Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mocowanie i podparcie lustra głównego
Witam, mam lustro 200mm na szkiełku 19mm (!) Z tego wzgledu że to "naleśnik" wydaje mi się, że najlepiej podeprzeć w 9 punktach. Wyliczyłem punkty podparcia i naniosłem na podstawę, ale zastanawiam się w ilu punktach umieścić śruby mocujące lustro - 3 wystarczą? Nastepne pytanie - w numerach URANII z których korzystałem do obliczeń nie było mowy ile powinno być docisków i w których miejscach bo wydaje mi się, że dociski ( śruby mocujące lustro) też dają naprężenia.
Tu przedstawiam rysunki i wyliczenia:

[Obrazek: podporylg1.jpg]

[Obrazek: podporylg2.jpg]

I ostatnie - co dać jako punkty podparcia - mam trzy materiały do wyboru:
1. uszczelki do instalacji gazowych - podobne do twardych sprasowanych z tekstolitu do instalacji wodnych ale pokryte dodatkową warstwą gumy dla lepszego uszczelnienia.
2. uszczeliki do "grzybków" do zaworów wodociągowych - około 3mm gr. bardzo twarda guma
3. mój faworyt - nowej generacji syntetyczny korek do wina - nieco twardszy i trwalszy od naturalnego korka - 3mm plasterek posiada małą i ograniczoną sprężystość podobnie jak twarda guma-uszczelka do grzybka zaworowego więc osiągnie maksymalną twardość prawie natychmiast po delikatnym dokręceniu lustra.
Ze skóry rezygnuję - nie mam wystarczającej grubości a nie chcę ciąć moich grubych pasków do spodni Smile
Czy ktos ma doswiadczenie z jakimiś materiałami na podparcia i w mocowaniu luster?
Proszę o porady.
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Witam,

płyta 19 mm grubości przy średnicy 200 mm jest trochę cienka, choć w ostateczności wystarczą 3 punkty podparcia.
  Prościej niż na 9 punktach jest wykonanie oprawy na 6 punktach.
Jak znajdę jakieś rysunki lub zdjęcia, to zamieszczę (w Oddziale PTMA mamy takie oprawy, więc może zdjęcia znajdę)

Hermes
Odpowiedz
Dzięki za informacje.
Wzór na 6 podparć też mam

[Obrazek: tm9-5.jpg]
[Obrazek: tm9-8.jpg]

ale wydawało mi się, że 9podparć pozwoli równomiernie rozożyć naprężenia.  W sumie samo lustro jest dość lekkie i 9 plasterkwó podpierających utrzuma je na miejscu - nie będzie się ześlizgiwać przy pracy pod ostrym kontem. Bardziej jestem ciekaw, czy 3 śruby wystarczą i czy wybrałem optymalne miejsce na nie? No i czy materiał na podparcia może być któryś z wymienionych?
Pozdrawiam
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Witam,

Załączam dwa zdjęcia przedstawiąjace zwierciadło i oprawę do teleskopu Newtona 350mm (teleskop Oddziału PTMA w Warszawie). W zasadzie "wszystko widać jak na dłoni", dodam jednak kilka informacji:

[Obrazek: 35_05_09_09_9_13_23.jpg]
Zwierciadło 350mm  ma grubość ponad 40mm i waży ponad 10 kilogramów !!  Dlatego oprawa jest bardzo solidna - wykonana z co najmniej 5mm blachy żelaznej. Zamocowanie zwierciadła jest na tyle stabilne, że nie są potrzebne częste justowania - w zasadzie przez lata nie zachodzi taka potrzeba.

[Obrazek: 35_05_09_09_9_15_56.jpg]
Zwierciadło jest podparte na 6 punktach - na 3 ruchomych dźwigniach. Od dołu (i z boku) spoczywa na podkładkach ze skóry.

Moje zwierciadło do teleskopu 250mm  ma tylko 3 punkty podparcia, ale przy tej średnicy jest także grube - ok. 33mm. Jako ciekawostkę dodam, że zwierciadło do budowanego (niestety od wielu lat...) teleskopu 500mm  wykonane jest z płyty o grubości 60mm, a podparte na 18 punktach !!  Zdjęcie tej oprawy było zamieszczone wiele lat temu w "Uranii"; być może umieściłem je "gdzieś" w internecie.

Hermes
Odpowiedz
Witam, dzięki za info.
Piękne lustro i piękne mocowanko Smile
Faktycznie, grubość lustra zapewnia sztywność i podparcie można realizowac na mniejszej ilości podparć tylko krążki mają większą powierzchnię. Jednak, tak jak w 500etce przy wiekszym lustrze gędtość szkła już tak nie zapewnia sztywnosci i podparcie musi być bardziej rozmieszczone. Tak więc dla pewności zostanę przy 9 punktach. Widzę, że lusytro na skórkach - dobrze izoluje od metalu i zapewnia trwałe podparcie - ja zastosuje chyba jednak podkładki hydrauliczne do gazu - tekstolit gumowany. Podstawę zrobiłem ze sklejki więc te podkładki zapewnią twardsze podparcie na włóknach drewna niż skóra czy guma.
Dzięki za rady.
Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz
6 punktow podparcia to zbyt malo moim zdaniem 10 to minimum
(kwadrat wpisany w sześciokąt)
Odpowiedz
Witam,

(28.11.09, 01:37)zwierzak_grubas link napisał(a): 6 punktow podparcia to zbyt malo moim zdaniem 10 to minimum
(kwadrat wpisany w sześciokąt)

tych 6 punktów dotyczy jakiego  zwierciadła ?? - bo wyżej jest mowa o kilku zwierciadłach z tą ilością podparć.
  Pisząc "10 to minimum" autor tej informacji widocznie nie zna zasad budowy teleskopu (ściślej - wyznaczania ilości punktów podparć, bowiem takiej ilości - 10 punktów - nie można zastosować !!)

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości