Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial - usuwanie gradientu w Iris
Kolejny tutorial jak usunąć LP z fotki tym razem przy pomocy darmowego Irisa.
Iris był pierwszym programem, jaki poznałem zanim zacząłem bawić się płatnym softem. Ciągle mam go na dysku i jeśli czegoś nie potrafię zrobić w nowych programach wracam do niego. Po za tym moim zdaniem Iris najlepiej usuwa LP ze zdjęć (zaznaczam, że nie bawiłem się jeszcze płatnymi wtyczkami do PSa).

W tutorialu wykorzystałem fotkę naszego kolegi Łukasza Rachuna, jednak było to fotka w formacie JPG. Obrabiając tiffy lub Rawy uzyskamy dużo lepszy efekt.

Pobieramy i instalujemy Irisa ze strony domowej : http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Z AstroExpo pobieramy fotkę kolegi Łukasza: http://www.astroexpo.pl/?module=Photo&fu..._photo=407

Zdjęcie to dość ciężki przypadek, ale przejdźmy do rzeczy.

Odpalamy Irisa i od razu włączamy okienko command:

[Obrazek: 01.gif]

[Obrazek: 02.gif]

Następnie otwieramy fotkę:

[Obrazek: 03.gif]

[Obrazek: 05.gif]

Widzimy, że zdjęcie jest dość zaśmiecone LP, więc spróbujmy coś z tym zrobić.
Zakładam, że w ustawieniach programu (File settings) mamy ustawione by Iris zapisywał zdjęcia w formacie PIC i zapisujemy sobie fotkę.

[Obrazek: 06.gif]

Dzięki temu nie musimy za każdym razem otwierać zdjęcia przez Open, a mamy do niego szybki dostęp z konsoli Command:

[Obrazek: 07.gif]

Następnie przechodzimy do Processing i otwieramy Wavelet:

[Obrazek: 08.gif]

Po czym wszystko ustawiamy tak, jak poniżej i wciskamy ok:

[Obrazek: 09.gif]

Efekt powinien być taki:

[Obrazek: 10.gif]

Następnie, ponownie z Processing wybieramy Remove gradient (polynomial ...):

[Obrazek: 11.gif]

i przy takich ustawieniach wciskamy ok:

[Obrazek: 12.gif]

Efekt jest taki:

[Obrazek: 13.gif]

Podobny efekt możemy uzyskać wpisując w  Command - pointon. Ręcznie wybierając ok. tysiąca punktów i następnie wpisując pointoff. Smile

Teraz przechodzimy do konsoli Command i wpisujemy tam polecenie Synthe.

[Obrazek: 14.gif]

W efekcie otrzymujemy tło zdjęcia:

[Obrazek: 15.gif]

Zapisujemy tło jako np. sky

[Obrazek: 16.gif]

Wczytujemy fotkę i odejmujemy tło

[Obrazek: 17.gif]

Otrzymujemy coś takiego:

[Obrazek: 18.gif]

Teraz poprawiamy kontrast w View – Contrast adjustment, troszkę przycinamy przy pomocy komendy Win (w Command) i otrzymujemy coś takiego:

[Obrazek: mway.jpg]

Jeśli nadal LP jest zbyt wysokie, a obrabiamy tiffa lub rawa (nie tak jak w tym przypadku JPG) całą procedurę możemy spokojnie jeszcze raz powtórzyć lub poprawić przy pomocy Remove gradient:

[Obrazek: 12.gif]

Przy odejmowaniu tła -  przy komendzie sub sky 50 wartość, w tym przypadku 50 dobieramy eksperymentalnie (przy obróbce rawów lub tiffów będzie to na pewno dużo więcej niż 50).

Mam nadzieję, że komuś się przyda Smile
Odpowiedz
Super tutorial!!!
Powoli robi się niezła baza danych, zwłaszcza dla początkujących (i nie tylko) Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
Przyznam, że i mnie ten opis bardzo zainteresował IRIS to ogromne narzędzie a co najważniejsze darmowe. Serdeczne dzięki Grzegorzu !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
No prob. Michał Smile Właśnie przygotowuję jeszcze tut. jak w inny sposób usunąć gradien przy pomocy Irisa. Smile

I przy okazji. Ten sam sposób obróki, ale inna fotka pobrana ze strony Irisa w formacie PIC.

[Obrazek: 24.gif]

i efekt:

[Obrazek: sky444.jpg]
Odpowiedz
super extra

jeszcze chwila i ja się rzucę żeby napisać "tutoriala" jak wywalać gradient w darmowym Pleiades PixInsight LE 1.0  ;D

o już jest
;D
hmmmmm...
Odpowiedz
Świetny tutorial. Od jakiegoś czasu się przymierzam do Irisa i w końcu trzeba się chyba będzie za niego zabrać.
Odpowiedz
Patrzę co to za zdjęcie "Pana Łukasza" a to moje  ;D Ale masakra. kto by pomyślał, że z tego czerwonego nieba da się wyciągnąć takie tło  Big Grin Tourial super, szczególnie dla mnie pomocny, bo teraz wiem, jak wiele jeszcze mogę zrobić ze swoimi zdjęciami, by wyglądały lepiej  :o
Synta 200/1200, Synta 70/500AZ2, Synta 150/750, zenit 12xp, PZO7x45, Canon 350D, Jupiter 135MC, Tair 300/4,5 kilka okularków, filtr baader solar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości