Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OPTISAN ASTAR 150/750 co jest nie tak?
Witam! Bardzo proszę o szybką poradę bo kupiłem teleskop OPTISAN ASTAR 150/750 z możliwością oddania jeśli nie będę zadowolony. Standardowo dołączone okulary Ploessla 25mm i 6,6mm dzisiaj dokupiłem Ploessla 15mm 12,5mm i 10mm z możliwością oddania. Sprzęt trzęsie się, nie podoba mi się to i nie wiem czy tak ma być czy to standard. JOWISZ przy 25mm ma średnicę 4mm jakieś z lewej strony 2 kropki czyli księżyce i 2 pasy poziome, przy 15mm lekko większy 5mm gorsza ostrość ,przy 12,5mm i 10 mm obraz drga brak ostrości wygląda to tak jakby obraz był zamroczony i widzę go jakby podwójnie jakby krawędzie falowały przy 6,5mm to już widzę zamazaną kropkę.  Oglądałem wczoraj i dzisiaj, może słaba widoczność.  Oglądałem z tarasu 8m nad ziemią ale w poblizu mam lampy drogowe. Wyważyłem teleskop, podokręcałem co trzeba. Co to może być? czy trzeba coś regulować? Ktoś mi mówił ze trzeba lusta ustawiać czy to prawda a jak tak to jak to zrobić bo w instrukcji nic na ten temat nie ma. Proszę o poradę.
Mirek
Odpowiedz
wyceluj  w jakąś jasną  gwiazdę, pokręć ostrością  tak, żeby było na maxa  nie ostre... jeśli  są niesymetryczne, to zapoznaj się z tym: kolimacja teleskopu
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
Czy teleskop był wychłodzony przed obserwacjami tak z godzinę przynajmniej? Jesli nie, to turbulencje powietrza nad ciepłym lustrem rozwala obraz przy dużych powiększeniach. poza tym ten taras. Czy zamknąłeś za sobą drzwi na ten taras prowadzące? Jeśli nie, to ciepłe powietrze uciekające z budynku zrobi swoje. Tak samo, jeśli pod tarasem znajduje się otwarte okno lub drzwi. Nieco podobne efekty może dać obserwacja Jowisza tuż nad dachami sasiednich budynków - o taka sytuacje niestety teraz nietrudno, w tym sezonie Jowisz chadza nisko po niebie.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Co do trzęsionki samego teleskopu to obawiam sie, że ten typ tak ma, tzn. kiepski montaż, za słaby w stosunku do wagi tuby. Używaj tylko minimalnej długości nóg statywu [nie rozsuwaj segmentów], to trochę pomoże.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
No to wszystko jest już ok.
Skolimowałem go tak jak radził Vexator i jest super, wszystko wyrażnie widzac bez przesunięć. W serwisie OPTISANA radzili mi wyczyścić lustra i okulary pomimo, że są nowe. Serwisant twierdził, że trzeba czyścic bo na produkcji  i w sklepie zawsze coś może się pobrudzić. Wyczyściłem i jest ok.
I drgania zmalały znacznie, nie wiem może kolimacja ma na to wpływ, może obraz falował. No i zniżyłem statyw tak jak radził Jarek, jest jeszcze lepiej.
Dzięki za poradę.
Mirek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości