Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celestron C150 HD?
No można bo robie je Leszek Jędrzejewski i na etapie zaawansowanych prób wrażenie (moje) jest bardzo pozytywne.
Oskar
Odpowiedz
Ale to chyba za duże rozwiązanie jak na warunki balkonowe....
Odpowiedz
Paralaktyk w warunkach balkonowych chyba jest lepszy, bo nawet przy balustradzie można oglądać obiekty nisko nad horyzontem. W dobsonie może być trudno. To zależy jaki się ma balkon.
Odpowiedz
Paralaktyk na balkonie to dopiero jest nieporozumienie, teleskop co raz w innym miejscu i brak polarnej uniemożliwia ustawienie bieguna :o ??? Sad
Co innego montaż azymutalny do barierki balkonu przy małych scoupach lub tuż przy niej na statywie ;D
Odpowiedz
porównujemy dobsona z paralaktykiem. W tym zestawieniu to paralaktyk jest górą - czyż nie?
Nikt nic nie mówił o azymutalnym - balustradowym. Jeśli taki jest osiągalny, to oczywiste, że jako montaż specyficznie zaprojektowany do balustradek typu balkonowego, bije wszystko inne na łeb.
Odpowiedz
Czasem obserwuje z konieczności na balkonie i dalej podtrzymuję że paralaktyk z montażem Niemieckim z przeciwwagą na Balkonie to globalne nieporozumienie!!!
Co innego duży taras czy weranda 4x4mm, tu mówimy o balkonach z blokowych M ileś tam z zasłoniętym dodatkowo sufitem!!!
Odpowiedz
czyżbyś Januszu sugerował, że na takim mikroskopijnym balkonie dobson będzie lepszy?
Odpowiedz
Zdecydowanie, szczególnie postawiony na taborecie lub niewielkim stoliku przy barierce (np niewielki Regulus 130/650 daje pęłny wgląd w pole widzenai z balkonu i okular ma zawsze z jednej strony), mam obecnie tego z ASCT w komisie, klient przesiada się na Deltagraf 330/3 także naszego chowu na Dobsonie narazie !!!
Odpowiedz
W moim M ileś tam balkon ma około 2,5x3,5m i montaż paralaktyczny spisuje się doskonale. Proszę więc o nie generalizowanie.
Oskar
Odpowiedz
Balkon ~1,2x3m - czasem barierka przeszkadza, ale idzie z tym żyć. A taboret to jest dla mnie, a nie do dobsona. Smile
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości