Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maska Bahtinova
Od momentu kiedy Qbanos dał linka dotyczącego tej maski, gdzieś na AM, czułem coś w kościach, że może wreszcie pokazał się pomysł na problemy z ostrością w astrofoto.
Żeby być pewnym że to działa, postanowiłem poeksperymentować Wink
Korzystając ze wzoru ze strony http://www.focus-mask.com/Free_Templates.html, postanowiłem zrobić swoją własną maskę. Akurat jest tam wzór na obiektyw 66mm, co prawda nie konkretnie pod mój refraktor WO, ale łatwiejszy do ręcznego wycięcia, niż ten wygenerowany przez stronkę http://astrojargon.net/MaskGenerator.asp...eSupport=1.
Czego użyłem? Podstawą jest naklejka, na której wydrukowałem wzór, użyty przeze mnie już dwukrotnie. Pierwszy raz do wycięcia maski w kartonie modelarskim i drugi raz do wycięcia maski tymczasowej, która będzie musiała przez jakiś czas pracować sobie z teleskopem.
Jak to wyglądało? Proszę bardzo:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_43_41.jpg] 

Na zdjęciu widzimy od lewej, wydrukowany na naklejce wzór maski, maska testowa wycięta w kartonie modelarskim, cyrkiel który użyłem do wycentrowania naklejki przy naklejaniu, poniżej zakrętka od jakiegoś kremu (pasowała średnica  ), nożyk do tapet i nożyczki.
Zakrętka zastała poddana szorowaniu, aż do momentu usunięcia wszystkiego co tłuste, a następnie z pomocą cyrkla, nakleiłem wzór maski:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_44_04.jpg]

Nożyk do tapet i metalowa linijka w ruch:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_44_22.jpg]

Jak już się uporamy z wszystkimi otworami, możemy ściągnąć naklejkę:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_44_44.jpg]

Dodajemy odpowiedniej grubości elastyczne podkładki, żeby równo i ściśle maska przylegała do teleskopu:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_45_05.jpg]

I nasz "potworek" jest gotów do akcji

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_45_27.jpg]

Oczywiście pogoda "dopisała", wobec czego miałem marne niebo, zasnute gęstym cyrrusem.
Poniżej dwa animowane gify, z testów. Jeden pokazujący pracę maski i drugi pokazujący gwiazdę przed, w, i za ostrością.
Do testów użyłem gwiazdy Gamma Cas o jasności 2.47m.

Animacja z maską:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_45_59.gif]

Animacja już bez maski:

[Obrazek: 4103_16_02_09_4_46_28.gif]

Zaznaczam, że to "przed" i "za" ostrością, to było zaledwie 1/8 obrotu microfocusera w moim WO 66 Apo.
Reasumując:
Wycięcie maski - 2.5 godziny (trzeba strasznie uważać na maskę i na palce Wink )
Ustawianie ostrości - góra 2 minuty (ustawiałem dopiero dwa razy i tyle mi to zajęło), ale myślę że spokojnie można zejść do 1 minuty.
Jeśli mamy wyciąg ze skalą, jak w przypadku WO, to wcześniej ustawiamy szybko w okolicach punktu ostrości, a potem robimy tylko kilka klatek żeby trafić w punkt.
Na pewno z maską, mamy pewność że to jest ten właściwy punkt ostrości, a mając już praktykę, wiemy w którą stronę kręcić wyciągiem, jeśli "ruchomy spajk" jest powyżej lub poniżej naszego IKSA.
Osobiście uważam, że ta maska jest rewelacyjnym patentem do astrofotografii i każdy kto chcę mieć idealnie ustawioną ostrość, powinien postarać się o swoją własną maskę.
Warto jeszcze zrobić testy, na wpływ seeingu (lub jego brak) przy korzystaniu z maski, choć osobiście popieram teze, że seeing nie ma żadnego wpływu, przynajmniej do ogniskowych rzędu 1000mm. Powyżej, myślę że może już jakiś wpływ mieć, ale to trzeba przetestować, bo mogę być w błędzie.
Co do materiałów na maskę to oprócz kartonu modelarskiego, wszelkiej maści zakrętek z tworzyw sztucznych, przyszły mi do głowy:
gruba folia aluminiowa, prześwietlone klisze RTG, lub np plastikowe okładki.

Pozdrawiam
Piotrek

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości