Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Oprawa folii Baadera
Hej
Mineły już 3 tygodnie od częsciowego zacmienia Słońca które widoczne było z terenu Polski więc postanowiłem pokazac wam moją oprawę folii słonecznej, dzięki której mogłem zobaczyc to piękne zjawisko.
Najpier zakupiłem odpowiedni wymiar folii do Synty 10'' (35cmx35cm - zostało mi jeszcze do 80ED tej folii).
Potem gdy foliia była juz w domu trzeba było się zastanowic w co to obrobic aby było trwałe i ładnie się prezentowało.
Razem z tatą wpadliśmy na pomysł aby oprawę zrobic u znajomego w zakładzie. Wybór padł na płytę bakielitową. Następnie trzeba było zrobic dokładne wymiary tubusu teleskopu oraz jego szukacza. Na oprawę czekałem 3 dni potem jeszcze trafiła pod pędzej znaczy się farbę.
Następnie przyszedł czas na zespojenie tych dwóch elementów: oprawy oraz folii. Wyciełem z folii dokładne koła pod wymiar i przykleiłem je dobrym klejem, poczekałem aż wszystko było gotowo tz. aż klej chwycił 

Oto efekt:
[Obrazek: 2b635d8d604f7d99med.jpg]

A tak to wygląda razem z Syntą:
[Obrazek: ec54a6c1f46c66d4med.jpg]

[Obrazek: 04d9cfccdfde026fmed.jpg]

[Obrazek: 8dccdab85eeea424med.jpg]

Takim zestawem miałem przyjemności obserowowac i fotografowac Zacmienie Słońca 
Na powyższych zdjęciach widac dziurki w oprawie są to dziurki na śrubki których akurat na tych zdjęciach nie miałem 

Całośc jest bardzo stabilna, nic się nie trzęście. Wygląd też jest lepszy niż oprawa z papieru  Tongue

Przy okazji dzisiejszej recenzji zbadałem nasze Słonko, folia jest a nasza gwiazdka wyglada tak: ;D

[Obrazek: a9e5099b23d6fc73med.jpg]

Pozdrawiam Przemo
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Bardzo fajny patent. Przemek we Wrześniu kupuję Synte 10'', mam pytanie czy warto inwestować w Barlowa za 500 zł . Cz u Ciebie LVW 13 z Barlowem daje lepszy obraz planet niż LVW 8.Oczywiście Syntę kupuję do DS-ów, ale coś z niej trzeba wycisnąć.            Sory że odbiegam od tematu ale ścigam Cie 2 raz z tym pytaniem Pozdro
Odpowiedz
Ten Barlow w mojej stopce to nieporozumienie bo jest to plastikowa zabawka która z 10'' i LVW nie współpracuje wcale  ;D Co do Barlowa to jestem przeciwnikiem takich rzeczy, za te 500 zł mógłbyś kupic kolejny dobry okular o stałej ogniskowej (przynajmniej ja bym tak zrobił).
Choc mogę Ci polecic w miarę dobrego barlowa jakim jest Soligor 2x/2''za 300 zł  Smile
A co do powerów to narazie z Syntą 10'' mój zestaw LVW 22,13,8 w zupełności mi wystarcza  ;D
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Niby tak Ale ; ta Synta to najasniejszy telep. Barlow x-4 zciemni go z 4,7 do 18,8. To cudo to Barlow Powermate x-4. Tak twierdzi Ankubes na przykładzie Synty 10''. Myślałem że Masz jakieś doświatczenie ale kitowy Barlow istotnie da kaszanę.Masz super okulary wiec tak pomyślałem że z tym Barlowem coś sęsownego tworzysz przy braku okularu 4 czy 6 mm.Dzięki                  Pozdro
Odpowiedz
Rozumiem, ale mi narazie brak poweru nie przeszkadza, spokojnie starcza mi narazie 8mm ( 150x) pozatym planety w najbliższych czasach nas nie rozpieszczają. Jeśli chodzi o Barlowa Powermate to może by prawda .. bo to świetny barlow ale to już trzeba miec zacięcie planetarno-księżycowe. Ja głównie poluje na DS to one są moim celem. Teraz zastanawiam się nad okularkiem ,,na szerokie kąty'' do 80ED, przy okazji także do Synty ... myśle o Scoposie 30  ;D Ale dobra nie zaśmiecajmy wątku .. jak chcesz to wyślij mi swój numer gg i bedziemy ewentalnie kontynuowac rozmowę.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości