Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prof. Fikus o programach popularnonaukowych (o Sondzie też)
W dzisiejszej Wyborczej artykuł pani profesor Magdaleny Fikus (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN) na temat szeroko pojętej relacji telewizja - naukowiec. Rzecz ciekawa, i z pewnością wpisująca się w nasze opinie na temat programów popularnonaukowych, a co więcej, jest również o naszej ulubionej audycji na "S":

Cytat:Ale rzadko, choć jednak, zdarzają się cuda. Ktoś gdzieś wysoko uzna, że nauka to MISJA. I wtedy pojawia się nadzieja na audycje cykliczną. Taka była "Sonda", pamiętamy ją wszyscy, ale podobno oglądana dziś nie robi wrażenia.

Kolejny raz spotykam się z opinią, że dzisiejsza recepcja Sondy nie wzbudza zachwytów. I chociaż sam jestem sondowym fanatykiem, to może jest coś na rzeczy, że czasy się zmieniły i program, który kiedyś gromadził przed odbiornikami 8-9 milionów jest dziś wybitnie  niszowy?

Całość znaleźć można pod adresem: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1...osci_.html
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Od dluzszego czasu nieogladam w tvp programow popularnonaukowych wlasnie dlatego ze sa nieciekawe (brak obiektywizmu) odnosze od dluzszego czasu wrazenie ze tfu-rcom przez duze F takich programow zalezy chyba na zubozeniu intelektualnym widza ktory to oglada i ukierunkowaniu go na scisle okreslone tory na ktorych zalezy jakims grupom stojacym w naszym kraju nad tym wszystkim co nazywa sie dzisiaj nauka i propagowaniu jej w szerszym kregu odbiorcow. To dziwne co sie wyrabia w naszej TVP ? . dlaczego zgadza sie na to srodowisko naukowe tego niewiem !. Pozdrawiam

SONDA RULEZZZ!!
Odpowiedz
P.s  Sonda robi nadal wrazenie i to duze , syn mojego sasiada ktory aktualnie uczeszca do gimnazjum i nigdy niwidzial zadnego z odcinkow po obejrzeniu kilku programow z moich zbiorow pozyczyl odemnie wszystkie czesci dostepne w necie i obejrzal juz wieksza czesc ! z tego - co ciekawe w jego klasie w gimnazjum kopie odcinkow rozchodza sie jak cieple buleczki - czego trudno bylo by sie spodziewac po uczniach dzisiejszego gimnazjum a jednak !. Dlatego twierdzenia ze program tego typu jest nieciekawy i nierobi wrazenia jest bynajmniej nieprawdziwe !!.
Odpowiedz
Mój czteroletni syn obejrzał już kilka odcinków z wielkim zaciekawieniem, od początku do końca! To i czytane opinie na forach utwierdzają mnie w przekonaniu, że Sonda była i nadal JEST interesująca zarówno dla najmłodszych jak i starszych i sporo starszych Odbiorców!
"...podobno oglądana dziś nie robi wrażenia" - moim zdaniem BZDURA!!! Chciałbym wiedzieć co robi zatem wrażenie...
Odpowiedz
Dzisiaj na widzach robią wrażenie gwiazdy śpiewające na lodzie o tym jaki mają talent. Poziom programów telewizyjnych musi być taki, żeby była to łatwostrawna i atrakcyjna papka, która przyciągnie przed ekrany rzesze potencjalnych reklamobiorców. Telewizja publiczna niestety nieudolnie próbuje gonić TV komercyjne, a efekty znamy wszyscy. Nawet Discovery, które w założeniu miało propagowac naukę, zaczyna serwować taką papkę. Pamiętam programy Discovery sprzed 10 lat, jak była dostępna tylko anglojęzyczna i mogę spokojnie stwierdzić że wszystko zaczyna równać w dół. Teraz liczy się wyłącznie oglądalność, a nie treść przekazywana w programie. Ostatnią stacją, która jeszcze coś próbuje robić jest DaVinci. Kanał dedykowany młodym widzom, który w przystępny sposób stara się przekazywać wiedzę o otaczającym świecie.
Codziennie o 18:30 nie tylko oglądam ale i nagrywam Sondę.
Odpowiedz
Albo jakiś głupek (lub grupka) co to umią sie porządnie wygiać patrz snake Smile Z ciekawości kiedyś rzuciłem wąłsnie oko na to co pokazywali i tenże Pan ? wysępował (a niech sie wygina) ale żeby to pokazywać jako nie wiadomo co? O zgoraza po drugiej stonie sidziałą "grupa fachofców" co go oceniała.

Po 1min oglądania musiałem to OFF bo czułem ze dostanę zwarcia i sie zwalę na podłogę w przypływie konwulsji Smile
Odpowiedz
W zeszlym tygodniu bodajrze w srode obejrzalem program red.Niedzickiego laboratorium 21 wieku . Jednak z calym szacunkiem musze stwierdzic ze do programow ktore realizowal kiedys bardzo duzo mu brakowalo - to chyba ostatnie tchnienie red. Niedzickiego i programow tego typu w naszej TVP. Program byl malo zrozumialy rozmowa z naukowcami niekleila sie wcale ale to wcale,niebardzo bylo wiadomo o co w tym wszystkim chodzi i do czego to ma sluzyc.Program wydawaloby sie robiony na sile i pozbawiony jakiegokolwiek entuzjazmu ze strony prowadzacego. Program byl o cieczach magnetycznych i materialach magnetokompozytowych. Dajmy na to pokazywali opilki metalu wzucone do sloika szklanego i malo rozgarnieta pani traktowala to wszystko magnesem i zusmiechem na ustach opowiadala jak to fajnie sie uklada i nic pozatym potem krotki felieton zrobiony w PAN i dalej te same glupoty z opilkami. Najciekawsze w tym wszystkim bylo kilka konkretnych informacji i felieton o zastosowaniu efektu gigantycznego magnetooporu i zastosowanie tego zjawiska w komputerowych twardych dyskach!. Swoja droga ciekawe czy ten program tez zejdzie wkrotce z anteny czas emisjii byl niezbyt ciekawy bo byla to godzina 12:20 w tym czasie wiekszosc osob ktore by to moglo zainteresowac sa w pracy lub w szkole - jaki to ma sens ?!. Pana Niedzickiego napewno stac jest na cos wiecej.Po obejrzeniu tego programu odnioslem wrazenie ze mu sie juz albo niechce tego robic albo ktos mu narzuca co i jak ma pokazywac !.

SONDA RULEZZZ !

Pozdrawiam !     

Zgadzając się co do treści wypowiedzi jednocześnie proszę Cię o używanie na naszym forum  znaków diakrytycznych oraz akapitów, gdyż taki tekst się dużo łatwiej czyta.
Pozdrawiam - Radek68
Odpowiedz
Wrażenie robią przede wszystkim te odcinki Sondy, które są nie o konkretnych technologiach (mogły się zestarzeć), lecz o prawach przyrody (wieczne).

Gdy po raz pierwszy znaleźliśmy Sondę w internecie, puściliśmy ją sobie z kolegami - młodymi fizykami - w instytucie. Wszyscy byli zachwyceni. To był odcinek o niskich temperaturach: kruszenie gumy młotkiem z rtęci.

Wiecie co, byłoby dobrze stworzyć taki katalog odcinków absolutnie ponadczasowych, do których nie można się nijak doczepić. Taki katalog byłby argumentem dla telewizji: Popatrzcie, możecie zrobić powtórki tych i tych odcinków (mamy nawet ich numery w waszym archiwum!), bo na pewno nie będą przestarzałe.

Nie wszystkie odcinki pamiętam - i nie wszystkie właściwie obejrzałam - ale moje propozycje to:
- ten o niskich temperaturach
- ten o laserach (w laserach wiele nowego, ale to co pokazywali - nie zestarzało się)
Odpowiedz
Dużo jest odcinków wbrew pozorom całkiem aktualnych (no bardzo mało nie aktualnych) np Kodeks kosmosu, Gwiezdny Puls (to tak z fizyki) tu aż tak wiele się nie zmieniło - na razie.
Odpowiedz
Akurat kodeks kosmosu był trochę nudnawy. Siedzieli w studiu wśród firanek naśladujących krzywiznę czasoprzestrzeni i coś tam sobie gadali. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości