki u dołu i góry tarczy :/
Jednak kolega z sąsiedniego forum, który również zachwala ten filtr, używa go w ED80 i takowej aberracji nie obserwuje.

Natomiast zielony filtr #58 to typowy planetarny filterek, nadający obserwowanym obiektom głęboki, ale jasny, zielony kolor. Jak opisuje producent na stronie, jak i dołączonej ulotce filtr pomaga w teleskopach o aperturze 8'' i większej przy obserwacjach Jowisza podnosząc kontrast jego powierzchni. Ponadto uwydatnia pasy chmur na saturniańskich biegunach. Mocno podwyższa kontrast czap polarnych na Marsie i tworów atmosferycznych Wenus.

Pewnie nie przecieram jakichś szlaków, bo nie jedna osoba kombinowała z połączeniami filtrów. Zielony + SkyGlow powoduje, że podnosi się znacząco kontrast pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi tworami na planetach, a SkyGlow to jeszcze bardziej uwydatnia.
Natomiast w połączeniu najpierw SkyGlow a potem zielony, uwydatnione zostają najpierw miejsca o małym kontraście, a zielony wycina jakby resztę barw i wyłapuje to, co stanowi kontrast.
Przy takich połączeniach nie ma bata, żeby nie zobaczyć Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu, nawet przy seeingu 7/10.

Natomiast jak to się sprawuje w fotografii? Nie mam pojęcia Smile
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości