Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton 76/700, czyli kto co zobaczył
Do listy dołączam kolejne obiekty
Jowisz- widać b. ładnie księżyce, pasów nie zauważyłem
M45(plejady) naprawdę świetne, najlepsze, co dotąd widziałem moim telepem
newton 76/700, lornetki dwie 8x40 canon PowerShot A720 IS
Odpowiedz
Kolejny obiekty
Jowisz- w dzisiejszą noc była wyjątkowa przejrzystość powietrza, no i zero chmur
Pasy zauważyłem po dłuższym wpatrywaniu się w 10mm, a w 10mm + barlowx2 od razu. Co ciekawe, obraz w 140x był ostry, nie pływał, tylko szybko uciekał z pola widzenie Smile

Wenus- Faza raczej widoczna, ale ciężko powiedzieć, bo jest duża.

Księżyc- podczas poprzednich obserwacji w 140x rozmyty strasznie, a dzisiaj było widać piękny, bardzo ostry obraz

Mars- tu akurat kiepsko. Oglądałem go w 25mm podczas koniunkcji dzisiejszej z księżycem, widok nie był powalający, nie zakładałem większych.

Słońce- Przez filtr słoneczny, niestety ostro rozmyty obraz nawet w najmniejszym powiększeniu.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Witam serdecznie!
Nowy na forum z nowym (używanym) sprzetem Optus 76/700mm kupionym na szczęście za wmiare dobre pieniądze (ok70zł)
Pierwsze wrażenia i obserwacje
Jowisz - mała plama z 4 kropkami obok 20 i 12,5 mm , na 4 mm nic nie widać poza tym ,ze biały punkt szybko ucieka z pola widzenia
Dzień później pokusiłem się o kolimację - wynik:
Jowisz 20 mm - po dłuższym wpatrywaniu się widać 2 ciemniejsze paski
12,5 praktycznie od razu widać 2 szarawe pasy , choć lepiej widoczne są jak się patrzy nie przez środek okularu , tylko przy krawędziach - polecam spróbowac:]
4 mm zostało zmodyfikowane - wywaliłem jedną soczewkę obustronnie wypukłą , daje moze mniejsze powiększenie , ale za to jako tako da się ustawić ostrość i widać dość dobrze jowisza z paskami, choć lepiej wychodzi to na 12,5 mm (mimo ,ze mniejsza plamka :])
co do ogólnego montażu :
statyw do bani... telepie się przy minimalnym ruchu (na szczęscie wiatr go nie rusza) trudno trafić na obiekt , a jak się już celuje to wymaga wymiany  z 20mm na 12,5 pozniej centrowanie i 4mm(teraz troszke wiecej chyba)
celownik - za kazdym razem trzeba go mniej więcej ustawić i szukać - troszke użyteczny ale nie miałem jeszcze styczności z lepszym sprzetem więc nie jest źle :]
focus - nie najlepszy ,za bardzo "przeskakuje" planuje wymianę na mniejsze szczelinki np 1/2 tego co jest bo teraz kolo 1mm przeskakuje

wczorajsze obserwacje:
Jowisz już opisałem (choć wczoraj gorsza widoczność)
Plejady w Byku - fajnie widoczne , choć widoczne to one są gołym okiem , czekam na lepszą pogodę:]
M31 widoczne jako szarawa mgiełka (a szkodaSad ) choć zarysowany jej owal był fajnie widoczny - nakręcił troszke:]
Double Cluster / NGC 884 widoczne na 20mm , szkoda ,ze niezbyt się chciały obie zmieścić w okularku ale widok fajny:]
Rozdzielone gwiazdy Mizar i Alcor i jeszcze jedna ktorej nazwy zapomniałem  ???
Czekam jeszcze na księżyc na nocnym niebie bo teraz to chyba na randce ze słoneczkiem sobie "chodzą"

Próbowałem ustrzelić M26 , Wild Duck'a w tarczy sobieskiego,M13 w herculesie , Helix galaxy , M81 i M82 w niedźwiedzicy  ale niestety po widoku m31 jakoś straciłem nadzieję na nieSad a poza tym brakuje też troche wiadomości o naszym nieboskłonie zebym wiedział gdzie to na 100% jest tak ,ze mniej więcej wycelowane i metoda prób i błedów .

Ogólnie to powiem jeszcze że nie zgodzę się z sądzeniami ,ze nie warto kupować tego "sprzętu" mimo ,ze po kilku obserwacjach mam ochotę na coś lepszego bo widzę kupe jego wad to myslę ,ze jak ktoś nie ma kasy na nic innego i dobrze wie ,ze mieć nie będzie to można po dobrych pieniądzach (do 100zł) kupić ten sprzęt i poogladać co się da.
Nie oszukujmy się jak ktoś ma 300zł i ani centa więcej to nie kupi nic za 600 czy 1000 zł tak ,ze w wyżej wymienionym przedziale osobiście mimo pełnej listy wad polecam sprzecik aby się upewnić czy ktoś złapie bakcyla czy nie.Oczywiście nie nastawiając się na niewiadomo co bo to słaba jakość (a'la maluszek w motoryzacji)

Chciałbym zapytać innych użytkowników jak widzieli te wszyskie M'ki wyżej wymienione, bo ja tę największą tak jak opisałem , może to wina sprzętu ,albo pogody.
pozdrawiam i życzę udanych obserwacji
Sometimes questions are more powerful than answers... Optus 76/700mm + standardowe okularki 20mm 12,5mm i zmodyfikowany 4mm
Odpowiedz
Wybacz sonic100, ale mniej więcej to samo [no, prawie] zobaczyłbyś przez dobrą lornetke 10x50, a znacznie szybciej, łatwiej i wygodniej niż przez ten badziew. Czym innym jest wykorzystanie jego skromnych możliwosci, jak się już zostało "szczęśliwym" posiadaczem, a co innego polecanie tego wynalazku komukolwiek.
Jak ktoś naprawdę nie ma pieniedzy, to 100x lepszym wyborem byłby zakup refraktora 70mm -możliwosci dokładnie te same [czasem nawet lepsze], a obsługa i utrzymanie o wiele łatwiejsze.
Newton 76/700 to ślepa uliczka.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
nie no nie chwalę sprzetu jako cudnego bo to badziew o czym pisałem wyżej ,lecz tak jak napisałem ,ze jak się nie ma kasy to chyba lepszy taki jak żaden a za dobrą lornete to i tak trzeba dać z 200zł
a widzę po sobie ,że jak się ma złapać zajawkę to się człwiek ucieszy z jowisza z paskami czy M31 widzianej lepiej jak przez lunete (mam 10-20x 60 albo 50mm - nie ma naklejki ,a nie mierzyłem )  oraz gołym okiem (bo też dość słabo ,ale widoczna mgiełka)
no ale chyba jakies małe pieniądze to chyba warte choć do nauki nieba tak jak napisałeś napewno wygodniejsza byłaby fajna lornetka w tej cenie.
ja kupiłem to ze względu na Jowisza ,ale zaciekawiło i wsumie nie żałuję zakupu (z początku chciałem wiedząc że to badziew refraktorek 76/300 z allegro za 40zł+wysyłka) ale skusiło mnie te "lepsze powiekszenie" w tym co kupiłem, choć w tamtym to już na max powiekszeniu i tak nic by nie  było widać tak jak w tym newtonie przy 4mm.
refraktor o podobnych wielkościach (mówię o ok 70/700) byłby lepszy jak ten reflektor?
poza tym czekam na resztę użytkowników (zapewne baaardzo początkujących tak jak ja ,  którzy używają tego "sprzętu")
Sometimes questions are more powerful than answers... Optus 76/700mm + standardowe okularki 20mm 12,5mm i zmodyfikowany 4mm
Odpowiedz
Witam

Ten teleskopik, choć bardzo malutki, może zadowalić, jak ktoś wie, czego się można po nim spodziewać.
Jak ktoś kupuje ten teleskop, potem ogląda zdjęcia zawodowców, i myśli, że to zobaczy na pewno nie będzie zadowolony.
Ja jestem z niego zadowolony, choć na razie nie zbyt wiele widziałem.
Księzyc, Jowisz,M31,M45,Wenus,Neptun,Mizar zadowoliły mnie.

Tym teleskopem można by zobaczyć dużo więcej, ale kiepsko u mnie z "nacelowywaniem" Smile

Statyw nie jest zły, jest leciutki i w moim przypadku stoi całkiem dobrze.
10 min i zamontowany, 10 min i w pudle, dobry na jednodniowe wypady, ogólnie ok.
Odpowiedz
(26.08.09, 19:26)ziomq link napisał(a):Statyw nie jest zły, jest leciutki i w moim przypadku stoi całkiem dobrze.

Statyw nie jest zły. Może to i prawda -on jest tragiczny!
Obraz lata mi tam i z powrotem przy najmniejszym podmuchu wiatru, tupnięciu albo dotknięciu rzęsą :'(

A co do widoków, to najlepsze, co jak na razie w nim widziałem to Plejady i M13 pod ciemnym niebem (wg mnie o wiele ładniejsza w tym telepie od M31).
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Dziś CUDOWNE NIEBO.
widoczność oceniam na 5 Mg!!!! (w ciemnym miejscu w małej miejscowości ,ale NIE poza miastem jak zazwyczaj tam by było o wiele lepiej wiec 6 Mg jak malowane)
niestety dobrze widoczna była tylko wschodnia część (zachodnia i reszta jak nie oświetlone to zasłonione drzewami)
ale ogólnie PIęKNIE!! miliony gwiazd ...eh... aż miło było popatrzeć...
ok wiec tak
Byczek - M45 - baaardzo ładnie widoczny (golym okiem wszystkie 4-5 głównych gwiazd ,na dodatek przy HPS'ach ponad 1000W... pod niebem ciemnym widać wszystkie 6 + mgiełkę) na telepie gromada jak malowana ...
Double Cluster między Perseuszem a Kasjopeją pięknie widoczne (gołym okiem mgiełka- podstawa szukaniaSmile)
M103 delikatnie widoczna choć dość dokładnie - jasno i pełno gwiazd
m38 - deliatnie widoczny zbiór gwiazd
M31  - niestety nadal widoczna jako szara mgiełka z jaśniejszym centrum (gołym okiem widać mgłę)
M33 pod Mirach'em chyba to było widoczne (choć nie wiem czy się nie mylę) - delikatna mgła
Jowisz + 4 galileusze bardzo dobrze widoczne , lecz pod kątem. Problem był ze znalezieniem pasów ,ale ... znalazły sie - równolegle do księzyców .

M13 nie znalazłem niestety (pewnie wina sprzętu)
Orion wyszedł za późno ,a obok jeziora prowadzilem obserwacje wiec sprzęt zaparował na maxa...
Ogólnie to zadziwił mnie widok i mnogość obiektów zwłaszcza ,ze bywam w tym miejscu co dzień po zmierzchu i nigdy nie było tak dobrej widoczności. OBY TAK DALEJ!!
ps. czy na Bresser 114/900 zobaczę o wiele wiecej niż na tym co posiadam ? (oczywiście załączając te same okulary z 76 bo kupiłem samą tube.
prosze doświadczonych o informacje
pozdr i życzę czysciutkiego nieba przez cały rok jak było dziś
Odpowiedz
witam
żeby uświadomić jak mniej wiecej mozna obserwować tym pseudo teleskopem w warunkach miejskich (kraków)
podpinam 2 filmiki (polecam ogladanie na fullscreen bo tak to za wiele nie widać)
saturn na 12mm okularze aparat na statywie :
http://patrz.pl/filmy/saturn-z-76mm-reflector
ten sam okular i aparat na statywie - księżyc
http://patrz.pl/filmy/ksiezyc-22-03-2010

oraz księzyc - okular 8mm aparat niestety trzymany w ręce  co widać po drganiachSmile
http://patrz.pl/filmy/76700-reflector-8m...010-krakow
jak widać coś niecoś się zobaczy ale cudów nie nalezy oczekiwać.
za pare zł albo za darmo otrzymując taką imitację teleskopu też można się jak widać ucieszyć troszkeSmile
pozdr
Odpowiedz
Filmik z Saturnem całkiem nieźle oddaje to, co można zobaczyć. Szkoda tylko, że robiony przy takim ustawieniu pierścieni, bo może przerwa między planetą a pierścieniami by się złapała. Masz może Jowisza? Jestem ciekaw, czy na filmiku widać pasy (ja widziałem 2 Smile).
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości