Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie tylko Sonda!
Posucha na forum, bo tak to jest że temat został opracowany i nie wiele zostało do powiedzenia.

W związku z tym rzucam hasło: Sonda wyznaczyła wzór i kurs - kto nim podąża?

O co chodzi? Wiemy to wszyscy - Sonda była niepowtarzalna, ten zestaw ludzi już nigdy dla nas nie zagra i koniec. Ale gatunek ludzki nie umarł i choć homo sapiens sapiens w telewizji to biały kruk, to przecież chyba da się jeszcze w tym bagnie wyłowić jakąś osobowość, która zasługiwałaby na miano kontynuatora tradycji mądrego programu w telewizorze. Może już nie popularno naukowego, ale nie o dziedzinę tu chodzi, ale o zapał, i to nieuchwytne poczucie, że osoba którą widzimy na ekranie kocha to co robi! Czy znajdzie się ktoś zasługujący na tytuł "Kontynuatora tradycji programu Sonda" (hej! może warto byłoby pomyśleć nad utworzeniem jakiejś kapituły i nagrody imienia "programu Sonda" dla prawdziwych osobowości medialnych krzewiących w piękny sposób naukę i kulturę w tych parszywych czasach???)? Moim zdaniem tak! I przykład (przykłady):

1. Wojciech Cejrowski.

Można się z tym człowiekiem nie zgadzać w sferze polityki, są tacy których mierzi jego sposób bycia i życia, ale nie można mu odmówić że nie ma w nim ogromnej charyzmy, którą co niedzielę porywa telewidzów w przepiękną podróż do miejsc które zna i kocha. Czekam na te podróże bo wiem że dzięki sposobowi w jaki Cejrowski prowadzi swoje programy będę tam razem z nim i dowiem się o świecie czegoś w taki sposób w jaki dowiadywałem się o nim rzeczy z ust Kurka i Kamińskiego - automatycznie. Idolem i wzorem dla Cejrowskiego był według niego samego wspaniały Tony Halik i Cejrowski śmiało z powodzeniem podąża jego ścieżkami.

Dalej według mnie jest duża przepaść, ale na jej brzegu stoi ze swoim programem

2. Rober Makłowicz

Według mnie jego programy nie trzymają równego poziomu i w dodatku trzeba je odpowiednio potraktować - jako program krajoznawczy (a tu niestety królem jest Cejrowski) ze szczególnym uwzględnieniem tradycji kulinarnych a nie jako kolejny program "o gotowaniu". Makłowicz potrafi bardzo zajmująco opowiadać o całym bogactwie kulinarnych (i nie tylko) tradycji krain które przemierza. Tak się składa że te dwa programy TVP sprzedaje niemal jeden po drugim i przez to niedzielne przedpołudnie spędza się przed telewizorem całkiem miło (zamiast na spacerze).

3. Bogusław Wołoszański

Trochę szkoda że wycofał się z mediów (mógł się wcześniej ujawnić jako TW, byłoby mniej bólu i może nie doszłoby do niepotrzebnej burzy). Jego programy niosły światło pod strzechy. Tworzył wspaniałe spektakle paradokumentalne i widać było że dobrze się czuje odkrywając przed telewidzami "Tajemnice XX wieku".

4. ...? Jakieś pomysły?

Wszystkich trzech łączy charyzma i wspaniała umiejętność prostego a zarazem pięknego wysławiania się (chodzi po prostu o używanie POPRAWNEJ polszczyzny!), przy tym potrafią mówić zajmująco, sensownie i merytorycznie. Przecież to cenimy także u autorów Sondy?

Ale to wciąż mało - znalazłem trzech. Ktoś potrafi znaleźć kolejnych? Dawniej było na pewno ich więcej.
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
Boże Makłowicz nie usunę tego wpisu ale ...
Nie porównujmy Makłowicza miernej kucharzyny (on w ogóle umie coś - ?), do Panów Kurka i Kamińskiego po prostu nie przystoi.
To tak jakby hmmm no nawet nie mam porównania.
Klasa porównania 1/10 ciekawe czemu 1 ?
(oczywiście to moje zdanie)

Cejrowski hmmm fakt facet jest specyficzny można go lubieć i nie. Lubię go jako podróżnika ma gadane to fakt, umie opowiadać to też fakt. Gorzej z poglądami... tu już gorzej, choć czasami ma racje czasami nie.

Ogólnie 6/10 

Inni ? a są inni ... w TV takich nie znam w radiu ? Ale jak to porównywać ?
Odpowiedz
(24.11.08, 09:19)maxbit (Marcin) link napisał(a): Boże Makłowicz nie usunę tego wpisu ale ...
Nie porównujmy Makłowicza miernej kucharzyny (on w ogóle umie coś - ?), do Panów Kurka i Kamińskiego po prostu nie przystoi.
To tak jakby hmmm no nawet nie mam porównania.
Klasa porównania 1/10 ciekawe czemu 1 ?
(oczywiście to moje zdanie)

Cejrowski hmmm fakt facet jest specyficzny można go lubieć i nie. Lubię go jako podróżnika ma gadane to fakt, umie opowiadać to też fakt. Gorzej z poglądami... tu już gorzej, choć czasami ma racje czasami nie.

Ogólnie 6/10   

Inni ? a są inni ... w TV takich nie znam w radiu ? Ale jak to porównywać ?

Nieeee, nie chodzi tu absolutnie o porównanie jeden do jednego! Tak się nie da i już, bo Sonda (dla nas na pewno) jest wzorem niedoścignionym. Chodzi mi jedynie o wynalezienie programów, które dziś spełniają choć po części rolę jaką pełniła kiedyś Sonda. Nie obchodzi mnie czy to co wypichci Makłowicz będzie smaczne, ważne że przy tym pichceniu opowie mi nie tylko skąd wziął cebulę ale i o tym jaką historię ma miejsce w którym się on znajduje, jacy ludzie i jak żyją tam dziś - no i między innymi co jedzą (coś takiego z ograniczeniem do historii robił np. Kobyliński w swoich pogadankach przy szkicowniku). Cejrowski ma świetne gadane i niesamowitą swobodę przy tym - tu akurat można go jakoś porównać do tego jak się wypowiadali Kamiński i Kurek - właśnie swobodnie, bezpretensjonalnie ale na tyle "zwyczajnie" że dało się wszystko co mówili przyswoić.

No, trudno uwierzyć że dziś na wszystkich dostępnych kanałach TV da się znaleźć tylko dwa lub trzy przykłady takich programów Sad Paskudnie to świadczy o naszych czasach.
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
Myślę, że trzeba nieco rozszerzyć horyzont o... radio i znalazło by się paru dziennikarzy mających obecnie stałe audycje, niekoniecznie z zakresu nauki i techniki ale jednak na światowym poziomie...
Ba... mamy nawet dwie dziennikarki, które zdobyły radiowego Oskara - Prix Italia... (pogooglujcie - znajdziecie)

Tak więc w czasach (kiedyś ktoś takie trafne słowo wymyślił) polsatyzacji mediów jeszcze chyba ostały się jakieś perełki...
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Pna Wołoszanski z niczego sie nie wycofał. Załozył własną firmę producencką która tworzy filmy dla TVP. Ostatnia produkcja - Tajemnica Twierdzy Sztfrów - doczekać się ma kontynuacji....
Autor skupił sie jednak na wydawaniu ksiązek

Z drugiej strony - myśle że problem z Woronicza jest nie tylko w ludziach tam siedzących ale w polityce kadrowej i braku jakiejkolwiek wizji rozwoju. Na Wornonicza /i w komercyjnych stacjach takze/ nie lubi się indywidualności, niezależnego sposobu myślenia, ponadprzeciętnej kreatywności. Takie osoby są z punktu usuwane czy też zmieniaja szybko stanowisko pracy. Przykład ? Fakty TVN. Cała pierwsza ekpia faktów jest juz przegoniona, niedobitki maja swoje głupkowate programiki /sianecki/ o pozostałych słuch zaginął /rogalski/. Fakty prowadzi Durczok - osoba dla stacji przewidywalna wiec niezagrożona. A reszta ? Szczyry świerzo po studiach których także się stacja pozbedzie gdy się nauczą tyle by móc wyrażać własne opinie i odpowiednio modelować prowadzone przez siebie wywiady/programy. To tylko przykłąd. To samo jest we wszystkich innych stacjach. I dlatego mamy w telewizjach tak powszechne bezmózgowie
Kazdy walczy o swój stołek - nikt się nie wychyla
Odpowiedz
  a ja proponuje kanał youtube Pana Bogdana Misia, gawędy matematyczne wykonane z pasją i zacięciem, skoro TVP nie realizuje swojej misji to misja realizowana jest w innych miejscach, polecam!

rozpoczynając od pogadanki  XXXIV:

http://www.youtube.com/watch?v=qW2V_uhJTYQ

dobrego odbioru !
Odpowiedz
Fajne są te pogawędki ... Prosto zrealizowane, ale wciągające. A tv obecnie niczego nie realizuje.
Pan Wołoszański pamiętam jego programy kiedyś niezłe i wciągające...
Obecnie trzepie kapuchę na wciskaniu kitu i w większości przypadków bzdur. Tak jak wspomina TW SZ która w znaczącej ilości opiera się na fikcji - przeplatanej z jakimiś zdarzeniami historycznymi czyli mega bzdury.
Pan Wołoszański dał ostatnio kilka razy ciała wypowiadając różne brednie i próbując naginać prawdę, i zrobił to dla kasy, szkoda strzelił sobie w piętę. Prawda jest nistety taka że nasze społeczeństwo jest naiwne i w 80 % uwierzy w każdą bzdurę.
Odpowiedz
Dzisiaj się dowiaduję, że TVP cierpi na chroniczy brak gotówki. W związku z tym ograniczy tzw. "misję" (A GDZIE ONA JEST ??), zacznie przerywać reklamami programy, np. "Jaka to melodia" (Niby teraz nie ma tam reklam - błuhaha) i przestanie produkować jakiekolwiek programy dla dzieci - np. "Domise".

Czy jest jakiś sposób na tych idiotów?
Odpowiedz
Czytałem o tym w gazecie kilka dni temu. Nie wiem co napisać, naprawdę. To jest wszystko ......
Odpowiedz
TVP jest tworem dalekim od ideału, ale w pewne informacje wierzyć bezkrytycznie nie można.

"Zarząd TVP zaprzecza doniesieniom prasowym o wstrzymaniu produkcji programów dla dzieci i młodzieży. Ewentualny projekt ograniczenia produkcji tych programów miał tylko i wyłącznie formę wstępnej koncepcji jednego z członków kierownictwa TVP, która nie zyskała akceptacji p.o. Prezesa Zarządu."
http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe/...ada-2009-r
Harrison Bergeron
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości