Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżyc 2008
Chyba dwa dni po ostatniej pełni , gdy wreszcie wyczyściło się niebo , pokazywałem młodym chłopcom naszego naturalnego satelitę i inne jaśniejsze obiekty ; lornetą i newtonem .
Księżyc był ogrooomny , pomarańczowy i jeszcze nisko nad widnokręgiem...

W czasie ustawiania ostrości  i centrowania obrazu Księżyca w okularze , na tarczę wleciał jakiś owad... Sekunda , dwie i doszło mi , że to helikopter ! Maluteńki , oczywiście inaczej zorientowany . Przelot przez tarczę nie trwał chyba dłużej , niż 7 sek . Powiększenie 75x , okular szerokokątny 82 stopnie.
Obserwowałem koło Gorlic w małopolskim i tak zastanawiam się , gdzie on przelatywał ... Nad Bieszczadami , bliżej , dalej ...? Może w ramach rozrywki ktoś coś z podanych  danych wydedukuje ... Wink . Nie przelatywał przez środek tarczy , ale gdzieś w połowie .

Jeśli na samolocie lecącym na wysokości ok.10 km przy powiększeniu 25x / w lornecie /          " zmieściłoby" się
conajmniej 5 takich helikopterków , to.... no właśnie ... czy ta odległość do niego mogłaby wynosić ok. 150 km ? :-\

Ja mieszkam 18 Km od Gorlic w Grybowie.
Mak Orion 127-Cassegrain 80/800 Bino WO
... no to fajnie , może spotkamy się w październiku, Bobowa niedaleko... Wink Smile

No było by super.Jak byś kiedy był to daj wcześniej znać na PW.
Mak Orion 127-Cassegrain 80/800 Bino WO
Ja z kilkoma chlopakami w Jaśle też pisalibyśmy się na jakiś wspólny wypadWink
.Smile SW MAK127/1500, eq3 soligor , MT800 i takie tam..moze kiedys hEQ5
Kurcze no nie mam dobrej pogody ale na tarczy Ksiezyca swieci sobie bardzo jasno jakis Kraterek. Jego jasnosc punktowa jest tak duza, ze mozna go zobaczyc golym okiem, to w tej chwili najasniejszy punkt na tarczy. Zerknalem sobie chwilke przez lornetke a potem naszly chmurki Sad na moje oko jest to ARISTARCHUS ale pewnosci nie mam  ??? Jest to krater o srednicy 40km. ale za to bardzo wysoki bo az 3000m. W tym rejonie obserwujac przez zwykla lornetke tylko to mi przychodzi na mysl...hmmm? Ktos potwierdzi, kto ma dobra widocznosc?

Parametry:
Longitude: 47.4° Ouest
Latitude: 23.7° Nord
Quadrant: Nord-Ouest
?
...nie potwierdzę , nie zaprzeczę , kompletnie zachmurzone ! ... Smile

dzisiejsza fotografia księżyca  w 7megapixel
[Obrazek: pic0856zx6.jpg]

zachęcam do wrzucania innych fotek naszego naturalnego satelity
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Moja fotka łysego:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1578
Kiepska jakościowo, ale jaki kolor :o (to jest rzeczywista barwa –po prostu był nisko nad horyzontem Wink)
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
(08.11.08, 23:26)astrorys link napisał(a):Moja fotka łysego:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1578
Kiepska jakościowo, ale jaki kolor :o (to jest rzeczywista barwa –po prostu był nisko nad horyzontem Wink)

ja wczoraj robiłem tą fotkę przez tą Synte 8" i standardowym okularem 25mm  moje zdjęcie konkretnie aż tak  dobrej jakości to nie jest.
Zdjęcie wykonałem o 20:45  gdzie księżyc był dość  wysoko
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości