Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze registaxowe próby
Dzisiaj w nocy zacząłem się po raz pierwszy bawić w stackowanie avików w registaxie.
Najpierw jakiś stary avik z Saturnem przerobiłem, ale nad ranem akurat trafił się Jowisz, więc wyciagnąłem Syntę na balkon i nagrałem kilka avików kompaktem. Oczywiscie w projekcji okularowej z okularami Stratusem 8mm i LV 6mm. na Jowiszu widoczne były dobrze 2 pasy i lekko cos tam majaczyło przy biegunach.

No i poniżej fotka, czyli pierwsze koty z płoty  Wink .
Bo jak to się mówi:
focic każdy może, troche lepiej lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi jak co komu wychodzi  ;D.
Fotka powstała z 22sek. avika. (475 frames). Kolor zmieniłem na czarno-biały, bo mi wychodził jeden pas brązowy, a drugi zielony  ;D .

[Obrazek: fd2e0f238bd0332d.jpg]
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Witam Charonie..
bardzo dobrze, że masz odwagę.
Zwróć uwagę rotacji planety Jowisz, włącz program i powiększ Jowisza,  odnajdź WCP w nim od krawędzi Jowisza  WCP  start i jego koniec.
zerknij czas od- do obrotu , zapisz to.
Masz szansę na dużo nagrań.
Kiedy będziesz miał lepszą nocną pogodę nagrywaj awiki nawet do 50 Mb, stosowałem nagrania do 30 sztuk avi  w sesji nagrań  ze zmianą ustawień od jasnych do ciemniejszych.
Zawsze będzie problem ostry obraz czy nie i nagrania na zapas masz szansę na sortowanie i własne oceny klatek , jest dobry przycisk DELETE  sam ocenisz .

Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz
(04.05.08, 17:42)dziadek link napisał(a):Witam Charonie..
bardzo dobrze, że masz odwagę.
Zwróć uwagę rotacji planety Jowisz, włącz program i powiększ Jowisza,  odnajdź WCP w nim od krawędzi Jowisza  WCP  start i jego koniec.
zerknij czas od- do obrotu , zapisz to.
Masz szansę na dużo nagrań.
Kiedy będziesz miał lepszą nocną pogodę nagrywaj awiki nawet do 50 Mb, stosowałem nagrania do 30 sztuk avi   w sesji nagrań  ze zmianą ustawień od jasnych do ciemniejszych.
Zawsze będzie problem ostry obraz czy nie i nagrania na zapas masz szansę na sortowanie i własne oceny klatek , jest dobry przycisk DELETE  sam ocenisz .

Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.

Chodzi ci o Wielką Czerwoną plamę ? Bo jej teraz raczej nie widać, bo Jowisz nisko.
Co do klatek to registax automatycznie selekcjonuje klatki i odrzuca te złe. Tylko musze pry lepszej klatce ustawić równo alignowanie. Co do filmików to problem jest, że planeta szybko ucieka z pola widzenia, bo mam Dobsona. A avikuję zwykłym kompaktem trzymanym w ręce, problemem też jest złapanie i utrzymanie przez te kilkanaście sekund  tej planety w polu widzenia. Musze sobie jakiś adapter sprawić, to będzie lepiej.
Dzisiaj jeszcze próbowałem swoich sił na Saturnie. Myślałem, ze trochę lepiej wyjdzie, no ale nic, wyszło jak wyszło Wink. Przynajmniej jeden plus mi się pierścienie nie rozjechały  Big Grin .
Jedna fotka oryginalnej wielkości, druga 2x.

[Obrazek: 9cbdcf8ef2395dda.jpg]

[Obrazek: 15a5fccbc48e3130.jpg]

A, kotów za płotami wciaż mało, więc moze jeszcze Jowisz, ostatnio wrzuciłem za ciemny, teraz troche jaśniejszy:

[Obrazek: df2f59ba47593284.jpg]

[Obrazek: b1c729da701d8f0f.jpg]

Wrzucałem zawsze czarno-biały bo mi takie kolory wychodziły 
[Obrazek: 8ecd8ff51672d696.jpg]
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Dzisiaj już chyba ostatni raz avikowałem planety kompaktem. Podobnie jak wczoraj nakręciłem kilka filmików Saturna, no dzisiaj jeszcze dodatkowo o Marsa zahaczyłem. Po nakręceniu filmików jak zwykle bieg z balkonu do pokoju, zgrywanie na kompa, konwertowanie na avi i bach do registaxa. Alignowanie, stackowanie i znowu Saturn do d**y, no może trochę pierścienie wyraźniejsze jak wczoraj.
Poniżej dzisiejsza fotka zestakowana z ponad 100 klatek:
[Obrazek: e98113a4b4561023.jpg]

Więc się trochę wk..... znaczy się zdenerwowałemWink , wyszedłem jeszcze raz na balkon z tym samym kompaktem, przyłożyłem do tego samego LV 6mm i zamiast filmiku pstryknąłem kilka pojedynczych zdjęć.
Najlepsze z nich wyszło tak Confusedhock:  :lol:, czyli że pojedyncze zdjęcie wychodzi o wiele lepiej niż z tych zestakowanych filmików
[Obrazek: 81243a95d969e7de.jpg]

Czyli okazało się, że kompaktem to można co najwyżej panienki na imprezie avikować, a nie planety  :wink: . Teraz w registaxie można będzie co najwyżej stackować po kilka zdjęć na raz. Do samego avikowania wrócę dopiero jak sprawię sobie jakąś kamerkę.
Odpowiedz
Witam...
ładnie Charonie, starasz się.
Skromne propozycję przedstawiam;
istotą jest uratowanie naturalnego koloru planety.
po nagraniu  avi, lepiej przekonwertować np.  avi na bmp,
nie usuwaj avika.
zastosuj podkatalog np, avi numer 12 plus data nagrania avika.
zastosuj sortowanie klatek po konwercie, to jest Twoja samoocena najgorsze klatki, delete.
w pozostałych podziel je na kilka grup i z każdej grupki zestakuj osobno, zapisz obraz, po kilku obrazach zsumuj w registaku co wyjdzie na lepsze i znowu możesz ocenić Twoją prace.
Po obróbce stosuj podkatalog na lepsze, gorsze.
Można stosować później Fotoszkopa do odszumiania zdięć.

przedstawiam przykład   złe nagranie avi i zła obróbka !!
[Obrazek: 2323_08_05_08_9_09_23.jpg]

to okazja do porównania, "kawałek" WCP widać.
Drobne szczególy same wyjdą po obróbce, trzeba odnależć w programi astro czas obrotu i w tym czasie nagrywać obiekty, księżyce też się pokażą.

do ustawień aparatu stosuj ciemniejsze nagrania planety, bo w trakcie obróbki program za mocno rozjaśnia

Kiedyś będziesz lepszy do obróbki nagrań, wróci tesknota na stare nagrania i można poprawić zdięcia.
Zachowuj ARCHIWUM  swoje, latka lecą.

Dziadek.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości