Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje Flar Iridium - instrukcja
#1
Możliwe, że wielu z Was zaobserwowało wieczorne lub poranne mocne światełko, które przez kilkadziesiąt sekund było obecne na niebie i powoli się poruszało. Na długoczasowej ekspozycji wygląda to mniej więcej tak;
[Obrazek: iridiumflarebyfoxmaqfo1.jpg]
(autor - Maquis)

Co to takiego? UFO? Samolot? Nie! To jeden z 66. satelitów Irydium - służących do satelitarnej telefonii komórkowej. Anteny tych satelitów mocno odbijają światło - i dość często się zdarza, że puszczają zajączka w stronę Ziemi i obserwatora, czyli Ciebie. Smile Flary są bardzo jasne - przez kilka - kilkanaście sekund mogą być drugim co do jasności (po Księżycu) obiektem na niebie!

[Obrazek: iridiumldiagramty8.jpg]
Wygląd satelity Irydium

Obserwacje satelitów Irydium jest skrajnie proste. Musisz znać swe położenie, czas i miejsce w które patrzeć. I tyle. Smile

Jak więc złapać takiego zajączka? Proste - trzeba skorzystać z dedykowanych stron, gdzie możesz wpisać swoją miejscowość (lub koordynaty) i dostaniesz listę możliwych flar do zaobserwowania wraz z kierunkiem świata.

Najpopularniejsze serwisy to calsky.com oraz heavens-above.com. Opis calsky jest o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10575.0
Ja najczęściej używam http://www.heavens-above.com . Kliknij tam - na stronie głównej znajdź pole 'from database'
[Obrazek: irydiumhazm6.jpg]
Otworzy się nowa strona, gdzie powinieneś kliknąć na literkę 'P' i wybrać 'Poland' (jeśli przebywasz i obserwujesz z Polski), po czym na stronie 'Select Town' wpisać (bez polskich literek!) nazwę miejscowości, w której przebywasz (albo dzielnicy!).

[Obrazek: irydiumha1rz0.jpg]

Jesteś na stronie, gdzie pokazane są wszystkie przeloty jaśniejszych satelitów, np ISS oraz flary Irydium. Kliknij na odpowiednie pole w 'Iridium flares' (albo prognoza na najbliższe 24 godziny, albo na najbliższe 7 dni albo ostatnie 48 godzin) i voila!

Powodzenia w łowach!

Linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_flare

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17184 instrukcja obsługi flar Irydium umieszczona na sąsiednim forum. Dobra!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości