Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lusterka boczne do Newtona
  Dobry wieczór..
uruchamiam wątek ciekawy, ale istotny.
Zapraszam czytelników by wstawiali fotki lub interesujące uwagi i problemy.

[Obrazek: 2323_07_07_08_1_22_27.jpg]

[Obrazek: 2323_07_07_08_1_23_45.jpg]

Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
A to się zgadza, widziałem już sporo powłok/sito na lusterkach kątowych i głównych a jeszcze nigdy na lutrze z japońskiego ksero, ale.... taka listwa pocięta na male części nigdy nie zachowa idealnej geometrii z powodu zmiany naporężeń wewnętrznych.
Odpowiedz
Na teleskop dający obrazy o małym powiększeniu (np szukacz) te japońskie lusterka pewnie się nadadzą - dzięki za pomysł - kombinuję z takim czymś, pomysł legł ad acta, ale pewnie odżyje  Big Grin

Zrobiłem sobie 100/450, "rura" uzbrojona, oba lustra na razie "golce" (zrobione z szyby - główne z 9 mm, wtórne z 6 mm, od zera własnoręcznie wyszlifowane i wypolerowane, l. główne parabolizowałem sam) -  Księżyc w pełni wyglądał bardzo ładnie, a z odległości ~200 m wieczorem w oknach mieszkańców z bloku można było podziwiać splot w firankach !!!
Pozostało by toto napylić, zrobić jeszcze mały, sprytny montaż i "plecakowiec" na nocne wypady na gw. zmienne byłby jak znalazł !
W tym wypadku (japońskie lustra od ksero) po przycięciu i oszlifowaniu na wymiar do napylenia pozostało by tylko lustro główne.
Odpowiedz
  Witam..
to był  1-szy przypadek  i dalej bezzwiednie uczyniłem kilka lat temu.
Kiedy zamontowałem lusterko owalne nie mogłem zobaczyć  WCP i otrzymałem listwę lusteka z ksero przyciołem i załozyłem, efekt był niesamowiry nawet kamerki nagrywały wcp.

kilku Newtonach stosowałem lepszej jakości lusterka boczne z ksero z dobrym efektem i nie narzekam.

2-gi to:  lusterko owalne leżało w pudełku zawinięte i kiedyś szukał Hamal lusterka i wysłałem Hamalowi i otrzymuję info, że lusterko jest do kitu i zwrócił mi , było mi durnowato, głupio okropnie wręcz izaglądam pod żarówkę i co widzę? nooooo wiadomo co sito! makabra.
To była nauczka  co należy wiedzieć o lustrach  i nie tylko ! Tak było i z obowiązku przeprosiłem Hamala z niewiedzy mej ,    tak było.
Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz
Witam, jestem można powiedzieć początkującym astronomem i jeszcze niewiele wiem o technicznych niuansach budowy- konstruowania teleskopów. Mam zatem kilka pytań do kolegów z doświadczeniem. Zbieram się do budowy Nevtona 150/1500. Mam wyciąg 2" z redukcją na 1,25" ( http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...SESSID=280 ) , lustro 150/1500, krzyżak, zwierciadełko 34/48mm. Mój dylemat polega na tym, że nie wiem  w którym miejscu w wyciągu powinna wypaść ogniskowa w ustawieniu wyciągy w połowie zakresu regulacji (+/- 2cm czyli 4cmm max) cała część ruchoma wyciągu ma 13,5 cm dł. Obserwacje będą przez okulary 1,25" a focenie lustrzanką przez pierścień redukcyjny w 2". Pierścień do foto nie jest tuleją ale jest to wąski adapter wysokości około 6mm tak, że body wkręcam niemal bezpośrednio w 2".
Czy ogniskowa w pozycji srodkowej wyciągu powinna być na krawędzi wyciągu 1,25", w połowie długości między 1,25 a 2" czy na krawędzi 2"? Może na krawędzi korpusu wyciągu?  Zaznaczyłem te obszary na rysunku http://astro4u.net/yabbse/gallery/thumb_..._26_36.jpg jako punkty A, B dla 1,25' oraz  A' dla 2" i B' dla korpusu wyciągu, który ma jaieś 7,5cm wysokości. Czy w wyliczaniu parametrów teleskopu w programie np Nevtonian wysokość wyciągu to wysokość korpusu czy od podstawy korpusu do końca wyciągu w maxymalnym czy innym wysuwie?

Mam dodatkowe pytanie co do lusterek wtórnych:
1. Czy moje lusterko 34x48 jest wystarczające.
2. Czy stozek odbity od zw.głównego musi dokladnie pokrywać lusterko czy może jest jakaś dewiacja np +/- 1mm?
3. Jak jest z lusterkami "kanciastymi, czy owal stożka odbicia jest wpisany wewnątrz czy opisany na zewnątrz takiego lusterka (ze stratą światła na obciętych rogach)?

Mam nadzieję że odpowiedzi na moje pytania rozwieją wątpliwości niejednego amatora-konstruktora.

Z szacunkiem
dj_peterka
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Sprostowanie Smile Newton oczywiecie przez w a nie v - dziwna przypadłość.
Rysunek wyświetla się bardzo mały ale w galerii "ATM i sprzęt astronomiczny" jest normalny rozmiar - chyba dałem link do miniatury rysunku, oto dobry link: http://astro4u.net/yabbse/gallery/4545_2..._26_36.jpg

PozdroX Smile
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Witaj Peterko..?..
z opisu wychodzi okiej zastosowałem dwie metody;
1 -sza od Janusza.W. 
a 2-ga moja z życia wyszło samo.
w trakcie budowy zdążysz, wykonaj otwory mocujące po 120* podstawę lustra i z każdego otworu  w tubusie wykonaj otwory łezkowe szerokość =grubość śruby + 1 mm i długość trzy krotność grubości śruby + po 1 mm / grubość śrub np.fi 5mm x3 + 2mm =17mm , masz możliwość suwania lustra z ogniskiem. i możesz jeszcze używać sprężyn. stosuj początkowo środki otworów podłużnych do  "ustawień naromalnych"
Wyznacz flamastrem jasnym 1/2-ga wyciągu, wstaw najdłuższą ogniskową w okularze i sięgnij z okna lub z balkonu dalszy odcinek za dnia / szpic wieży itd, ustawienie ostrości .
zaznacz w wyciągu max i min, a także 6-10-tkę też zaznacz, a Barlow jest ważny.
następnie wstaw kamerkę z redukcją i zrób to samo bo, bywają problemy i nieda się trafić do matrycy,  noo  właśnie  too jest przyczyna wykonania otworów łezkowych  w tubusie !!!
To wszystko z opisu ustawienie lusterka jest naromalne i zaglądnij na stronie Janusza.W.

Pozdrawiam Majsterkowiczów, Dziadek.

Odpowiedz
Dzięki Dziadek za odpowiedź. Faktyczie lepiej zostawić sobie trochę luzu na tubusie do jazdy z lustrem. Moja knstrukcja będzie składana - rurowa ale nie typowo ażurowa ale tak jak te nowe Sky-Watchery (Synta) SKDOB ( http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesko...d1300.html )- 70 cm tuby fi 20cm  + 3 rury fi 2(3)cm i dł 50cm +30cm tuba jako głowica z wyciągiem i krzyżakiem (zwyliczeń wyszło mi że przy tym lusterku będzie miała około 26cm średnicy). W końcach rurek będą nabite walce z alu nagwintowane i skrecane z ramkami obu tub. Może pomyślę nad zrobieniem po jednej stronie rurek przelotowo przez ramkę i dzięki temu będzie można regulować wysuwając/wsuwając  rurki regulować ogniskowanie na lusterku bocznym. Do mojego lustra 150/1500 to powinno wystarczyć  a dzięki takiemu ruchomemu rozwiązaniu może zmienię z czasem lustro na 180/1200 (?) .Koleś ma mi wyciachać frezem takie same obręcze do mocowania rur w lekkim ale twardym tworzywie coś jak PP z którego robi się uchwyty do narzędzi i pojemników przemysłowych bo alu jest zbyt ciężkie.
Jeśli chodzi o lusterko boczne to jakie jest optymalne dla lustra 150/1500 - może powinno być mniejsze od 34X48 i całą głowicę pchnąć dalej od lustra dla zwężenia głowicy do 20cm?
A  jak jest z tym pokryciem lusterek kanciastych, czy ustawia się je tak aby stożek pokrywał całe lustro  z obciętymi rejonami czy tak aby cały stożek zmieścił się w lusterku?
Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz
  Dzień dobry.. Didżipiperko..
źle się zwracam do Ciebie, ukrywasz się, wstydzisz  czy cooooo?.

odp; nie jestem idealistą, co do lusterek kanciastych można stosować, też stosowałem podobne kształty, różnice "cienia" do lustra minimalna. Lusterka owalne są zbliżone do ideału, rozmiar lusterka zawsze stosuje z zapasem małym do regulacji.
Kiedy zerkniesz przez wyciąg  na lusterko zobaczysz, leży diablik plaskaty łokrąglasty i będą opierać krawędzie w lusterku bocznym,  Big Grin  ustawisz pi razy oko kółko by zostały wolne krawędzie ok. 2-3 mm lewa-prawa, góra-dół samo wyjdzie.  Dasz radę prosta robota.
Janusz W. dołączył ciekawy program obliczeniowy zaglądnij popatrz opisy.

Trzymam Ciebie za słowo o budowie teleskopu, pokaż zdięcie na początki budowy, czekam .
Skromna porada;
bez  lustra ostrzenia  itp.zrób krążek tej samej średnicy i grubości podobnej z mebla i pomaluj lub naklej białą kartkę do przymiarki itd itd bez strachu możesz pasować wszystko i doświadczać co Ci się chce.Kiedy będzie zgrane spasowane pomalowane  WSZYSTKO ! masz szansę wstawić lusterko okrągłe napylone 150/1500 w rękawiczkach + szmpion też  Big Grin
Dziadek Andrzej,
Odpowiedz
Dzięki za rady - nie ma jak dobra rada Smile
Miałem wiele koncepcji na budowę telepka ale ta wydaje mi się najlepsza i dla mnie najwygodniejsza. Oczywiście pokażę po kolei co i jak robiłem.
Nazywają mnie DJ-PETERKA bo kiedyś zabawiałem sie w DJstwo jednorazowo przy okazji kręcenia pewnego programu artystycznego dla mojej firmy... I tak zostało Smile)

Nie wiem tylko jeszcze jednej rzeczy - czy robić diagragmy. W fabrycznych telepach nawet tych bardzo markowych nie wstawiają diafragm bynakmniej nie spotkałem się z takowym rozwiązaniem. Czy dac coś w głowicy przed i za wyciądiem i na początku tuby głównej i przed lustro? W programie Pana Janusza W. wyliczyłem sobie wszystko i wyszło mi, że diafragma przed lustrem ma być mniejsza niż średnica lustra jakieś 14,5cm podczas dgy dla jego konstrukcji 150/1500 Piccolo z tubą kwadratową o boku 25cm wychodziło 16cm czyli 1cm wiecej niż lustro gł. Mi program zabiera około 0,5cm? chyba że coś knocę?

Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości