Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lucjan Newelski na Astro4u !!
      Witam..
będę cierpliwy oczekiwał i czytał,czytał...... ;D
Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz
Witam,

no i dzisiaj Lucjan Newelski zamieścił informacje o aluminizacji zwierciadeł.

Przydadzą się nie tylko tym, którzy wykonali już sporo zwierciadeł, ale przez wszystkim tym, którzy swoje pierwsze kroki przy własnoręcznym wykonaniu teleskopu (i zwierciadła)  zaczęli od średnicy zwierciadła ponad 250mm :o,  o dużej światłosile (F/4) :o  i potem pytają się, jak mogą w domu poaluminizować swoje zwierciadło... :o ;D ;D

Hermes
Odpowiedz
Witam,

pod takim tytułem : "Kupującym ku przestrodze..." Lucjan Newelski, specjalista z optyki astronomicznej i twórca wielu teleskopów - także w Oddziale PTMA w Warszawie - zamieścił krótką historię dotyczącą zakupu fabrycznego teleskopu produkcji chińskiej i jakości jego optyki.
Post znajduje się w dziale "Teleskopy, obiektywy..."

Zapewne każdy, kto marzy o tanim (np. 100 zł ;D) teleskopie, który ma służyć także do astrofotografii :o ;D, a taka okazja może się trafić np. na Allegro, musi sie liczyć z kupnem sprzętu o takiej jakości  ;D Tongue, na jaką trafił nabywca tego 8" teleskopu Newtona...

Hermes
Odpowiedz
Bardzo ciepło wspominam Pana Lucjana Newelskiego, który dał mi w prezencie lustro do teleskopu. Było to w 1979 roku, kiedy absolutnie nie można było zakupić sprzętu do astronomii amatorskiej. Poznałem Pana Newelskiego za pośrednictwem czasopisma "Urania". Dzięki bezinteresownemu gestowi Pana Lucjana zbudowałem wtedy teleskop, który służy mi do dziś. Nie wiem czy pamięta jeszcze młodego wtedy człowieka z Olsztyna, któremu poświęcił czas i pomógł w realizacji jego marzeń o własnym teleskopie.
Pozdrawiam sedecznie.
Jurek z Olsztyna
Refraktor Sky-Watcher (Synta) 80ED na montażu Vixen Porta, Newton Sky-Watcher 150/750, lornetka Nikon EX 8x40, okulary: Ethos 17 mm, Ethos 8mm, soczewka Barlowa 2x Tele Vue
Odpowiedz
Ja również witam tak zacnego specjalistę Smile.
Odpowiedz
witam uczestników dyskusji.Wielkie uszanowanie dla pana Lucjana i kolegów po fachu . choć mam już swoje lata jestem wielkim miłośnikiem astronomii . Wydaje mi się że wiem wiele na ten tema - budowa wszechświata-sam nie wiem gdzie jestem w tym temacie. W ostatnich miesiącach obudziłem  w sobie potwora chcącego zeżreć ile się da w temacie ogólnym- moja wiedza wywodzi sie z książek  a co za tym idzie  jest czystą teorią - mam nawet swoje teorie budowy cząsteczkowej tego co nad naszymi głowami i dookoła nas- zaczeło się to od momentu  kiedy spojrzałem w niebo mając 10 lat. pierwszy raz świadomie z zastanowieniem nad tym co widze- a widziałem nie wiele- jakieś świecące punkty na czarnym niebie. Wtedy też zaczołem zastanawiać się z kąd to wszystko i jak powstała nasza ziemi i wszystko co nazywamy wszechświatem. Jako 10 letni chłopak wymyśliłem sobie ,że liście musiały zbijać sie do kupki i tak po nagromadzeniu pewnej ilości powstała nasza ziemia- był to bodaj że 79 rok. Odkrycia dzisiejszej astronomii to jak powstawał nasz układ słoneczny  uzmysłowiły mi jak niewiele sie się myliłem- moje skojarzenia jako 10 latka były tak trafne- a w strukturze budowy były wręcz idealne do dzisiejszej wiedzy.Nawet mam teorie w temacie ( Cyklu Wszechświata ) ale to inne rozważania-po wielu poszukiwaniach dotarłem do pana jest pan człowiekiem ,który potrafił by ziścić moje marzenia- marzenie zbudowania własnego instrumentu do obserwacji tego co miałem dotychczs tylko  w głowie  - już nie bede mówił jaki mi się śni  teleskop więc morze po przestane na teleskopie  zwierciadlanym . Chciał bym zbudować taki instrument własnoręcznie- oczywiście przy pomocy fachowca- jestem na etapie gromadzenia wszelkiej wiedzy- licze na to że  mógł bym konsultować moją wiedze teoretyczną z tak zacnymi ludzmi-którzy doradzili by  w którą strone podążać  a z czego rezygnować - choć rezygnacja nie lezy w mojej natórze- prosił bym o jakikolwiek kontakt  z panami.                                                                                                                                                                PS.                                                                                                                                                                      Wiem że porywam się na rzeczy co do których potrzebne są lata doświadczenia-ale muszę tam" Pójść, zobaczyć i .......)"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości