Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycie Wenus
Witam!

Mam pytanie do kolegów z oddziału Warszawskiego odnosnie zbliżąjacego się wspaniałego zjawiska. Czy można będzie swobodnie obserwować zakrycie 2 planety z dachu CAMK-u, mam tu na myśli pytanie: czy nie dojdzie do innego, absolutnie nie porządanego zakrycia z strony budynków lub drzew ??? ???. Oby nie!!!

I czy bedę mógł się wprosić na dach z moją synta 8"  ;D ?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Christian Goltz.
Odpowiedz
Witam,

oto moje odpowiedzi:

ad. 1.  Mam nadzieję, że uda sie to zobaczyć z dachu CAMKu, choć okoliczności są wyjatkowo niesprzyjające. W momencie zjawiska azymut Wenus = 218 st, wysokość = zaledwie 5.5 st !! ???
  Po zachodnie stronie mamy budynek mieszkalny, po południowo-zachodniej - drzewa. Sad  W najbliższy poniedziałek zrobimy "wizję lokalną". Niezależnie od niej, ja spróbuję - na podstawie swoich obserwacji z CAMKu, znaleźć jakieś "takie", które kiedyś robiliśmy przy podobnym położeniu.
  ad. 2.  Myślę, że z przyjechaniem z "Syntą" nie będzie problemu - ale trzeba będzie być na miejscu nie później, niż o 16:30 (lepiej wcześniej). Big Grin

Dodam, że nasz Oddział PTMA planuje pokaz publiczny - za pomocą kamery CCD - dla uczestników odczytu w CAMKu. :o Big Grin
  Zjawisko zachodzi ok. 17:20 - czyli 20 minut po planowanym terminie rozpoczęcia kolejnego odczytu astronomicznego. Jest więc pomysł, aby przesunąć rozpoczęcie odczytu o 30 minut, a na tarasie ustawić rzutnik i pokazywać zjawisko na ekranie.
  Właśnie na dachu będą nasze instrumenty - zarówno do realizacji pokazu, jak i do obserwacji "własnych" obserwatorów PTMA.  Ja pewnie wykorzystam swój TN -250.

Hermes
Odpowiedz
Witam,

jest nieźle !!  Big Grin Big Grin

Na podstawie Google'a  i po przejrzeniu swoich zdjęć mogę powiedzieć, że budynek nie będzie przeszkadzał, bowiem zajmuje horyzont w azymucie 238 - 274 stopnie.

Zatem zakrycie nastąpi ok. 20 stopni na lewo od budynku:

[Obrazek: camk-budynek1.jpg]

- gdzieś w miejscu widocznego z lewej strony zdjęcia niewysokiego masztu z przekaźnikiem radiowym.
  Można będzie znaleźć dogodne miejsce, aby nic zasłaniało w momencie zakrycia Wenus. Jeśli chodzi o wysokość Wenus nad horyzontem - również nie powinno być problemu (chyba, że jakieś drzewa ostatnio urosły - powyższe zdjęcie wykonałem w marcu 2006 roku podczas zaćmienia Słońca...)

Zdjęcie będzie udostępnione przez ok. 10 dni, potem je usunę.

Hermes
Odpowiedz
Dziękuje za odpowiedź  Smile

To świetnie że będzie można obserwować to wspaniałe zjawisko z naszego dachu ;D. Nawet nie wiem gdzie bym się podział, skąd bym mógł je zobaczyć w innym wypadku ???. 
Świetny pomysł z tym pokazem publicznym. Pamietam majowe zakrycie 31 leo (4,4 mag). Nawet sporo osób było wtedy na pokazie, pokazywał Pan to zjawisko za pomocą CCD, wywarło to bardzo duże wrażenie na uczestnikach pokazu. Gdyby przesunąć odczyt, zakrycie obejrzało by mnóstwo osób :o.
Przyjadę wczesniej niż 16.30, myślę że będę ok. 16.00. Mogę zawsze w czymś pomóc(rozstawić sprzęt czy rzutnik). Oczywiście mogę być też wczesniej Smile.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości