Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzyżyk północy
Wędrując lornetą po niebie, " odkryłem " w gwiazdozbiorze Liry , w gromadce otwartej Steph 1 , przepiękny kolorowy układ gwiazdeczek i prywatnie dla siebie  Smile nazwałem go tak jak w tytule .

Z Cartes du Ciel zidentyfikowałem główne gwiazdki :

- czubek krzyżyka - 12Del2 Lyr - pomarańczowa - 4,30 mag
  - koniec lewego ramienia - 11Del1 Lyr - niebieska - 5,58 mag
  - koniec prawego ramienia - HD175538 - biała - 7,63 mag
  - środek krzyżyka - BD +363312 - leciutko pomarańczowa - 8,73 mag
  - stopa  - BD 3300 - biała 10,20 mag

Pozostałych gwiazdeczek , uzupełniających wizerunek , w tym również przybitą tabliczkę -ale trójkątną - już nie wymieniam , są w granicach 8-10 mag

Przyjemnie się na ten układ patrzy przy powiększeniu 25x , ale można zaaplikować trochę większe 
Smile

Odpowiedz
Może o szkic byś się Zbigniewie pokusił? Wink Wtedy z pewnością i inni obserwatorzy rzuciliby okiem na ten układ. Smile
Odpowiedz
Niestety :-\, słabe umiejętności w pracy komputerem ... Ale może ktoś się pokusi o sfotografowanie tego " asteryzmu " . Nie trzeba długich ekspozycji ...

Natomiast Ci co mają programy typu Cartes du Ciel , mogą sobie ten wycinek w rejonie gwiazdki delta Lyr powiększyć i skonfrontować z widokiem na niebie  Smile

Odpowiedz
Witam

(17.08.08, 21:07)zbignieww link napisał(a):Wędrując lornetą po niebie, " odkryłem " w gwiazdozbiorze Liry , w gromadce otwartej Steph 1 , przepiękny kolorowy układ gwiazdeczek i prywatnie dla siebie  Smile nazwałem go tak jak w tytule .

Z Cartes du Ciel zidentyfikowałem główne gwiazdki :

- czubek krzyżyka - 12Del2 Lyr - pomarańczowa - 4,30 mag
  - koniec lewego ramienia - 11Del1 Lyr - niebieska - 5,58 mag
  - koniec prawego ramienia - HD175538 - biała - 7,63 mag
  - środek krzyżyka - BD +363312 - biała - 8,73 mag
  - stopa  - BD 3300 - biała 10,20 mag
(...)

[Obrazek: 35_18_08_08_10_48_44.gif]

rozumiem, że chodzi o ten "krzyżyk" ? 

Hermes
Odpowiedz
Dokładnie , Hermesie ! Smile W naturze naprawdę bardzo ładny widok !

Dziękuję ! Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości