Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mój pierwszy szkic łysego
Niedawno po raz pierwszy popełniłem szkic naszego naturalnego satelity (było to chyba 14.10 czyli w dzień nauczyciela). Sądzę, że jak na pierwszy raz poszło mi całkiem nieźle, ale mogło być lepiej :-\

Oceńcie sami:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1582

Co mógłbym poprawić przy następnym szkicu?
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
(10.11.08, 17:26)astrorys link napisał(a): Co mógłbym poprawić przy następnym szkicu?

A na co zwracałeś przede wszystkim uwagę? Czy wiesz, jakie twory naszkicowałeś?

Na Księżycu jest bardzo dużo szczegółów - i jeśli chcesz szkicować całość, to albo musisz uprościć cały szkic albo... zajmie to Tobie strasznie dużo czasu.

Może lepiej następnym razem spróbować jakiś mały kawałeczek Księżyca, który wygląda na względnie prosty do naszkicowania?
Odpowiedz
Na początku zająłem się dokładnym umiejscowieniem największych i najwyraźniejszych struktur (wybrałem: kratery Tycho, Kopernik, Kepler i Plato; Mare Nubium, Mare Imbrium, Mare Serenitatis i Mare Tranquilltatis) jako punktów odniesienia.
Następnie wziąłem się za dokładne rysowanie kształtów Mare Nubium i Mare Humorum w okolicach krateru Tycho. Potem zacząłem robić to samo w centrum tarczy (Mare Vaporum), ale w pewnym momencie pojawiły się chmury, które sprawiły, że musiałem się spieszyć i nie dokończyłem pozostałych obszarów szkicu.

Jeśli chodzi o skupienie się na jakimś małym kawałku, to mogę spróbować, ale nie jestem pewien czy to wypali, ponieważ moim sprzętem zbyt wielkich powiększeń nie osiągnę, a nawet na mniejszych jakość obrazu jest co najmniej kiepska :-\
Odpowiedz
(10.11.08, 18:33)astrorys link napisał(a): Na początku zająłem się dokładnym umiejscowieniem największych i najwyraźniejszych struktur (wybrałem: kratery Tycho, Kopernik, Kepler i Plato; Mare Nubium, Mare Imbrium, Mare Serenitatis i Mare Tranquilltatis) jako punktów odniesienia.
Następnie wziąłem się za dokładne rysowanie kształtów Mare Nubium i Mare Humorum w okolicach krateru Tycho. Potem zacząłem robić to samo w centrum tarczy (Mare Vaporum), ale w pewnym momencie pojawiły się chmury, które sprawiły, że musiałem się spieszyć i nie dokończyłem pozostałych obszarów szkicu.

Sądzę, że to bardzo dobre podejście. Smile Jak widać, czasem warunki pogodowe bardzo przeszkadzają w wykonaniu bardziej skomplikowanego szkicu.

Cytat:Jeśli chodzi o skupienie się na jakimś małym kawałku, to mogę spróbować, ale nie jestem pewien czy to wypali, ponieważ moim sprzętem zbyt wielkich powiększeń nie osiągnę, a nawet na mniejszych jakość obrazu jest co najmniej kiepska :-\

Zawsze możesz skupić się np na linii kraterów na terminatorze. W tym jednym szczególnym momencie kratery na krawędzi księżycowego dnia i nocy wyglądają naprawdę szczególnie. Smile

Tak czy inaczej - powodzenia! Smile
Odpowiedz
(10.11.08, 18:44)kanarkusmaximus link napisał(a): Zawsze możesz skupić się np na linii kraterów na terminatorze. W tym jednym szczególnym momencie kratery na krawędzi księżycowego dnia i nocy wyglądają naprawdę szczególnie. Smile
Wiem, że linia terminatora zawsze wygląda pięknie i zawsze jest na niej mnóstwo szczegółów. Raz już próbowałem przenieść na kartkę te wszystkie widoczne kratery, ale było tego tak dużo, że na rysunku nie było prawie nic widać, ze względu na zbyt duże ich zagęszczenie – po prostu wyszła z tego jedna wielka plama (prawdopodobnie ze względu na to, że wziąłem za małą kartkę przez co tarcza była zbyt mała, a ilość kraterów zbyt duża) Tongue.

Przy najbliższej okazji spróbuję jeszcze raz na większym formacie. Niestety teraz nie mam warunków (niby widzę łysego, ale niebo jest tak zamglone, że niewiele zobaczę Sad)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości