Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lucjan Newelski na Astro4u !!
Witam,

z przyjemnością informuję, że od dzisiaj (28-06-2008 roku) mamy na Forum Astro4u jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w dziedzinie optyki teleskopowej  Lucjana Newelskiego (pod nickiem "lambda").

Lucjan Newelski jest członkiem PTMA od ponad 45 lat, był m. in. prezesem Oddziału PTMA w Warszawie, członkiem ZG PTMA w Krakowie, a oprócz astronomii, jedną z jego pasji jest żeglarstwo (sam jestem ciekaw, ile tysięcy mil ma "na koncie"...).
  Jest twórcą wielu teleskopów (głównie dla PTMA)  a także kopuł; z jego rad korzystali nawet astronomowie w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k/ Torunia.
  Jest twórcą większości teleskopów (i innego sprzętu obserwacyjnego) w Oddziale PTMA w Warszawie.

[Obrazek: 35_28_06_08_10_08_22.jpg]

Na powyższej ilustracji mamy trzy (wykonane przeze mnie) zdjęcia:

z lewej - Lucjan Newelski podczas polerowania zwierciadła 500 mm :o Big Grin  (zdjęcie jeszcze z OA w Al. Ujazdowskich w Warszawie);
na środkowym - Obserwatorium Astronomiczne w Puławach w dniu otwarcia, 2 maja 1994r.  Lucjan Newelski jest projektantem i wykonawcą kopuły obserwatorium
  z prawej - wnętrze kopuły; na pierwszym planie - najdłuższy ;D  teleskop Oddziału PTMA w Warszawie, wypożyczony wtedy na kilka lat do Obserwatorium w Puławach.

Mam nadzieję, że wielu forowiczów skorzysta z rad i wskazówek "lambdy" w sprawach instrumentalnych (a wybór nicku jest prosty - dokładność zwierciadła mierzy się... w ułamkach lambda Big Grin)

Hermes
Odpowiedz
To zaszczyt gościć tak Wielkiego Człowieka  Big Grin
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
Witamy serdecznie!
Odpowiedz

Witam i miło mi w gronie Amatorów
Odpowiedz
Niesamowite.
Witamy prawdziwego Wielkiego Fachowca od budowy teleskopów.
Mam ndzieję, że znajdzie trochę czasu i będzie udzielał się na tym forum z pożytkiem dla wielu amatorów i budowniczych własnych teleskopów jak to czyni od lat w Warszawie w PTMA.
Witam Panie Lucjanie <lambda> na forum.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program&nbsp;AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Witam Panie Lucjanie.
Przed laty polerowałem  małe lustro 15 cm  pod pana "okiem"  w piwnicznej pracowni w AL Ujazdowskich. Ile to już lat minęło?  O ile dobrze pamiętam był wtedy to rok 1968, a może było to odrobinę wcześniej...  Pomiary krzywizny  lustra wykonywał wtedy starszy pan, inżynier. Niestety nie pamiętam już Jego nazwiska.  Natomiast doskonale pamiętam  mroźne zimowe  obserwacje  prowadzone z pawilonu, spotkania i seminaria. Saturn, Jowisz, M57....
To były piękne czasy...
frugoslaw
N 51.34'47,76 &nbsp; E 20.34'28,14
Odpowiedz
Witam serdecznie. Smile
Odpowiedz
Witam,

(29.06.08, 19:57)frugoslaw link napisał(a): Witam Panie Lucjanie.
Przed laty polerowałem  małe lustro 15 cm  pod pana "okiem"  w piwnicznej pracowni w AL Ujazdowskich. Ile to już lat minęło?  O ile dobrze pamiętam był wtedy to rok 1968, a może było to odrobinę wcześniej...  Pomiary krzywizny  lustra wykonywał wtedy starszy pan, inżynier. Niestety nie pamiętam już Jego nazwiska.  (...)
frugoslaw

Tym starszym panem był inż. Konstanty Czetyrbok, u którego praktykowałem.

Pozdrowienia.

Lucjan N.

Odpowiedz
No Tak! Nazwisko Czetyrbok chodziło mi po głowie, ale nie byłem pewien.
Tak na fali wspomnień przypomniałem sobie, że inż Czetyrbok w owym czasie był zajęty  wykonywaniem  skomplikowanego napędu zegarowego do teleskopu. Były jakieś problemy bo tokarka stojąca w  piwnicznej pracowni nie zawsze działała. Moje pierwsze lustro po wyszlifowaniu i wypolerowaniu
oczekiwało na  półce na aluminizację....i nie doczekało. Stłukł go kolega.  Prawie płakałem. Tyle mojej pracy poszło na marne!
frugosław
N 51.34'47,76 &nbsp; E 20.34'28,14
Odpowiedz
Witam,

już wkrótce (może w ciągu tygodnia) Lucjan Newelski przybliży wszystkim wykonującym zwierciadła do teleskopów, jak wygląda aluminizacja - ostatni etap w pracach optycznych, lecz bardzo ważny. Bez tego etapu naszym teleskopem będziemy mogli najwyżej popatrzeć na Słońce, Księżyc, może jasne planety.
   Trwają ostatnie prace nad tym tematem (pomagam w pracach z ilustracjami Big Grin).  Jak napisał w tytule autor, będzie to "kilka słów" :o o aluminizacji - w praktyce będzie ich nieco więcej... ;D
  Jestem prawie pewien, że tak wyczerpującego postu (a właściwie artykułu) na ten temat nie było na Forum Astro4u.

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości