Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSy z miasta!! (czyli szkice balkonowe)
Witajcie!
W tym wątku będę prezentował szkice DSów (i nie tylko) widzianych z miasta! Mam nadzieję, że moje szkice pozwolą nowym użytkownikom (i nie tylko nowym) zorientować się jak wyglądają DSy widziane z balkonu przy wszędobylskim zanieczyszczeniu światłem przez teleskop o średnicy 127mm i ogniskowej 1250mm. Mam na myśli skupienie się na tym co będzie widać z balkonu w mieście oraz niestety czego widać nie będzie. Porównujcie proszę moje szkice ze szkicami wykonanymi pod ciemnym niebem, to różnica od razu rzuci się w oczy Wink

Troszkę o warunkach: Mimo, że mieszkam niedaleko centrum Wrocławia, to nie narzekam na warunki. Mogło być gorzej. Dzięki temu, że niemal ze wszystkich stron otaczają mnie bloki, gołym okiem z balkonu - w dobrą noc sięgam gwiazd około 5 mag w zenicie. Tak więc widać ode mnie np. wszystkie główne gwiazdy tworzące Lutnię. Jak na miejskie warunki jest więc całkiem nieźle.

Jednocześnie proszę o wyrozumiałość - to moje pierwsze szkice. Powoli nabieram wprawy.
W ramkach opisane są najważniejsze informacje dotyczące szkicu: Obiekt, teleskop, powiększenie, pole widzenia okularu, użyty filtr i informacje o seeingu.

M13
[Obrazek: M13.jpg]

M29
[Obrazek: M29.jpg]

M39
[Obrazek: M39.jpg]

M27
[Obrazek: M27.jpg]

M57
[Obrazek: M57.jpg]

Cefeusz (część którejś gromady, niestety do dziś nie wiem której Wink )
[Obrazek: Cephei.jpg]

M31
[Obrazek: M31.jpg]

M15
[Obrazek: M15.jpg]

NGC 6885
[Obrazek: ngc 6885.jpg]

c.d.n Smile
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
I kolejne szkice sprzed ponad miesiąca (zapomniałem umieścić  :-\ )
Tym razem bez obróbki, czyli dla tygrysów Wink

M42
[Obrazek: m42.jpg]

"Chichotki"
[Obrazek: hichi.jpg]

c.d.n ofkors Smile
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Cześć
Ołówek jest nieśmiertelny Smile Gdyby ktoś pomyślał, że zaprzestałem szkicować DSy z miasta ołówkiem, to wcale nie przestałem Wink . Taki mały powrót do korzeni, po długiej wyprawie w świat pastelowy. Oczywiście nigdy nie zrezygnuję ze szkicowania ołówkiem.
Wczoraj miałem wyśmienitą pogodę, więc polazłem na balkon szkicować.
Oto kolejne szkice z serii "DSy z miasta"

M 81 / M82

[Obrazek: m81m82w.jpg]

Znana i lubiana para. Do wyciągnięcia nawet w mieście. Przy dobrych warunkach mogą ucieszyć oko. Obydwie galaktyki całkiem dobrze odcięte od tła. M 81 ładnie widoczna jako mgiełka z wyraźnie jaśniejszym jądrem - jak na moje oko to o połowę jaśniejszym od 'otoczki'. M 82 widoczna jako delikatne, ciemniejsze cygarko - w warunkach miejskich bez żadnych szczegółów w strukturze.
Wszelkie nierówności i 'kłaczki' są przypadkowych efektem z ołówka, fiszora, skanowania. Nie chcę zbyt ingerować w szkic poza opcjami rozmywania.

M97

[Obrazek: m97w.jpg]

Jak na razie mój balkonowy rekord. Mgiełka bez szału - ot taka szara, delikatna, ciemna kulka. W warunkach miejskich - bez żadnych szczegółów w strukturze. Bez filtra się nie obejdzie.

pozdrawiam
Odpowiedz
Cześć!
Oto kolejny szkic z serii DSy z miasta.
Tym razem jasna i oczywista gromada kulista M3 w Psach Gończych. Widoczna na wprost bez żadnego problemu nawet w warunkach miejskich jako okrągła mgiełka z pojaśnieniem w środku. W tych warunkach jednak nie można zaobserwować gwiazd, z których jest ubita Smile Na granicy zerkania majaczy jakiś leciutki granulacik w jej brzegach, ale jest to tylko widoczne zerkaniem. Łatwa do zlokalizowania ze względu na trzy dość jasne gwiazdy, które je otaczają i tworzą trójkąt.

[Obrazek: m3.jpg]

Do szkicu dołączyłem wzornik-porównywacz, który sam skleciłem. Służy on do regulacji kontrastu i jasności tak, aby każdy mógł zobaczyć ten szkic w ten sam sposób w jaki ja go widzę - co za tym idzie - obiekt będzie widoczny tak, jak ja go widziałem. Jest to wersja eksperymentalna i wymaga ode mnie podpatrzenia i porównania na wielu monitorach, więc w razie wtopy proszę mi wybaczyć Big Grin
Krateczki służą do regulacji kontrastu. Mają różnić się od siebie odcieniem w stopniu widocznym. Pierwszy kwadracik ma być niewidoczny, czyli zawierać taki sam odcień jak tło.
Poniżej, i po prawej, jest napis "GOOD". Jeżeli widzicie go odróżniającego się patrząc na wprost, to znaczy, że Wasza jasność jest podobna do mojej. Jeżeli obok, po lewej, dostrzegacie napis: "BAD! decrease brightness or move back 1 meter" - trzeba by było się do tego zastosować, czyli zmniejszyć jasność monitora tak, aby "GOOD" było widoczne a "BAD" było nie widoczne (bądź ledwo widoczne). Efekt można też uzyskać bez regulacji jasności - nie każdy chce przecież grzebać w ustawieniach z powodu moich szkiców Wink Odsuwając się około 1 metr od monitora uzyskamy bardzo podobny efekt. W przypadku monitorów LCD można też zajrzeć lekko od spodu. Napisy GOOD i BAD różnią się jednym tonem w podstawowej palecie czarny-szary-biały.
Te czynności sprawią, że będziecie widzieli mój szkic tak, jak ja, i obiekt naszkicowany będzie u Was widoczny bardzo podobnie, jak u mnie na monitorze, na szkicu, i w okularze.

pozdrawiam
Odpowiedz
Fajny szkic wimmer  Smile

Mam pytanie - ten obiekt po lewej, na dole to siakiś mały DSik?
Odpowiedz
Nie. To rozmazana gwiazdeczka. Ciut za bardzo mi się rozciągnęła Smile
...ale już poprawiłem.
Odpowiedz
Nie mam żadnych szkiców (jakoś mi to nie idzie), za to mogę powiedzieć, że przy dobrej pogodzie udało mi się zobaczyć z miasta triplet lwa. Niestety tylko metodą "przewracania oczami" (czyli tak, żeby światło padało na pręciki). Przy okazji całkiem przypadkowo pomiędzy dwie m-ki wleciał mi na chwilę samolot Smile Całkiem fajne przeżycie Smile szczególnie jak się ktoś wpatruje i ma skupioną uwagę.
Synta 8''
Odpowiedz
Warto dorzucić jeszcze M34 - gromadę otwartą w Perseuszu

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości